Filler Farelerden Korkar Mı?

instagram takipçi hilesi

‘Filler Farelerden Korkar Mı?’ Fillerin farelerden korktuğu fikri, çizgi filmlerde popüler bir kinaye haline gelmeden çok önce vardı. Televizyonda fillerin fare görünce sindiği buna benzer sayısız sahne var.

Filler Farelerden Korkar Mı?

Yaklaşık 14.000 lbs’lik (6.350 kg) koca bir fil, küçücük, zararsız bir fareden neden korksun ki? Sadece televizyon programlarında değil, insanlar aslında gerçek hayatta farelerden kaçan filleri de gördüler. Bu görüşlerin daha fazlası olabilir mi? Gerçeği kurgudan ayırırken yazımızı okumaya da devam edin.

Filler Gerçekten Farelerden Korkar Mı?

Filler farelerden korkar mı?

filler fareden korkar mi 3

Sanılanın aksine filler farelerden korkmazlar. Bir sirk fili eğitmeni olan Troy Metzler, teoriyi bizzat test etmeye karar verdi. Kendi fil ve fare deneyini gerçekleştirmeye karar veren Metzler, gösterisinde tepkisini görmek için bir filin önüne bir fare tuttu.

Şaşırtıcı bir şekilde, fil küçük yaratık ile ilgilenmiyor gibi davranıyordu. Böylece küçük bir farenin kudretli bir fili korkutmadığını kanıtladı.

Filler neden farelerden kaçar?

filler fareden korkar mi 4

Çünkü filler çok iyi göremezler. Bunu siz de yaşamış olabilirsiniz; sessizce oturduğunuzu ve bir böceğin geçtiğini hayal edin. Onu yalnızca çevresel görüşünüzde fark edersiniz, ancak bu görüş sizi ters yöne koşmaya yetecek kadardır.

Küçük bir çığlık bile atabilirsin ve sakinleştiğinde bunun sadece zararsız bir uğur böceği olduğunu görebilirsin. Bu durum filler için de birebir aynıdır. Fareyi net göremezler. Ve fare o kadar hızlı hareket ediyor ki onları ürkütüyor. Bu aynı zamanda farenin Metzler’in elindeki sirk filini neden hareket ettirmediğini de açıklıyor.

Efsane nereden geldi?

filler fareden korkar mi 5

Fillerin farelerden korktuğu fikri, çizgi filmlerde popüler bir kinaye haline gelmeden çok önce vardı. MS 77’ye kadar uzanan bir Yunan masalı bu inancı destekledi. Masalda, bir fare filin hortumuna tırmanır ve onu deli eder. Daha yakın zamanlarda, 1600’lerde, fareler ve fil efsanesi için popüler bir açıklama geldi.

İrlandalı bir doktor olan Allen Moulin, fillerin boğazlarında küçük koruyucu kıkırdak – epiglot olmadığına inanıyordu. Bu kıkırdak, boğulmayı önlemek için yabancı cisimleri dışarıda tutmaya yarıyor. Moulin, fare filin boğazına girerse bu durumun filin hava yolunu kapatabileceğine inanıyordu.

Ve bu, bir fil ile fare arasındaki ilişkinin popüler açıklaması oldu. İnsanlar fillerin epiglot kıkırdağı olduğunu çok sonra fark edeceklerdi. Yani, bir farede boğulmak gerçek bir risk değil. Dahası, fil araştırmacısı Richard Lair, bir filin, hortumuna tırmanan bir fareyi kolaylıkla dışarı fırlatabileceğini kaydetti.

Diğer hayvanlar farelerden korkar mı?

filler fareden korkar mi 6

Etrafta koşturan bir fare, herhangi bir hayvanı ürkütebilir. Koruyucu refleksler, hayvanların etrafta dolaşan beklenmedik yaratıklardan korkarak geri sıçramalarına neden olur.

Atlar, kediler veya köpekler gibi birçok hayvan, bir fare koştuğunda geri sıçrar. Aslında gerçekten korkmuyorlar. Fare onları şaşırtıyor sadece.

Hangi küçük hayvan bir fili korkutur?

filler fareden korkar mi 7

Filler farelerden korkmayabilirler ama onları korkutan başka bir küçük hayvan daha vardır. Arılar! Küçücük bir arı devasa bir file ne yapabilir ki? Fazla değil. Filler çok kalın bir cilde sahiptir. Yani arı iğnesi fazla zarar veremez.

Ancak, Afrika arıları oldukça saldırgan olabilir. Yüzlercesi saldırırsa eğer filin her noktasına iğnelerini sokabilirler. Saldırı sırasında arılar gövde, gözler ve ağız gibi hassas bölgeleri sokabilirler. Araştırmacılar, Asya fillerinin de arılardan korktuğunu bulmuşlardır.

Genç fil buzağıları, arı sokmalarına karşı daha savunmasız olabilir. Bazıları, binlerce arıdan oluşan büyük bir sürünün genç bir file ciddi şekilde zarar verebileceğine inanıyor.

Arılar filleri nasıl kurtarabilir?

filler fareden korkar mi 8

Fil koruma uzmanları, hayatlarını kurtarmak için fillerin arı korkusunu kullanmakta ustadırlar. Filler yiyecek ararken tarım arazilerine girebilir. Ekinlerini savunan çiftçiler, başıboş fillere veya en iyi ihtimalle kendilerine zarar verebilir.

Çiftçiler artık filleri korkutmak için çitlerine arı kovanları koymayı akıl ettiler. Filler çiti geçmeye çalıştıklarında arıları rahatsız ediyorlar. Ve böylece arı vızıltısı sesleri filleri çiftlikten uzaklaştırmaya yetiyor.

Bu strateji şimdiden büyük bir başarı gösteriyor. Filler inanılmaz yaratıklardır. Devasa boyutlarının yanı sıra, aynı zamanda zeki ve nazik devlerdir. Artık filler, fareler ve arılar arasındaki ilişki hakkındaki gerçeği anlatarak arkadaşlarınızı etkileyebilirsiniz.

Filler Farelerden Korkar Mı ile İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu