Yaşam

Fonksiyonel Gıdaların En Yenisi: Mor Ekmek Nedir?

instagram takipçi hilesi

Son yıllarda adı sıkça duyulmaya başlayan, günden güne ilerleyen gıda teknolojilerinin halkın yararına kullanılarak üretilen Fonksiyonel Gıdaların ürünleri çoğalmaktadır. Gıdaların içeriğinde yer alan besin değerlerinin bilimsel ve klinik yöntemlerle geliştiren bu yöntemler sonucu ‘Fonksiyonel Gıdalar’ ortaya çıkmaktadır. Bu gıdaların en son ürünü ise ‘Mor Ekmek’ olmuştur.

Teknolojinin gelişimi her alanda olduğu gibi gıdalar üzerinde de etkili olmaktadır. Dünyada ve Türkiye’de her geçen gün adı daha çok duyulan Fonksiyonel Gıdalar da yaygınlaşmaktadır. Bu gıdaların gündeminde son olarak Mor Ekmek yer almıştır. Gelin birlikte bu ekmeğin içerisinde ne olduğuna ve nasıl faydaları olduğuna bakalım.

mor ekmek 685x428

Mor Ekmek Nedir?

Son zamanlarda sağlıklı ve faydalı yiyecek tarifleri paylaşan, fit yemek bloggerlarında karşılaşmış olabileceğiniz Mor Ekmek son derece faydalı alternatif bir gıda olarak karşımıza çıkmaktadır.

Adından da belli olduğu üzere ekmeği mor yapan içerisinde yer alan mormiks maddesidir. Mormiks, mor renkte olan doğal meyve ve sebzelerin antosiyaninlerinden yani pigmentlerinden elde edilen bir karışımdır. Bu karışım tamamen bilimsel ve klinik yollarla üretilmektedir.

mor ekmek 2 685x415

Mormiks maddesi antosiyaninlerin tamamen saflaştırılmasıyla elde edildiği için içeriğinde yer alan meyve ve sebzelerin tadını yansıtmamaktadır. Bu yüzden her tür gıdaya kolayca eklenebilmektedir. Bu gıdaların arasında en dikkat çekeni mor ekmek olsa da aslında ekmek haricinde baklava, simit, makarna, dondurma hatta çiğ köfte yaparken bile kullanılabilmektedir.

Mor Ekmeğin Faydaları Nelerdir?

Mormiks maddesiyle yapılan ve diğer çeşitlerine kıyasla en güzel alternatif haline gelen Mor Ekmeğin saymakla bitmeyen faydaları bulunmaktadır. İşte bu faydalardan en önemlileri şunlardır:

  • Diyabet hastalığına iyi gelmektedir.
  • Tansiyon hastaları için faydalıdır.
  •  Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.
  • Kansere yakalanma riskini azaltır.
  • Kalp ve karaciğer için detoks etkisi bulunur.
  • Vücuttaki organlar için düzenleyici işlevi bulunur. Organların daha rahat çalışmasını sağlar.

mor ekmek 3 685x456

Mor ekmek, içerisinde yer alan mormiks maddesinden dolayı yüksek besin değerine sahiptir. Uzmanlardan Gıda mühendisi Onur Palut, mor ekmeğin 100 gramında 20 mg antosiyan bulunduğunu bu sebeple günde bir dilim mor ekmeği tüketmenin yeterli olduğunu söylemektedir. Haliyle mor ekmek alternatiflerine kıyasla daha ekonomik bir hal almaktadır.

Mor Ekmeğin Taklitleri Var Mıdır?

Ülkemizde yeni yaygınlaşan ve faydalı olan çoğu şeyde olduğu gibi bu ürününde taklitleri piyasalarda yer almaktadır. Taklitlerini anlamamız ve sakınmamız için uzmanlar ne yapılması gerektiğini belirtmiştir. Gerçek mor ekmeğine limon sıkıldığında içerisindeki bileşenlerden dolayı rengi kırmızıya dönüşmektedir. Böylelikle sahteleri ve gerçeği kolaylıkla ayırt edilebilmektedir.

mor

Mor Ekmek Fiyatı

Ülkemizde pilot proje olarak ilk önce Malatya’da üretimi yapılan ardından Ankara, İstanbul gibi pek çok şehre yayılan mor ekmeğin fiyatı yaklaşık 8 TL civarındadır. Ankara’da halk tarafından çok sevildiği ve talep gördüğü içinde bazlamaya kadar birçok çeşidi yapılmıştır.

https://www.youtube.com/watch?v=H0pdAP28m6Q

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu