Kişisel Gelişim

Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg’in Tavsiye Ettiği 5 Kitap

instagram takipçi hilesi

Facebook’un kurucusu ve dünyanın en genç milyarderlerinden olan Mark Zuckerberg, gözlerimizi kamaştıran bir başarı hikayesine sahip. Yaptıkları ve yapacaklarıyla, vizyonuyla tüm gençlere ve girişimcilere örnek olan Zuckerberg’in, diğer birçok başarılı ceo gibi kitaplarla arası oldukça iyi. Bu denli başarılı bir girişimcinin önerdiği kitaplar da, bize tavsiye olması açısından oldukça kıymetli.

mark zuckenberg

İşte Mark Zuckerberg’in tavsiye ettiği 5 kitap;

1- Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens (Yuval Noah Harari)

mg 2159d

Dünya üzerinde gelmiş geçmiş tek insan türünün bizim olmadığımızı, geçmişten bugüne altı çeşit insan türünün var olduğunu anlatan kitap, bu insan türleri arasında neden homo sapiensin sağ kalabildiğini anlatıyor.

Mark Zuckerberg’in yorumu “Sapiens’i okuduğumda, insan geçmişiyle ilgili çok fazla bilgi edinebildim.” oldu ve facebook sayfasına şunları not düştü:

“Sapiens’te yazar Harari, genetik mühendisliğinin ve yapay zekanın “insan” tanımını daha da akıcı hale getirdiği bir geleceğe bakıyor.”

2- Bağışıklık (Eula Biss)

eula biss on immunity an inoculation

Zuckerberg’in tüm sağlık çalışanlarının okumasını tavsiye ettiği Bağışıklık kitabı, aşılar hakkında önemli bilgiler veriyor. Halk tarafından aşının neden sorgulandığını, sebeplerini anlatan kitapta, şüphelerin mantıklı olmadığı ve aşının ne kadar etkili ve güvenli olduğu anlatılıyor.

3-Bilimsel Devrimlerin Yapısı (Thomas S. Kuhn)

indir 3

İlk kez 1962’de yayınlanan bu kitap, bilim yazılarındaki baş yapıtlardan biri. Atılımların, günlük yaşantımızdaki durumlardan farklı olarak ilerlediğini anlatan kitap, felsevi bir bakış açısına da sahip denilebilir.

Zuckerberg’in kitap için yorumu “Bilim ve teknolojinin ilerlemesinin toplumsal güçlerle ilgisini bizlere sunuyor.” oldu.

4- Genom (Matt Ridley)

0000000252834 1

İnsan genomunu haritalandıran bu kitap, hangi hastalığın hangi genden geldiği vs gibi noktalara ayak basıyor. Birçok doktor tarafından dikkate alınan bu kitap bu yönüyle tıp tarihinde devrim yarattı.

Zuckerberg “Bu kitap insanlığın tarihini sosyoloji yerine genetik bakış açısıyla anlatmayı amaçlıyor” dedi.

5- Sonsuzluğun Başlangıcı (David Deutsch)

364i2k

David Deutsch, bu kitapta dünyanın bir yerlerinde halen birçok şeyin gizli kaldığından bahsediyor. Bu gizemlerin anahtarları bulunduğu taktirde bilim, sanat gibi birçok alanda oldukça büyük adımlar atacağımızı vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu