Kişisel Finans

Findeks Kredi Notu Nedir? Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

instagram takipçi hilesi

Findeks kredi notu, 1 ila 1900 arasında değişebilen ve kişinin daha önceki kredi geçmişinin tamamı kapsanarak hesaplanan bir puandır. Kredi kartları ve kredi ödemelerinin düzenli olarak yapılıp yapılmaması dikkate alınarak bir puan ortaya çıkar. Findeks kredi notu yüksek ise kişi bankadan kredi başvurusu yaparken istediği tutarı kolay bir şekilde alabilir. Düşük bir notla, kredi almak daha zor olabilir. Not yükseldikçe risk seviyesi düştüğü için notunuzun yüksek olması çok büyük bir avantajdır.

Findeks Kredi Notu Nedir? Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

Findeks Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Türkiye’de bir bankaya kredi ya da kredi kartı başvurusu yapabilmek için düzenli bir maaş, sigorta ve benzeri durumların kontrol edilmesi gerekmektedir. Ayrıca kişinin kredi notunun yüksek olması kredi tutarı ile doğrudan ilişkilidir. Findeks kredi notu, bir bankaya başvuru yapılırken olumlu sonuç için bakılan nottur.

Bir bankadan kredi alabilmek için Findeks notu gerekmektedir. Findeks notu düşük riskli ise kredi alma olasılığı yüksektir. Findeks kredi notları, kredi alım tutarlarının hesaplanmasında etkilidir. Kredi notu ne kadar yüksekse kredi tutarı da o kadar yüksektir.

Findeks kredi notları bankalar için bir risk belirleme alanıdır. Düşük puanlar daha yüksek risk anlamına gelir. Kredi başvurusunda bulunmak için Findeks kredi puanı gerekmektedir. Kredi geçmişi olmayan kişilerin Findeks kredi puanı hesaplanamamaktadır.

Findeks Raporu Ücretli Mi?

findeks kredi notu nedir 2

Findeks kredi puanının hesaplanabilmesi için kişinin Findeks sayfasında olması gerekmektedir. İlk hesaplama ücretsiz olarak belirlenir. Böylece hesaplama notu raporunu görebilir. Bu hizmet Findeks kredi puanı hesaplamayı ilk kez kullanan kişi için ücretsiz olarak verilmektedir.

Ancak daha sonraki hesaplamalarda Findeks’in kredi notu 9,50 TL + KDV tutarında ücret ile hesaplanmaktadır. İnternet üzerinden kredi notu hesaplaması yapabileceğiniz gibi mobil cihazlar üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. Operatörler üzerinden yapılan sorgulamalarda da farklı ücretler alınmaktadır.

Tüm güncel ücretlere https://www.findeks.com/Resources/ContentFile/5026/findeks-fiyat-listesi.pdf sayfasından ulaşabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

findeks kredi notu nedir 4

Kredi notu geniş bir skalada incelemektedir. Müşteriler de risk durumlarına göre gruplanır. Kredi notu, grubu ve kredi alma durumu aşağıdaki gibidir;

Skor Aralığı Grup Kredi Alma Durumu
0 – 699 Çok Riskli Alamaz
700 – 1099 Orta Riskli Alma İhtimali Düşük
1100 – 1499 Az Riskli Değişebilir
1500 – 1699 İyi Alabilir
1700 – 1900 Çok İyi Alabilir

Kredi notu, 0 ile 1900 arasında değişen değerlerden oluşan bir skala kullanılarak hesaplanır. Kredi notu doğrusal bir şekilde artar ve en düşük değer 0 iken en yüksek değer 1900 olarak kabul edilir. Findeks kredi puanınızın 1900’e yakın olması, kredi başvurunuzun onaylanma ihtimalini artırır.

Kredi notu 0 olan kişilerin risk durumu belirsizdir ve genellikle bu durum, daha önce kredi kullanmamış kişilere aittir. Kredi notunun 0 olması durumunda, öncelikle kredi notunun oluşturulması gerekir. Kolay ve sıkıntısız bir şekilde kredi alabilecek bireyler, 1500 ile 1900 arasında notu olan kişilerdir.

Kredi puanı 0 ile 1099 arasında olan kişilerin kredi alma ihtimali neredeyse yoktur. Bankaların en çok riskli olarak kabul ettiği grup ise 1100-1499 arası puana sahip olan az sayıda kişidir. Kredi notu ödeme düzeniyle ilgili detaylı bilgiler içerir ve bu bilgiler bankaların risk analizini yaparken kararsız kalmasına neden olabilir.

Findeks Kredi Notu İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu