Müzeler ve Sergiler

Fabergé Yumurtası Nedir, Fiyatı Ne Kadardır?

instagram takipçi hilesi

Fabergé Yumurtası Nedir, Fiyatı Ne Kadardır?…. Bilindiği Üzere Ukrayna- Rusya savaşı devam etmektedir. Bu nedenle Rus oligarklara da yaptırımlar tüm hızıyla sürüyor. Geçtiğimiz günlerde Rus bir oligarka ait lüks yatta yapılan aramalarda Fabergé Yumurtası ele geçirilmesi sonucu Fabergé Yumurtası Nedir, Fiyatı Ne Kadardır? gibi konular internette merak konusu olduğu. İşte bu yüzden bugün sizlere Fabergé Yumurtası Nedir, Fiyatı Ne Kadardır? hakkında bilgileri aktaracağım.

Fabergé Yumurtası Nedir, Fiyatı Ne Kadardır?

Şubat ayından bu yana Ukrayna– Rusya savaşı sürüyor. Her geçen gün maddi ve manevi kayıplarda artıyor. Tüm Dünya’da Rusya hakkında çeşitli iddaalar atılıyor. Hatta güvenlik güçleri tarafından Rusya’nın zengin ve tanınmış iş insanlarına da çeşitli operasyonlar ve yaptırımlar düzenleniyor.

Geçtiğimiz günlerde medyada yankı bulan bir habere göre Rus oligarka ait olduğu ileri sürülen bir yatta Fabergé yumurtası bulundu.

faberge

Fabergé Yumurtaları Nerededir?

Fabergé yumurtalarının tümüne yakını koleksiyonda saklanmak üzere Amerika ve Rusya’dadır. Hatta Rusya’da olanların Kremlin sarayında olduğu gelen bilgiler arasındadır. Dünya’da 53 adet Faberge yumurtasının tasarlandığı bilinmektedir. 45 yumurtanın yeri ve kayıtları tutulabilmiştir. Ancak 8 tanesi hala kayıt altına alınabilmiş değildir.

Faberge egg 1

Fabergé Yumurtası Özellikleri Nelerdir?

Fabergé yumurtaları sahip olduğu çeşitli özelliklerle de dikkatleri üzeri çekmektedir. Öyle ki Sahip oldukları büyüklükler genelde kaz yumurtası ile aynıdır. Çeşitli işlemeleri üzerinde bulundurur ve çok ihtişamlı görüntüler vardır. Verilen misafirlere içerilerinde çeşitli sürprizler barındırır. Misafirler açtığında şaşırmamak elde değildir.

rusya

Fabergé Yumurtası Fiyatı Nedir?

Çok değerli ve pahalı eserler oldukları için belli başlı koleksiyoncular tarafından sahiplenilmektedir. Mesela Malcolm Stevenson Forbes sahip olduğu 11 tane Emberyal yumurta ile 1. Sıradadır. Değerlerinin ise yaklaşık 24 milyon dolar olduğu söyleniyor. Daha sonra Viktor Velselberg, kraliçe 2. Elizabeth gibi isimlerde sırasıyla gelmektedir.

Rus Oligark’a Ait Yat

geçtiğimiz günlerde ABD’nin Colorado eyelatinde de forum’a katılan ABD Başsavcısı Yardımcısı Lİsa Monaco geniş çaplı operasyonlar hakkında bilgiler aktardı.

Rus oligarklara getirilen yaptırımlar kapsamında en şaşırtıcı operasyonların lüks yatlara yapıldığını bunlardan birinde de Fabergé Yumurtası ele geçirildiğini söyledi. Rus oligark Süleyman Kerimov’un sahibi olduğu 300 milyon dolarlık değeriyle göz kamaştırıyordu. ABD Adalet Bakanlığının ve FBI’ın girişimleriyle Fiji’nin Lautoka kentinde ele geçirildi.

yacht

İlk belirlemelere göre yumurtanın gerçekleriyle bire bir  benzerlik gösterdiği, kapsamlı bir araştırma ve soruşturmadan sonra gerçekliği hakkında açıklama yapılacağını söyledi. Çok değerli bir miras olduğu bilinen yumurtalarının Rus Çarı 3. Alexandr’ın karısına Paskalya günlerinde armağan etmek için tasarlandığı fakat her yıl düzenli olarak gelenek haline geldiği ve bugünlere kadar bütün ihtişamını koruyarak geldiğini bilmekteyiz.

Fabergé Yumurtaları, 1800’lü yıllarda Sankt-Peterburg’un üretimi olan ve sonraları gelişmesinde oğlu Peter Carl Fabergé’ın yardımcı olduğu lüks eserlerdir.

Hikayesine gelecek olursak, Carl Fabergé yumurtaları her yıl düzenli olmak üzere Son Romanov ailesine armağan olarak verirdi. Daha sonra Bolşevikler tarafından 1917 yılında gerçekleştirilen darbe sonrası hizmet veren bu şirket kapatıldı.

Fabergé Yumurtası Nedir, Fiyatı Ne Kadardır? İle İlgili Videolar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu