İnsan KaynaklarıYaşam

Gastronomi Nedir? Gastronomi İş İmkanları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Son zamanlarda popülerlik kazanan Gastronomi mesleği, haberlerde ve gazetelerde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Peki gastronomi tam olarak nedir? Nasıl ortaya çıkmıştır? İş imkanları nelerdir? Bütün bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Gastronomi Nedir?

Gastronomi, özünde yemekler ve kültürler arasındaki ilişkiyi inceleyen bir disiplindir. Terim olarak ilk kez Fransız Yazar Joseph Berchoux tarafından kullanılmıştır. Gastronominin çalışma alanı, yenilebilir olan her türlü maddenin, hijyenik ama sağlığa uygun olma zorunluluğu olmadan damak ve göz zevkine hitap etme amacıyla yenecek hale getirilmesidir.

gastronominin calisma alani genistir

Gastronomi nedir sorusuna cevap olarak iyi yemek düşkünlüğü, iyi yemekten anlama sanatı ya da yemek bilimi gibi tanımlamalar da yapabiliriz. Fakat gastronomi sadece iyi yemekten anlamak demek değildir. Gastronomi kelimesini duyduğumuzda aklımıza yemek yemenin ve yemek yapmanın kültürle bağlantısı olan derin bir konu olduğu akıllara gelmelidir. Çünkü gastronomi yemeklere sadece karın doyurmaya yarayan bir madde olarak görmez, daha geniş bir pencereden inceler.

Gastronomi dediğimiz şey sadece yemek yemekten ibaret değildir. Çünkü yemekler arasında toplumu birbirine bağlayan kültürel bir bağdır. Yemekler, dünya üzerinde var olan bütün ülkeler ve milletler arasında kurulan en kuvvetli köprülerden biridir. İşte gastronomi dediğimiz şey de yemek ve kültür arasındaki bağlantıyı inceler.

Gastronomi son yılların gözde meslekleri arasında yerini almıştır. Bunu yeni yeni açılan Gastronomi ve Mutfak bölümlerinden çok rahat görebiliriz. Gittikçe daha çok yayılan bir iş alanı haline gelmiştir. Bu bölümlerden mezun olanların tek çalışma alanları mutfak olmadığı için tercih edilme oranı son yıllarda yükselmiştir.

gastronomlar ne is yapar

İyi bir gastronom, matematikten de anlayan iyi bir müzisyene benzer. Yemekten alacağı sadece bir lokmayla yemeğe katılan bütün malzemelerin tadını alabilir ve oranları hissedebilir. İyi bir gastronom olabilmek için aynı zamanda kullanılan malzemelerin hem doku hem de renk olarak birbirine uyumlarını bilmek de gerekir.

zengin turk mutfagi gastronomlar icin avantajdir

Gastronomi için bir önemli durum ise birbiriyle alakası olmayan malzemeleri bir araya getirip farklı lezzetler yaratmaktır. Bunun için lezzet detaylarına yeterince hakim olabilmek lazımdır. Dört yıllık lisans programları olarak üniversitelerde yerini alan Gastronomi ve Mutfak bölümlerinde yiyecek-içecek yöntemleri, yemek pişirme teknikleri, restoran, sanat-kültür arası ilişki gibi konularda eğitimler verilmektedir. Türk mutfağımızın çok zengin ve derin bir kültüre sahip olması Türk gastronomlar için çok önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Gastrono’min Çalışma Alanları Nelerdir?

İnsanoğlunun yaratılış itibariyle yemeğe duyacağı ihtiyaç hiçbir zaman bitmeyeceği için gastronomi de sonu gelmeyen uçsuz bucaksız bir çalışma alanıdır. Gastronom olduğunuzda gıda sektöründen tutun da turizm otelciliğe kadar pek çok alanda çalışabilirsiniz.

Akademik kariyer yapabilir ya da kendi işinizi kurabilirsiniz. Gazetelerde köşe yazarlığı yapabilir, kendi kitabınızı yazabilirsiniz. Aynı zamanda özel müşteri portföyü olan büyük restoranlarda çalışabilirsiniz.

 

Kaynak
hurriyetmilliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu