Yerli Kadın Ünlüler

Farah Zeynep Abdullah Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Farah Zeynep Abdullah 2018 Fotograflari 8
Tam adı: Farah Zeynep Abdullah
Doğum tarihi: 17 Ağustos 1989
Doğum yeri:  Gayrettepe, Beşiktaş,İstanbul / Türkiye
Boyu: 1,60 m
Ailesi:  Gülay ve Osman
Sevgilisi: Yok
Mesleği: Oyuncu
Aktif Yılları: 2010’dan bu yana
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Farah Zeynep Abdullah kimdir? Farah Zeynep Abdullah, Cem Yılmazın 2018’de izleyiciler karşısına çıkardığı filmi olan ve G.O.R.A , A.R.O.G filmlerinin devamı niteliği taşıyan ama ayrı bir hikayeyle anlatılan Arif ve 2016 filminin Ajda Pekkan‘ınını oynayan, Abdullah’ın Biyografi sayfasındasınız.

Farah Zeynep Abdullah, 17 Ağustos 1989 yılında Gayrettepe, Beşiktaş, İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Irak kökenlidir. Annesi ise Türk’dür. Babasının adı Osman annesinin adı ise Gülay’dır. Annesi ve babası, İran Şahı Muhammed Rıza Şah Pehlevi‘nin son eşi Prenses Farah Diba‘yı çok sevdikleri için adını Farah koymuşlardır.

Eğitimini ise İstanbul Saint Michel Fransız Lisesi’nde başlamış ve lise eğitimini İngiltere’de tamamlamıştır. Ardından 2006 yılında babası , işi nedeniyle İngiltere’ye taşınmıştır.

İngiltere’de üniversite eğitimini devam ettiği sırada ,“Closer” adlı tiyatro oyununda profesyonel olarak rol almıştır. Farah Zeynep, üniversite 2. sınıfa başlarken Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisinden teklif almıştır. Bu yüzden İngiltere’ye, okuluna dönmesine 3 gün kala, bu dizide canlandıracağı Aylin  karakter için deneme çekimlerine katılmıştır. Akabinde de dizide oynayacağı kesinleşince , okul kaydını dondurmuştur.

Öyle Bir Geçer Zaman ki dizinin 2. sezonundan sonra, ayrılarak oyunculuk kariyeri için dondurduğu Kent Üniversitesi (İngiltere) Fransızca-Drama bölümüne dönüp, eğitimini tamamlamış ve 2013 yılında mezun olmuştur.

2013 yılında yapılan ve Yılmaz Erdoğan‘ın yazıp yönettiği, “Kelebeğin Rüyası” adlı filmde başrolü, Kıvanç Tatlıtuğ ile birlikte Mert Fırat ile paylaştı.

Daha sonra, 2014 yılında Star TV’de yayınlanan , “Kurt Seyit ve Şura” dizinde Kıvanç Tatlıtuğ ile birlikte başrol oynamıştır. Yine 2014 yılında , Çağan Irmak olan “Unutursam Fısılda” isimli filmde rol almıştır.

2015 yılında , Yılmaz Erdoğan‘ın yazıp yönettiği “Ekşi Elmalar” filminde rol aldı . Bu filmde Devrim Yakut, Fatih Artman, Ersin Korkut, Songül Öden, Şükran Ovalı  gibi isimlerle çalıştı.

2018 yılında Cem Yılmaz’ın yazdığı ,Arif ve 2016 filminde Ajda Pekkan’ı oynamıştır. Bu filmde ise ,Cem Yılmaz, Özkan Uğur, Ozan Güven, Seda Bakan gibi isimler yer alıyor.

Farah Zeynep Abdullah Rol aldığı dizi ve filmler

 1. 2010 – 2012 – Öyle Bir Geçer Zaman ki (Dizi)
 2. 2013 – Kelebeğin Rüyası / Mediha Sessiz (Film)
 3. 2014 – Kurt Seyid ve Shura / Sura (Dizi)
 4. 2014 – Bi Küçük Eylül Meselesi / Eylül (Film)
 5. 2014 – Unutursam Fısılda  / Hatice (Film)
 6. 2015 – Barbie Prenses ve Rockstar (Prenses Azra) (seslendirme)
 7. 2016 – Ekşi Elmalar / Muazzez (Film)
 8. 2016- Muhteşem Yüzyıl Kösem / Prenses Faria / Faria Sultan (Dizi)
 9. 2018- Arif v 216 / Ajda Pekkan (Film)
 10. 2018- Gülizar / Gülizar (Dizi)
 11. 2018- Bizim için şampiyon /Begüm Atman (Film)
 12. 2020- Masumlar Apartmanı / İnci (Dizi)

Aldığı Ödüller

 1. 2011 – Antalya Televizyon Ödülleri, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu; Öyle Bir Geçer Zaman ki
 2. 2013 – 18. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Ödülleri, Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu; Kelebeğin Rüyası
 3. 2014 – 46. Siyad Türk Sineması Ödülleri – En iyi yardımcı kadın oyuncu (Kelebeğin Rüyası)

Videoları

 

ArifV216 Galasında Mert Fırat, Farah Zeynep Abdullah ve daha pek çok ünlüyle röportaj yaptık!

Fotoğrafları

Kaynak
YoutubeWikipediaGoogle

Erdem Cenkez

MaksatBigli'de iç yönetime bakıyorum.Yazarlar ve site içindeki görevlendirme...Aynı zamanda siz değerli ziyaretçilerimiz için yazıların güncellemeleri ve derlemeleriyle ilgileniyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu