Girişimcilik ve İşletmeKişisel Finans

Arsa Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

instagram takipçi hilesi

Arsa, dükkan veya daire almak kişiye uzun vadede çok kazandıran bir yatırım şeklidir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda alacağı gayrimenkul, kuralına uygun olursa hata payı da minimuma düşer. Bunun için unutmamak gerekir ki her yatırım alternatifinde olabileceği gibi gayrimenkul alımında ve satımında da belli başlı riskler bulunur. Aşağıda değindiğimiz bu riskleri göz önüne alarak arsa satın almak mantıklı olacaktır.

pytbbywmnanyz5splw3p

Daire, dükkan ya da arsa almadan önce o muhitte bir araştırma yapmak faydalı olacaktır. Bu sayede çevre halkın ihtiyaçları, şikayetleri ve kültürel seviyeleri hakkında ipucu alınmış olur. Konum, tüm gayrimenkul türlerinde en önemli konular arasında gelir. Bu nedenle ilk olarak buna karar verilmelidir.

Satın alınacak olan gayrimenkulün cephe genişliğine ve otoparkının olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bunlar projeye değer katan özelliklerdir. Cephe genişliği vitrin amacıyla kullanılmak için; otopark ise müşterilere daha iyi bir hizmet sunmak için önemlidir.

sell vacant land

Dükkan satın almak, yatırım için doğru bir karar olabilir. Dükkanların kira getirisi konutlara göre daha fazladır. Ayrıca dükkan kiracısı ile anlaşmak çoğu zaman ev kiracısı ile anlaşmaktan daha kolay olabilmektedir. Ancak kişi ileride içerisinde oturmayı planladığı bir daire almayı da düşünebilir. Bu durumda da hem yatırım amaçlı düşünmek hem de içinde oturulacağı süreç düşünülmek durumundadır.

agricuture non agriculture lands

Daire ya da dükkan satın almadan önce ilk olarak muhite karar verilmelidir. Çevredeki insanların sosyal ve kültürel yapıları, ev ya da dükkan satın almak isteyen kişiye uyumlu düzeyde olursa daha konforlu bir ortam sağlanabilir. Daire satın almak isteyen kişiler komşuluk ilişkilerine ve apartman yönetiminin çalışma düzenine de dikkat etmelidirler. İleride herhangi bir sorun yaşamamak adına baştan bu tür araştırmalar yapılmalıdır.

land

Daire ya da dükkan gibi bir gayrimenkul satın almadan önce depreme dayanıklılığı muhakkak araştırılmalıdır. Bununla birlikte sosyal tesisleri, otoparkı, çocuk oyun alanları, güvenliği, bakımı gibi konular da dikkate alınmalıdır.

Dükkan ya da daire satın almaya karar veren kişi, muhiti belirledikten sonra bütçeyi ve metrekareyi belirlemelidir. Böylece olası dükkan ve daireler değerlendirilip ön eleme gerçekleştirilebilir.

Arsa satın almak istiyorum diyen kişiler de araştırmalarını iyi yapmak durumundadır. Arsa satın almak, getirisi en yüksek yatırım olmakla birlikte dükkan ve daire satın almaya nazaran daha fazla risk barındıran bir konudur. Arsa satın almadan önce bir gayrimenkul danışanı ile görüşmekte fayda vardır. Böylece olası riskleri minimuma indirgemek mümkün olur.

dask01

Depreme Dayanıklılık Önemli

Herhangi bir gayrimenkul almadan önce depreme karşı dayanıklı olup olmadığı muhakkak araştırılmalıdır. Deprem yönetmeliğine göre yapılmış olan binalardan daire ve dükkan almak doğru olacaktır.

Kolonların Konumu

Ticari amaçla kullanılacak gayrimenkullerde kolonların nerede olduğu önem taşır. Gün içinde iş akışını engellememesi için kolonların doğru konumlandırılmış olması gerekir. Ayrıca daha estetik bir görüntü için dikkate alınmalıdır.

flat or land 660 110716033359

Fiyatı Uygun Mu?

Ticari amaçla alınan gayrimenkullerde fiyat konusu daha önemlidir. Çünkü o gayrimenkulün değerini bölgedeki potansiyel alım belirler. Bunun için çevrede bulunan diğer dükkan ve mağazaların fiyatlarını araştırarak bir kıyaslama yapılabilir.

buy and sell

Masrafı Var Mı?

Dükkan veya daireyi satın aldıktan sonra direkt olarak girip oturmak mümkün mü yoksa bakım gerekiyor mu araştırılmalıdır. Tesisat sorunlarının olmaması önemlidir. İş yeri olarak kiralanması hedeflenen gayrimenkule dekorasyon masrafı yapmaya gerek olmayabilir. Çünkü kiraya verileceği takdirde kiracılar kendi zevklerine ve ihtiyaçlarına göre dükkanı dekore edebilirler.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu