DepremMental SağlıkYaşam

Deprem Korkusu ve Kurtulmanın Yolları Nedir?

instagram takipçi hilesi

Doğal afetler içerisinde toplumlara maddi ve manevi en çok zararı veren afet şüphesiz depremler olmaktadır. Bir deprem ülkesi olarak Türkiyemizde de git gide çoğalan, vurduğunda herkesi korkutan, zararlarıyla içlerimizi yakan şiddetli depremlere şahit olmaktayız. Son olarak 30 Ekim tarihinde İzmir’de yaşanan 6.9 şiddetindeki deprem bütün ülkeyi derin bir korku ve acıya boğmuştur.

Bir deprem ülkesi olarak büyük şiddetlerde depremlere alışık ve hazırlıklı olmamız gerektiğini bilsek de, afetin sonuçları herkes için mutlaka yıkıcı olmaktadır. Çoğalarak artan depremler insanların psikolojisine de büyük zarar vermektedir. Birçok insan henüz şahit olmadan gelecekte yaşanabilecek durumları düşünerek deprem korkusu yaşamaktadır.

deprem korkusu

Uzmanların insanlarda oluşan git gide çoğalan ve yayılan bu psikolojik hasar ve korkulara karşı birçok önerisi olmaktadır. Bizde sizler için deprem korkusundan kurtulmanın yollarını anlatan uzman görüşleri derledik.

Deprem Korkusu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Doğal bir afet olan deprem, şiddetli ve büyük travmalara yol açan faktörlerin başında gelmektedir. Depremi yaşayan kişilerde sonrasında psikolojik olarak travmanın olması gayet normal görülür. Ancak depremzede olmadan da her zaman yaşamında deprem korkusuyla yaşayarak hayatını yaşayamayan birçok insan bulunmaktadır. Ülkemizde de artan depremler bu tarz korkularla başa çıkmaya çalışan kişilerin sayısını arttırmıştır.

deprem korkusu

Kişilerin yaşamını büyük ölçüde etkileyen bu korkunun belirtileri insandan insana farklılık gösterebilmektedir. Fakat genel olarak deprem korkusuna sahip insanlarda yaşanan travmaların belirtileri, uyku bozuklukları, ağlama isteği, en küçük hareketlerden bile korkma durumu, yoğun bir huzursuzluk hissiyatı, depremi hissettiği anın akıldan çıkmaması gibi belirtilerdir.

Bu deprem korkusu kişilerde büyük bir depremi hissetmesiyle, bir yakınını depremde kaybetmesiyle veya deprem gerçekleşen bir yerdeki zararın görüntülerini izlemesiyle ortaya çıkabilmektedir. Bu tarz bir korkuya sahip olan ve bunun psikolojisine ve yaşamına engel olacak derecede kafasında büyüten insanlar hayatında daha büyük zorluklarla karşılaşmaya başlarlar.

deprem korkusu

Deprem Korkusundan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Depremin doğal afetler arasında en büyük felaketlere yol açan afet olduğunu kimse inkar etmemektedir. Ancak bu afetin yaşamınızı tamamen etkilemesine müsade etmemeniz gerekmektedir. Bu deprem korkusundan kurtulmak için öncelikli olarak bu korkuyu yenmek istediğinize ve yenebileceğinize odaklanmalısınız. Ardından kişideki travmanın derecesine göre hangi tedavi yöntemlerinin uygun olabileceği araştırılmalıdır.

deprem korkusu 3 685x466

Bu psikolojik travmadan doğru tedavi yöntemiyle hızlı bir şekilde kurtulmak mümkündür. Uzmanlar tarafından sağlanacak psikolojik destekle ilk olarak korkularla yüzleşmek gerekecektir. Eğitimlere katılarak, deprem çantası hazırlıkları, ilk yardım dersleri gibi depreme dair çeşitli önlemleri almak ve farkındalığınızı artırmak sizi olası afet durumuna hazırlayacaktır. Böylelikle içinizdeki korkuyu yenmenizi sağlayacaktır.

Uzman doktorlar ve psikologlar tarafından ‘Travma Sonrası Stres Bozukluğu’ tedavisi görebilirsiniz. Çoğu kişi ilaçla tedavi yöntemini de tercih ederek sakinleşmektedir. Sizler de bu psikolojik belirti ve rahatsızlıklara sahip olduğunuzu düşünüyorsanız en kısa sürede uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz.

Deprem Korkusu Hakkında

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu