Eğitimİnsan Kaynakları

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

instagram takipçi hilesi

İngilizce Nasıl Öğrenilir? İngilizce öğrenmek günümüz şartları nedeni ile neredeyse zorunlu hale gelmektedir. Okulunuzda, iş yerinizde ve kişisel yaşantınızda karşınıza İngilizce engeli çıkmaktadır. Gerçekçi olmak gerekir ise İngilizceyi engel olarak görmememiz gerekmektedir. Nedeni ise İngilizce’nin dünyada ortak dil kabul edilmesidir.

ingilizce nasil ogrenilir

İngilizce’nin farklı milletlerden insanların birbirleriyle daha rahat iletişim kurmaları için seçilmiş bir dil olabilir. Bazı insanların düşüncesi dünyada en çok konuşulan dil olduğu için İngilizce’nin ortak konuşma dili seçilmesidir. Ama bu yanlış bir bilgidir. Dünya’da en çok konuşulan dil Çince’dir. Çince’yi dünya üzerinde 1.5 milyardan fazla insan konuşmaktadır.

Tabi ki bu dili konuşanların büyük çoğunluğu Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarıdır. İngilizce konuşan insan sayısı ise yaklaşık olarak 500 milyondur. Bu sayı her geçen gün artmaktadır. Bu verilerden anlıyoruz ki İngilizce’nin ortak dil kabul edilmesinin nedeni çok konuşulması değil. Eğer böyle olsaydı ortak iletişim dili Çince şeçilirdi.

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Hiç aklınızdan ‘’ Ben Türkçe’yi nasıl öğrendim?’’ sorusu geçti mi ? Çoğu insanın aklından bu soru geçmiştir. Hiç kimse size gramer veya başka bir kuraldan bahsetmedi. Türkçe’yi tam olarak  öğrenme  süreciniz doğumunuzdan 5-6 yaşlarına kadar sürmektedir. Ailenizin yardımı ile Türkçe’yi çok rahat bir şekilde öğrendiniz.

Dinleyerek ve konuşmaya çalışarak bir dil öğrendiniz ve bu sizin ana diliniz kabul edildi. İşte İngilizce’yi de böyle öğreneceksiniz. Kimse size gramer kuralları hiçbir işe yaramayacak demeyecektir. Milyonlarca insan ‘’ Anlıyorum ama konuşamıyorum.’’ nidaları ile yakınmaktadır. Bu insanları çok iyi gramer biliyor olabilirler. Bir sürü İngilizce kitabı bitirmiş olabilirler. Fakat kimse size konuşurken gramer biliyor musun diye sormayacak. İngilizce bilmek ile konuşmak arasında dağlar kadar fark vardır.

Bir dil dinleyerek, okuyarak ve konuşarak öğrenilir. Hata yapmaktan korkmayın. İngilizce öğrenen insanlar binlerce kez hata yaptırlar ama vazgeçmediler. Yabancı dil öğrenmek sabır işidir.  Bir kez daha tekrarlıyorum ‘’ İngilizce veya başka bir yabancı dil dinleyerek, okuyarak ve konuşarak öğrenilir. ’’ Unutmayın Tükçe’yi de böyle öğrendiniz.

Ama ben İngilizce’ye konu anlatımı ile girmek istiyorum da diyebilirsiniz. Bunun için size 12 adet mobil uygulamadan bahsedeceğim.

1. Duolingo

dualingo

En iyi mobil İngilizce eğitim uygulaması olarak görülen Duolingo, karşımıza çıktığı ilk günden bu yana hem Android hem de  İOS plartformları ile 25 milyon kullanıcıya ulaşmayı başardı. Bu uygulama da sadece ingilizce değil İspanyolca, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Portekizce, Rusça, Çince gibi diğer milletlere ait dilleri de öğrenebilirsiniz. Duolingo uygulamasını, hem Android hem de İOS platformundan indirebilirsiniz

2. Memrise

memrise

Duolingo ile birlikte en çok kullanılan uygulamalar arasında kendine üst sıralar da yer bulan Memrise, Londra merkezli oldukça başarılı bir dil öğrenme uygulamasıdır. Oyun oynama mantığı ile çalışan uygulama hem öğretici hem de eğlenceli bir uygulamadır. Memrise uygulamasında da Duolingo’da olduğu gibi birçok dili eğlenerek öğrenebilirsiniz. Memrise uygulamasını, hem Android hem de İOS platformundan indirebilirsiniz

3. Mondly

mondly

ATi Studios firması tarafından geliştirilen bu uygulama size oldukça geniş bir yelpaze sunuyor ve tam 33 farklı dili öğrenmekte size yardımcı oluyor. Yaklaşık 20 Milyon kullanıcıya sahip olan Mondly uygulamasını, hem Android hem de İOS platformundan indirebilirsiniz.

4. Busuu

busu

İngilizce öğrenmek diyince akla gelen ilk uygulamalardan biri olan busuu, hem dil öğrenmek hem pratik yapmak isteyenler için biçilmiş kaftandır. Birçok uygulamada olduğu gibi busuu’da da birden fazla dil seçeneği bulunmaktadır. Bir sürü yabancı dil öğrenme uygulamasını, hem Android hem de iOS platformu için ücretsiz olarak kullanıma sunulmuş durumdadır.

5. Babbel

babbel

Diğer uygulamalardan farklı bir yol izleyen Babbel, yaklaşık 15 dakikadan oluşan dersler ile dil öğretimi yapmaktadır. Bu uygulamada da İngilizce dahil 14 farklı dili öğrenebilirsiniz. Babbel uygulamasını da hem Android hem de iOS platformu için ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

6. Quizlet

Göresel efekt ve sesleri kullanarak öğrenme yolu izleyen Quizlet, sınıf arkadaşlarınız veya öğrencileriniz ile birlikte bir yarışma formatında eğlenerek İngilizce öğrenebilirsiniz. Quizlet uygulamasını, hem Android, hem de iOS platformlarında ücretsiz olarak mevcuttur.

7. Dil Öğrenme Kılavuzu

bravol

Bravolol firması tarafından geliştirilen bu uygulama ile özellikle kolay ve sade arayüzü ile öne çıkıyor. Diğer uygulamalara nazaran çevrimdışı olarak da çalışan Dil öğrenme kılavuzu uygulamasını, hem Android hem de iOS platformu için ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

8. Lingualeo

LinguaLeo

İngilizce makaleler ve Ted konferansları gibi pek çok içeriğe ulaşmanızı sağlayan Lingualeo, içerisinde 100’den fazla resimli ve açıklamalı kelime setleri mevcuttur. Bu uygulama da Dil öğrenme kılavuzu gibi çevrimdışı çalışmaktadır. Lingualeo uygulamasını, hem Android hem de İOS platformundan indirebilirsiniz.

9. Voscreen

voscreen

Diğer uygulamalardan farklı olarak kısa videolardan oluşan Voscreen, içeriklerini müzik videoları, filmler, belgeseller ve çizgi filmlerden alıyor. Videoda geçen diyolagu size soru olarak soran uygulama dinleme ve dinlediğini anlamada sorun yaşayanlara yardımcı oluyor. Voscreen uygulamasını, hem Android hem de İOS platformundan indirebilirsiniz.

10. Cambly

cambly

Listemizin en ilgi çekici uygulamadı olan Cambly, skype gibi tamamen online olarak çalışmaktadır. Karşınızdaki kişi ile canlı bir şekilde ingilzce konuşmanızı ve konuşma korkunuzu yenmenize yardımcı oluyor. Diğer uygulamalara nazaran ücretli olan Cambly uygulamasını, hem Android hem de İOS platformundan indirebilirsiniz.

11. English Ninjas

english ninjas

Mekanist.net kurucularından Ali Servet Eyüboğlu tarafından geçtiğimiz yıl ‘’ Tek tuşla İngilizce ‘’ sloganı ile karşımıza çıkmıştır. Cambly gibi İngilizce öğretmenleri ile iletişim kurmanızı sağlayan English Ninjas uygulaması abonelik sistemi ile çalışmaktadır. Uygulama hem Android hem de İOS platformundan mevcuttur.

12. Speaky

speaky share

Kendinize İngilizce pratik yapmak için arkadaş bulmanıza olanak tanıyan Speaky, 180 farklı ülkeden milyonlarca kullanıcıya sahiptir. 110 farklı dilin konuşulduğu bu plartform da bir arkadaş edinerek istediğiniz dilde pratik yapabilir ve İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.  Speaky uygulamasını, hem Android hem de İOS platformundan indirebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi İngilizce veya her hangi bir yabancı dili öğrenmenize yardımcı olan bir sürü uygulama mevcuttur. Bunun dışında daha ileri seviyede İngilizce öğrenmek istiyorum derseniz kursları da tercih edebilirsin. Her hangi bir sebepten dolayı kursa gidemeyenler bu mobil uygulamaları veya Udemy gibi sitelerden online kurslar satın alabilir ve daha ileri seviyede İngilizce öğrenebilirsiniz.

Ama şunu kesinlikle unutmayın ki bu uygulamaları ve kursların hepsini de bitirseniz konuşma pratiği yapmadıktan sonra sadece İngilizce öğrenirsiniz fakat konuşamazsınız. Biri yabancı insan size soru sorduğunda takılır kalırsınız ve verdiğiniz emekler boşa gider. Bu uygulamalar ile birlikte dinleme, okuma ve konuşmaya da bolca zaman ayırın. Örnek vermek gerekir ise, İngilizce öğrenmek hem iş hayatınızda hemde kişisel yaşantınızda size oldukça fayda sağlayacaktır.

Bir iş başvurusuna gittiğinizde İngilizce bilip bilmediğiniz kesinlikle sorulacak ve görüşmenin İngilizce devam ettirilmesi istenecektir. Aileniz veya arkadaşlarınız ile yurt dışına çıktığınızda elinizdeki akıllı telefondaki online çeviri uygulamaları  ile derdinizi anlatmak zorunda kalmak seyahatinizin büyük bir hezimete dönüşmesini sağlayacaktır. Önemli İngilizce öğretim paketi olan Lingusta’nın da  dediği gibi ‘’ Her gün milyonlarca yayın basıldığı günümüz dünyasında neden  daha azı ile yetinesiniz ki.’’ Eğer sizde İngilizce öğrenmek istiyorsanız bu uyarıları dikkat etmelisiniz.

İngilizce Nasıl Öğrenirim ? İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu