Gezgin olmaya ilk adım atacaklara altın değerinde tavsiyeler

instagram takipçi hilesi

İlk kez seyahat edecek olmanın verdiği heyecan anlıyoruz ki paha biçilemez. Ancak deneyimlerimiz üzerine söyleyebiliriz ki biraz da tedirgin edici yanları var bu işin. Özellikle yalnız seyahat ediyorsanız, yani herhangi bir tur şirketi aracılığıyla ya da geniş bir arkadaş grubuyla ilk seyahat deneyiminizi gerçekleştirmiyorsanız ilk başlarda attığınız adımlar biraz çekingen olabilir. Olmasın. Sizin için, içinizi rahatlatacak ve daha kolay adımlar atmanızı sağlayacak basit bir kılavuz hazırladık.

İlk seyahatinizi gerçekleştirmeden bu kılavuza bir göz atarsanız uzaklar artık o kadar da uzak olmayabilir.

İlk seyahat heyecanı ile plan yapmayı bırakın

Hayır, delirmedik. Gerçekten de unutulmaz bir ilk yaşamak istiyorsanız aylar önceden her detay için plan yapmayı bırakın. Zaten planlarınız bir noktada kopacak ve akışa kapılacaksınız. En iyisi plan yapmadan gideceğiniz yerleri araştırın.

sayahat onerileri 1

Evet, araştırmak ile plan yapmak farklı şeyler. Gideceğiniz yerler hakkında küçük kitaplar okumak, en azından ne ile karşılaşacağınızı bilmek sizi bir nebze rahatlatacaktır. Ama eğer bir plana bağlı kalırsanız, ki muhtemelen ilk deneyimizde bunu deneyeceksiniz, önünüze çıkan spontane fırsatları kaçırabilirsiniz. Tam yeri gelmişken o halde seyahatin en heyecan verici noktalarından birinin önümüze planlanmayan hoş fırsatların çıkması ve gelişigüzel eğlenmek olduğunu hatırlatalım.

Almadan önce vermeyi deneyin

Bu demek oluyor ki seyahatiniz boyunca nezaketi elden bırakmayın. Eee tek başınıza yolculuk edeceksiniz, elbette bir yerlerde yardıma da ihtiyacınız olacaktır. Ancak insanlardan yardım beklemeden önce onlara naif ve düşünceli davranmayı ihmal etmemelisiniz.

sayahat onerileri 3

İlk seyahat deneyiminizde kuracağınız bağlantılar, ilişkiler hayat boyu size eşlik edecektir. Bu nedenle teşekkür edin, rica edin, gülümseyin, kapıları onlar için tutun, asansörü bekletin… Her yakaladığınız etkileşim zor anlarınızda yardım olarak size geri dönecektir.

Soru sormaktan çekinmeyin

Öncelikle gittiğiniz yerler hakkında insanlara soru sormaktan çekinmeyin. Durdurun, gülümseyin ve sorun. Bu onların yaşadıkları yerlere ilgi gösterdiğiniz ve öğrenmeye meraklı olduğunuz anlamına gelir ki bu duurmda insanlar size severek yardımcı olacaklardır.

sayahat onerileri 4

İkincil olarak da yolda tanıştığınız, iletişim kurduğunuz insanlar hakkında onlara soru sorun. Sevdiklerini, sevmediklerini, tutkularını, yaşam amaçlarını vs ne merak ediyorsanız çekinmeden sorun. Bu da onların hayatlarına ilgi duyduğunuzu ve değer verdiğinizi gösterecektir ki insanlar bunu bilmeye bayılır. Bu davranış ayrıca insanlarla aranızdaki ilişkiyi güçlendirir ve kalıcı dostluklar kurmanıza vesile olur.

Gerçek ilişkiler edinin

Yol boyunca çeşitli mekanlar deneyimleyecek ve birbirinden farklı birçok insanla etkileşime gireceksiniz. Bu da demek oluyor ki hayatınızın geri kalanı için dost biriktirmek için mükemmel bir fırsat ayağınıza geliyor. İnsanlarla tekrar karşılaşmayacağınızı asla düşünmeyin. Zaten ilk seyahat deneyiminizden sonra tekrar tekrar çeşitli yerlerde karşılaştığınız insanlar, bu fikri sizin için yok edeceklerdir.

sayahat onerileri 5

Mutlaka bir yerlerde ve tekrar karşılaşma olasılığınız olduğunu unutmadan insanlara nazik davranın ve saygı, sevgi temelinde gerçek dostluklar inşa edin. Kim bilir, belki de gelecek seyahatinizi bu dostlarınızla birlikte planlarsınız.

Ve asla korkmayın…

sayahat onerileri 2

Evet bu son madde aslında tüm bu maddelerin en önemlisi ve seyahatinizin temelini oluşturuyor. Adım atmaktan korkmayın, tanışmaktan korkmayın, deneyimlemekten korkmayın… Şayet varsa korktuğunuz bir şey bu ilk seyahatinizde korkularınızın üzerine gidin ve birçok ilki bir arada gerçekleştirin. Risk almaktan ve önünüze çıkan yeni fırsatları değerlendirmekten çekinmeyin. Ne sunuyorsa bu deneyim size hepsini kucaklayın ve dünyanın yaşamaya değer bir yer olduğunu unutmayın.

 

Kaynak
Post-Line

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu