Hastalıklar

Göbek Fıtığı Nedir? Çocuklarda Göbek Fıtığının Nedenleri

instagram takipçi hilesi

Göbek fıtığı, göbek deliği üzerinde görülebilen veya hissedilebilen anormal bir çıkıntıdır. Göbek fıtıkları, bağırsağın bir kısmı, yağ ya da sıvı ile birlikte, karın duvarının kasından şiştiğinde gelişir.

Çocuklarda göbek fıtığı, doğumda mevcut olan karın duvarındaki bir açıklıktan kaynaklanır. Umbilikusta şişkinlik her zaman mevcut olabilir. Sadece çocuk bağırsak hareketi sırasında ağlıyor, öksürüyor veya geriyorsa fark edilebilir. Çocuk sessiz olduğunda kaybolabilir.

gobek fıtıgı 1

Çocuklarda Göbek Fıtığı Nedenleri Nelerdir?

Bir bebeğin rahimdeki gelişimi sırasında, karın organları bebeğin vücudunun dışında oluşur ve gebeliğin 10. haftasında karın boşluğuna geri döner. Karın duvarının kasları karın organlarının etrafında kapanmazsa, göbek fıtığı oluşabilir.

Bazen bağırsaklar bu kas kusuruna sıkışabilir. Göbek ağrısı ve hassasiyetine neden olabilir. Buna hapsedilmiş fıtık denir ve bağırsaklara zarar vermemek için bir tıp uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Hapsedilen bir fıtığı olan çocuğun genellikle şiddetli ağrısı vardır ve şişkinlik kırmızı ve sert olabilir.

Çocuklarda Göbek Fıtıkları Ne Zaman Tedavi Edilmelidir?

Göbek fıtığının % 90’ından fazlası, çocuk 3 ila 4 yaşına geldiğinde kendi kendine iyileşir. Bu nedenle, doktorunuz muhtemelen cerrahi onarım yapmadan önce çocuğunuz 3 veya 4 olana kadar beklemenizi önerecektir. Bununla birlikte, göbek fıtığı hapsedilirse veya kusur 2 cm’den daha büyükse, kendiliğinden iyileşme olasılığı daha düşüktür ve cerrahi olarak onarılması gerekebilir.

gobek fıtıgı 2

Ameliyatından Bilinmesi Gerekenler

Göbek ameliyatı yaklaşık bir saat sürer ve genellikle ayakta tedavi prosedürü olarak gerçekleştirilir. Bu, hastanın prosedürün aynı gününde eve gidebileceği anlamına gelir. Ameliyat sabahı çocuğun beslenmesiyle ilgili katı kurallar uygulanır. Bunlar, çocuğunuz anestezi altındayken kusma ve aspirasyon riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Ameliyat Sırasında Ne Olur?

  • Bir anestezist çocuğunuza genel anestezi verir, bu da çocuğunuzun kaslarını gevşetir ve uykuyu uyarır.
  • Çocuğunuz ameliyat sırasında ağrı hissetmeyecektir.
  • Göbek deliğinin tabanında küçük bir kesi yapılır.
  • Şişkin bağırsağı içeren fıtık kesesi tanımlanır.
  • Cerrah bağırsağı kas duvarının arkasındaki uygun yerine geri itilir.
  • Fıtık kesesi çıkarılır.
  • Kas duvarı, başka bir fıtığı önlemek için çoklu dikiş katmanları ile güçlendirilir.
  • Göbek deliğinin çevresindeki deri altta yatan kaslara dikilir.

Çoğu çocuk ameliyattan birkaç saat sonra eve gidebilecektir. Bununla birlikte, prematüre bebeklerin ve belirli tıbbi durumları olan çocukların gözlem için hastanede bir gece geçirmeleri gerekebilir.

Ameliyat Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Genellikle çocuğunuz ameliyattan sonraki akşam veya ertesi sabah tekrar kendini iyi hissedecektir. Ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Çoğu ebeveyn, çocuğun ağrı kontrolü için ihtiyaç duyduğu tüm dozların sadece birkaç doz olduğunu bulur. Bundan sonra, tezgah üstü ağrı kesiciler genellikle çocuğu rahat ettirmek için yeterlidir. Çocuğunuz mümkün olduğu anda normal yeme alışkanlıklarına devam edebilir. Ameliyat bölgesine zarar vermemek için çocuğunuzun faaliyetleri geçici olarak kısıtlanacaktır.

gobek fıtıgı 3

Göbek Fıtığı ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu