Hastalıklar

Gaita Testi Nedir?

instagram takipçi hilesi

Gaita Testi, bağırsakta bakteriyel bir enfeksiyon olup olmadığını anlamak için yapılır. Test yaklaşık birkaç gün sürer ve sonuçlara göre tedavi uygulanır. Kutudaki bir dışkı testi, bazı bakterilerin varlığını ve patolojiyi kontrol eder.

Gaita Testi

Fekal testler, çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasında önemli rol oynar. Bağırsak, mide veya gastrointestinal sistemdeki herhangi bir yerde anormal hareketleri kontrol eder.

Gaita Testi (Dışkı Testi) Nedir?

Dışkı, yediğimiz yiyeceklerin gastrointestinal sistemde sindirildiği ve vücudun ihtiyaç duyduğu maddelerin safra ve diğer vücut atıklarıyla birlikte emilip atıldığı vücut parçasıdır. Dışkı genellikle dışkı ile eşanlamlı olmakla birlikte, mide-bağırsak sisteminde yiyecek ve atık karışımı için kullanılan dışkı terimi ile aynı anlama sahiptir.

Dışkı testleri, ilgili hastalıklar hakkında önemli veriler sağlayan testlerdir. Bazı hastalıkların tanı ve tedavisi için çok önemlidir. Dışkı kıvamı, rengi ve kokusu, gıda atığının özellikleri, mikroorganizma türü ve sayısı ve safra içeriği gibi parametreler değerlendirildi. Bir kişinin bağırsağının bölümlerinde bakteriyel enfeksiyonların varlığını ölçen dışkı testi sonuçları birkaç gün içinde elde edilebilir. Bu sonuçtan sonra doktor gerekli tedavi sürecini başlatır.

gaita testi nedir4

Gaita Testi (Dışkı Testi) Nasıl Yapılır?

Doğruluk oranı oldukça yüksektir. Genellikle güvenilir ve kesin sonuçlar verir. İdrarın dışkı örneğini kirletmemesi çok önemlidir. Dışkı bir kutuya konur ve laboratuvara gönderilir. Testin nasıl yapıldığını ve tüm aşamalarını anlayan bir kişi veya doktor yardımıyla hastanın dışkı analizini yapar. Ancak taburede su veya herhangi bir şey olmaması çok önemlidir.

Bu nedenle tuvalet kağıdı veya karton kullanılması dışkının saflığını sağlar. Numuneler alındıktan sonra laboratuvar tarafından sağlanan kaba yerleştirilir. Bu nedenle dışkılar steril ve temiz kaplara konularak teste hazır hale getirilir.

gaita testi nedir3

Bununla birlikte, test edilen kişilerin 3 gün öncesine kadar yüksek yağlı yiyecekler veya kırmızı et yemelerine izin verilmedi. Dışkı test örneği yarım saat içinde laboratuvara gönderilmelidir.

Gaita Testi (Dışkı Testi) Neden Yapılır?

Bazı hastalıkların mevcut olup olmadığını öğrenmek için dışkı testi yapın. Çeşitli sağlık sorunları için gerekli olan dışkı testleri bazı hastalıkların tespiti için önemlidir. Bu test genellikle aşağıdaki hastalıkları tespit etmek için kullanılır:

  • Bağırsak enfeksiyonu
  • Kolon kanseri teşhisi
  • Sindirim sistemi sorunları
  • Dışkıda kan ve inflamatuar hücrelerin tespiti
  • Kabızlık, ishal veya dışkıda bulunan bazı sorunları ortaya çıkarmak için dışkı testi yapılmalıdır.

Farklı nedenlerle doktorlar çeşitli şüpheli durumlarda dışkı testi yapmak isterler. Bu testin nedenleri arasında mikrobiyal zehirlenme, bağırsak enfeksiyonu, kusma, ateş ve terleme, karın ağrısı ve mide bulantısı sayılabilir. Bununla birlikte, ishal birkaç günden fazla devam ederse, dışkı analizi gereklidir. Bu, bazı hastalıkları ve zehirlenmeleri ortaya çıkarmanın en başarılı yoludur.

gaita testi nedir1

Dışkı testleri, çeşitli bakteri ve parazitlerin bağırsağı etkileyip etkilemediğini gösterir. Bağırsaklara zarar verebilecek bakteri ve mikropların varlığında bazı belirtiler gelişir ve bu belirtiler için dışkı testi yapılır. Dışkı testi, bu zararlı parazitlerin bulunmasına yardımcı olabilir. Bu test tamamlandıktan sonra birkaç gün içinde sonuçlar alınır ve parazit bulunursa hemen gerekli tedaviye başlanır.

Gaita Testi (Dışkı Testi) İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu