Cilt SağlığıMental Sağlık

Göbek Deliği Korkusu (Omphalophobia) Nedir?

instagram takipçi hilesi

Psikolojide birçok fobi vardır. Yaşamayan için gayet normal gibi görünen bu fobiler, başa geldiğinde hayatı çekilmez kılar. İlginç ve nadir rastlanan fobilerden bir tanesi de “göbek deliğinden korkma korkusu” olarak bilinir. Tıbbi adı “Omphalophobia” olan bu korku, kişinin hayatında ciddi sorunlara yol açabilir. Bu yazımızda göbek deliği korkusu nedir, neden ortaya çıkar, tedavisi var mı gibi birçok konuya değineceğiz:

Göbek Deliği Korkusu Nedir?

göbek deliği korkusu nedir?

Göbek deliği korkusu, ender rastlanan rahatsızlıklardandır. Genellikle bir travma sonucu oluşan bu fobi, ilk olarak kişinin kendi göbek deliğine bakamaması şeklinde kendini belli eder. Omphalophobia fobisi olan kişi duşa girdiğinde kendini aşırı rahatsız hisseder. Hem vücudunu yıkarken hem de kıyafetlerini giyinirken göbek bölgesine değmemek için gayret gösterir. Aynada kendini  çıplak görmeye asla tahammülü yoktur. Bu nedenle yaz aylarında bile göbeğini gizler.

Bu durum aslında çok basit gibi gelebilir kulağa. Ancak, özellikle yazın insanlar deniz kenarında göbek deliğini gizleme gereksinimi duymazlar. Fakat Omphalophobia fobisi olan kişiler, göbeği açık insanları gördükçe aşırı rahatsız olur. Bazı kişiler, elini yüzüne kapatır ve çığlık atmaya başlar. Bazıları ise koşarak uzaklaşır.

Omphalophobia fobisi olan kişilerden bir tanesi de Khloe Kardashian‘dır. Khloe, göbek deliğinin çok korkunç olduğunu düşündüğünü belirtmiştir. Muhtemelen bu sorun ile mücadeleyi kazanmış olacak ki, birçok fotoğrafta göbeğini açmayı tercih etmiştir.

Göbek Deliği Korkusu Neden Ortaya Çıkar?

göbek deliği korkusu nedir?

Psikolojide neredeyse birçok travmanın kaynağı çocukluk dönemidir. Çocukken yaşanılan genellikle olumsuz olaylar hayatın ileri dönemlerinde kendini belli etmeye başlar. Göbek deliği korkusu yaşayan kişiler doktor ile görüştüğünde sorunun kaynağına inilir.

Mesela bu sorunun ne zaman ortaya çıktığı, kişinin çocukluk dönemi, aile ilişkileri gibi birçok konu bu korkunun sebepleri arasında yer alabilir. Göbek deliği korkusu yaşayan kişiler genellikle psikiyatri kliniğine giderek tedavi görmeye başlar. Çünkü hastalık tamamen psikolojiktir.

Göbek Deliği Korkusu Belirtileri Nedir?

Omphalophobia

  • Göbek deliğine dokunamama
  • Göbek deliği gördüğünde kusma ve ağlama
  • Biri göbek deliğine dokunursa titreme ve tepki gösterme
  • Kalp atışlarının hızlanması
  • Göbek deliği ile ilgili bir konu olduğunda hızlı ve kesik nefes alışverişi yapmak
  • Ve bu yazıyı okuyamamak. Evet yanlış duymadınız. Göbek deliği fobisi olan kişiler “göbek” kelimesine karşı bile hassasiyet gösterir. Sırf bu kelimeyi sarf etmemek için doktora gitmekten kaçınan birçok insan vardır. Ayrıca, göbek deliğinin fotoğrafları ve videoları bile kişinin kendini kötü hissetmesine yol açar.

İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu