EğitimYaşam

Finlandiya Eğitim Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Dünyanın en iyi eğitim sistemi denildiğinde hiç kuşkusuz akla Finlandiya denilir. Birçok ülkenin aksine, her detayın düşünüldüğü hem keyif verici hem de öğretici eğitim sistemleri, gıpta ile bakılacak cinstendir. Finlandiya eğitim sisteminin özellikleri nelerdir? 

1.Ödev Verilmez

finlandiya egitim sisteminin ozellikleri 6

Finlandiya eğitim sisteminin özellikleri arasında ödev sorunu olmaması dikkat çeker. İlkokul yıllarından hatırlarsınız, öğretmenlerimiz bizlere birçok ödev verir, yazı yazmaktan ellerimiz yorulurdu. Tabi burada öğretmenlerimizin herhangi bir suçu yok. Onlar sistemin gerekliliklerini yerine getirerek görevlerini yerine getiriyor. Fakat, Finlandiya’da öğrencilere ödev verilmiyor.

2. Çocuklar Sınava Girmez

Finlandiya eğitim sisteminin özellikleri

Türkiye’nin eğitim sisteminde sınavlar 8 yaşından itibaren girilmeye başlanır. Fakat Finlandiya’da sınava girmek için en az 16 yaşında olmak gerekir. Bu durumun en büyük faydası, ezberci eğitimin önüne geçmektir. Bununla birlikte ülke, öğrencilerinin içindeki merak ve araştırma duygusunun ölmemesi için sınavlar ile öğrencilerini tabii tutmanın önüne geçiyor.

3. Okula Gidiş – Geliş

Finlandiya eğitim sisteminin özellikleri

Finlandiya eğitim sisteminin özellikleri, çocuklara aşılamak istediği özgüven ile öne çıkar. Bu çabalardan bir tanesi de okula gidiş geliştir. Ülkede çocukların yaşları her ne olursa olsun okula gidip gelirken bisiklet kullanması ya da yürümesi gerekir. Bu sayede çocuklar kimseye ya da bir şeye ihtiyaç duymadan hareket edebilirler.

4. Ders Süreleri

finlandiya egitim sisteminin ozellikleri 3

Türkiye’de en az ders saati 6’dır. Dersler genellikle 40 dakikadır. Ancak Finlandiya’da durum böyle değildir. Ülkede eğitimin süresi 4 saattir. Ayrıca öğrencilerin toplamda 75 dakika teneffüs yapma izini de vardır. Bununla birlikte; haftada 2 saat öğrencilerin mesleki gelişimi için ayrılır.

5. Tüm Okullar Devlete Ait

Finlandiya eğitim sisteminin özellikleri

Türkiye’deki gibi devlet ve özel okulları birbirinden ayrılarak, maddiyatı yüksek olan kişilere daha iyi bir eğitim hakkı verilmemektedir. Çünkü, Finlandiya’da herkesin en iyi eğitimi alma hakkı vardır. Özel okul diye bir kavram yoktur. Tüm eğitmenler yüksek lisans yaparak göreve başlar. Ayrıca Türkiye eğitim sistemindeki gibi başarı ya da zekaya göre sınıflara ayırma durumu Finlandiya’da görülmez. Her ne olursa olsun tüm öğrencilere aynı değer verilir ve aynı sınıfta eğitim verilir.

6. Finlandiya Eğitim Sisteminin Özellikleri: Okul Ortamı

finlandiya egitim sisteminin ozellikleri 1

Finlandiya’da okullarda tahtadan yapılan sıkıcı sıralara yer yoktur. Ülkede rahat şekilde dizayn edilmiş koltuklar ve armut oturaklar vardır. Öğrencilerin çalışmalarını yapmak için rahat bir ortamda kalması için gereken her şey düşünülmüştür. Bu sayede öğrenciler eğitim alırken kendilerini ev ortamında gibi hisseder. Hatta çocuklar, çoraplarıyla bile okulda gezebilir.

Ülkede öğrencilere değer verilir. Öğrenciler ders programlarını kendilerine göre kişiselleştirebilirler. Öğretmenlerde öğrencilerinin takvimlerine ve isteklerine saygı duyar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu