Yerli Erkek Ünlüler

Gaffar Okkan Kimdir?

instagram takipçi hilesi

ali gaffar okan 1
Tam adı: Ali Gaffar Okkan
Doğum tarihi: 24 Şubat 1952
Doğum yeri: Hendek, Adapazarı, Sakarya / Türkiye
Ölüm Tarihi: 24 Ocak 2001
Ölüm Yeri: Diyarbakır / Türkiye
Boyu: 
Ailesi: Fikri Okkan (Babası), İmran Okkan (Annesi)
Eşi: Zerrin Okkan (? – 2001)
Çocuk (ları): Sezin Okkan, Can Okkan
Mesleği: Polis, Emniyet Müdürü
Aktif Yılları: 1973 ve 2001 yılları arası

Hakkında

Gaffar Okkan Kimdir? Gaffar Okkan, 24 Şubat 1952 tarihinde Sakarya’nın Adapazarı ilçesine bağlı Hendek’te dünyaya gelmiştir. Annesinin adı İmran Okkan, babasının adı Fikri Okkan‘dır. Tam ismi Ali Gaffar Okkan‘dır. 30 Eylül 1970 tarihinde ilk olarak Polis Koleji‘nden, daha sonra 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisi‘nden mezun olmuştur. İlk görevini İzmir Emniyet Müdürlüğü‘nde Komiser Yardımcılığı olarak icra etmiştir.

İzmir’de Emniyet Amirliği görevine kadar yükselmiştir. 1983 senesinde Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü‘ne atanmıştır. 1985 senesinde yine Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü‘nde şube müdürü olmuştur. 1986 senesinde Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü‘ne ataması yapılmıştır. Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü‘nde 1992 senesinde Emniyet Müdürü Yardımcılığı‘na getirilmiştir. 6 Aralık 1993 senesinde 1. Sınıf Emniyet Müdürü ünvanı almış ve Kars İl Emniyet Müdürü olarak görevlendirilmiştir.

Gaffar Okkan, 18 Kasım 1997 senesinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak atanmıştır. Kars Emniyet Müdürü olduğu zamanlarda PKK ve Hizbullah gibi terör örgütlerinin pençesi altından olan Diyarbakır‘a gönderilmiştir. Hüseyin Velioğlu‘nun İstanbul Beykoz’da bulunan evine yapılan baskında büyük rol oynamıştır.  Okkan, ayrıca Hizbullah’ın çökertilmesine büyük bir pay sahibidir.

Kadın Polisleri İlk Kez Sahaya İndirmiştir

Kadın polis memurları ilk kez onun verdiği emir ile Diyarbakır sokaklarına çıkmışlardır. Trafiği yönetmişlerdir. Okkan, o zamanlar iki küçük bir otomobil aldı. Mavi ve beyaz renklere boyattı. Her arabaya da iki kadın polis görevlendirdi. Aracın biri kaybolan çocukları bulup ailelerine teslim ederken, diğer araç ise yürümekte zorluk çeken yaşlı vatandaşlara yardım ediyordu. Kadın polisler ayrıca havaalanında bilet kesim işlemlerini de yapıyordu.

Okkan, havaalanına tekerlekli sandalyeler de aldırdı.  İlk yaptığı icraatlardan biriside şehrin dört bir yanını kameralar ile donattı. Gece yarılarında bile odasında bulunan dev ekranlarda şehri izler, olumsuz bir durumda sahadaki polisleri bilgilendirirdi.

Gaffar Okkan, Zerrin Okkan ile dünya evine girmiştir. Bu evliliğinde Can Okkan ve Sezin Okkan adında iki çocuğu dünyaya gelmiştir.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olduğu zamanlarda 24 Ocak 2001 tarihinde Çarşamba günü akşamüstü saat 17:40 sularında Valilik Konağı‘na makam aracı ile seyir ederken kimliği belirlenemeyen kişiler tarafında pusuya düşürüldü. Gaffar Okkan, olay yerinde hayatını kaybederek şehit oldu. Cinayetin üstündeki sır perdesi henüz aralanamadı. Tahminler suikastın Hizbullah tarafından yapıldığı yönündedir.

Okkan, şu anda Sakarya‘nın Adapazarı ilçesi Hendek‘te Hendek Şehir Mezarlığı‘na defnedilmiştir.

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
Biyografi.İnfo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu