Evlenirken Yüzük Takma Geleneği Nereden Gelmektedir?

instagram takipçi hilesi

Her evliliğin olmazsa olması, evliliğin nişanesi sayılan yüzükler, eskiden beridir hayatımızda var olmuştur. Günümüzde çeşit çeşit, birbirinden güzel yüzükleri sürekli gördüğümüzde “Yüzük Takma Geleneği Nereden Geliyor?” diye hep merak etmişizdir. İşte bu yazımda, yüzük takma geleneğinin eskilere dayanan hikayesini öğrenecek ve sorularınızın yanıtını yazımızda bulacaksınız.

yüzük takmak

Antik Mısır Medeniyetleri

Araştırmalara göre evlilik yüzüğü yani alyansın ilk olarak Antik Mısır’da görüldüğü saptanmıştır. Antik Mısır Medeniyetleri’nde halka şekli sonsuzluğu ve bağlılığın temsil etmektedir. O çağlarda yüzük, kadınların kocalarına karşı olan sadakatlerini, bağlılıklarını ve kocalarına duydukları derin aşkı simgeliyordu ve bu amaçla takılıyordu. Eski tarihlerde alyanslar, sadece kadınlar tarafından kullanılan bir aksesuardı.

Erkeklerin alyans takması kadınlarla aynı zamana denk gelmemekle birlikte henüz yeni sayılabilecek bir gelenektir. Yani kadınların eşlerine sadakatlerini göstermek için yüzük takmaları, çok eski zamanlardan beri süregelmektedir.

640xauto 1

Antik Roma Medeniyetleri

Antik Roma Medeniyetleri’nde ise yüzük, damadın ailesi tarafından gelinin anne ve babasına verilirdi. Damat bu hediyeyi gelinin ailesine vererek onlara kızlarını satın aldığını bildirirdi. Yüzük aynı zamanda, resmi nikah olmamasından dolayı kadınlar için evliliğin ciddi olduğunun bir kanıtı olarak güvence anlamına gelmekteydi.

Antik Roma Medeniyetleri’nde bu durum daha sonraki yıllarda değişerek, erkeğin sevgisinin nişanei olarak kadına hediye edilmeye başlandı. Bu devirlerde, yüzüğe alyans adı verilmeye başlandı. Fakat bu dönemde de yine yüzük aksesuarı yalnızca kadınlar tarafından kullanılmaktaydı.

ortacag

Alyans kelimesinin anlamı nedir?

Fransızca kökenli olan ve “alliance” kelimesinde dilimize aktarılan bu kelime, ittifak, dostluk ve birleşme anlamına gelmektedir. O zamanlarda, bu kelime gelin ve damadın ailelerinin arasındaki birliği ve ittifakı simgelemekteydi.

Günümüzde ise alyans takma geleneğine, romantik bir anlam atfedilmekte ve yüzük seçiminde çok titiz davranılmaktadır. Bunun yanı sıra, yine romantik bir açıdan bakılarak alyansların içerisinde isim ve evlenme yıl dönümü işletilmektedir. Böylelikle, alyanslar evlenen iki insanın sonsuza kadar birbirine ait olduğunu temsil etmeye başladı.

strana3 svatby

Yüzük neden sol el parmağına takılmaktadır?

Günümüzde eşlerin birbirine olan sadakat, bağlılık ve aşklarının bir simgesi olarak taşıdıkları yüzükler; neden dünyanın her yerinde sol el parmağına takılıyor, bunu hiç düşündünüz mü?  Neden alyans takmak için diğer parmakların yerine bu parmak seçildi? Bunun sorunun aslında çok ilginç bir cevabı var.

6TTM97eH3p

Eski devirlerden bu yana sürdürülen bir inanca göre, sol elle yapılan her şey lanetli olarak görülmüştür ve uğursuz şeylerin hep bu elle yapıldığı düşünülmüştür. Özellikle orta çağlarda, sağ eliyle yapabileceği bir işi sol eliyle yapan birisi lanetlenmiş olarak görülürdü. Hatta engizisyon mahkemelerince sağ elini kullanamayanlara yani solak insanlara acımasızca birçok işkence edildiği bilinmektedir.

1521203928 4S19 cover

İşte bu düşünce hüküm sürerken, ünlü bilgilerin yaptığı araştırmalara göre kalbe bağlı olan damarın sol eldeki ikinci parmak olduğu öne sürüldü ve bu inanış gitgide kayboldu. Birbirine tüm kalpleri ile bağlı olan eşler, sol ellerine yüzük takarak birbirlerine bağlılıklarını bu yolla gösterdiler. Fakat, o zamanlar bilginlerce ortaya atılan bu bilgi yanlıştı. Fakat hala günümüzde bu inanış yanlış olsa da sürdürülmektedir.

İşte yüzük takma geleneğinin yıllar öncesine dayanan hikayesi bu şekilde bilinmektedir. Günümüzde sadece kadınlar değil artık erkekler de eşlerine sadakatini göstermek amacıyla yüzük takmaktadırlar. Bunun yanı sıra, yüzükler sadece evlilikle sınırlı kalmayıp söz ve nişan geleneklerinde de eşler tarafından takılmaktadır.

Kaynak
geziseli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu