Yaşam

Kedi Türleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Kedi Türleri Nelerdir?

Kedi Türleri nelerdir.. Cinsi ne olursa olsun, kediler insanın en yakın hayvan dostlarından biridir. Kedi ırkları, uzun yıllardır insanların en yakın dostu olan evcilleştirilmiş hayvanlardır. Eve geldiğinizde sizi karşılayacak küçük bir arkadaşınız olması için bir kedi sahiplenmeyi düşünebilirsiniz.

İran Kedisi

Kedi Türleri

Fars kedisi zekası, dostluk ve aile sevgisi ile tanınan tüylü kedigillerden biridir. Bakımı biraz zor. Dişler her gün düzenli olarak fırçalanmalıdır. Yumuşak bir fırça ile nazikçe fırçalanmalı ve mümkünse kuru bir şampuanla yıkanmalıdır. Fars kedisi evde beslenebilen kedi ırklarından biridir.

Chinchilla

kedi turleri nelerdir3

Evde sessiz bir kedi istiyorsanız, en sessiz kedi türü Chinchilla’dan başkasına bakmayın. Evde beslenebilen, yumuşak tonları ve hareketleriyle sevgi gösteren, hassas bir görünüme sahip olan bu kediler oldukça dayanıklı ve sağlıklıdır.

British Shorthair

kedi turleri nelerdir4

British Shorthair, kalın ve yumuşak tüyüyle dikkat çeken İngiltere’ye özgü bir kedidir. Tüylü kedileri seviyorsanız, bu kedi cinsinin çok uzun tüyleri olmadığını söyleyin. Yuvarlak yanakları ve tombul gövdesiyle bu evcil hayvan ırkını çok seveceksiniz. Orta büyüklükteki kulakları yuvarlak ve idealdir. Saçları çok uzun olmadığı için karışmaz ve daha kolay idare edilir.

Maine Coon

kedi turleri nelerdir5

Maine Coon cinsi büyük ve tüylü kedidir. Sessiz, arkadaş canlısı ve insanlara bağlı olan bu kedi çok fazla bakım gerektirir. Uzun tüyleri tek başlarına temizleyemediklerinden sahiplerinin yardımına ihtiyaç duyarlar. Çıkarılabilir yapısı nedeniyle aktif kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Ağaçlara tırmanmayı seven Maine Coons ile kampa gidebilirsiniz.

Scottish Fold

kedi turleri nelerdir6

Sürekli sevmek isteyebileceğiniz ve bırakmak istemeyeceğiniz bir kedi ırkı arıyorsanız, Scottish Fold tam size göre. Sevimli görünümü ve akıllı hali ile kısa sürede ortama uyum sağlayabilmektedir. Sevgisinden dolayı aile tarafından kolayca sevilir. Bir kedi cinsi evde yalnızken sıkılmaz. Programı yoğun olanlar, evde beslenebilecek kediler arasında bu cinsi tercih edebilirler.

American Shorthair

kedi turleri nelerdir7

Fazla bakım gerektirmeyen bir kedi ırkı arıyorsanız American Shorthair kedisini beslemeyi tercih edebilirsiniz. Bu kedi ırkı özgür, zeki ve aktif olmayı sever. Ayrıca çocuklarla da iyi anlaşıyor. Aynı zamanda evde beslenebilecek en tatlı kedi ırklarından biridir.

Exotic Shorthair

kedi turleri nelerdir8

Exotic Shorthair hassas bir kedidir ve bakımı biraz zor olabilir. Farsça ve Amerikan Shorthair’i kapsayan bir kedi ırkıdır. İran kedisi gibi yumuşak bir yüzü var.

Birman Kedisi

kedi turleri nelerdir9

Mavi gözlü bir kedidir. Sahibini hem çok sever hem de kucakta. En sakin kedi ırklarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Her zaman kucağınızda sevebileceğiniz bir kedi istiyorsanız, sakin bir Birmanya kedisi alabilirsiniz. Uzun, ipeksi saçlarını düzenli olarak taramalarında fayda var.

Tiffanie

kedi turleri nelerdir10

Tiffany kedilerinin en belirgin özelliği, uysal, sevecen ve uysal yapılarıdır. Sahibinin duygularını anlayan ve değer veren hassas bir yapıya sahiptir. Akıllı ve oyuncu olmanın yanı sıra dizlerinin üzerinde durmayı severler. Uzun tüylü bir kedi kadar bakım gerektirmese de düzenli tımar ve fırçalama faydalı olabilir.

Van Kedisi

kedi turleri nelerdir11

Kendini temizlemede çok iyi olan bu kedi ırkı aynı zamanda zekidir ve kendini insanlara adamıştır. Suda oynamayı ve yüzmeyi seven tek kedi Fan kedisidir. İyi bir avcı olduğu için bir üne sahiptir ve yakalanmayı sevmez.

Bengal Kedisi

kedi turleri nelerdir12

Benekli evcil kedilerdir. Özel kedi ırkları olarak yetiştirilirler. Orta boy ve egzotik türlerdir. Vahşi güzellikleri olduğu kadar yetenekliler. Hareketli bir yapıya sahip oldukları için her zaman oynamaya hazırdırlar.

Kedi Türleri İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu