Yaşam

Evinizin Konforunda Gezebileceğiniz 10 Online Müze

Türkiye’nin Online Müzeleri

instagram takipçi hilesi

En nadide sanat eserlerini, kültür miraslarını evinizdeki en rahat koltuktan kalmadan ayaklarınızı uzatıp gezebileceğinizi biliyor muydunuz?  Online müze gezme fikri kulağa harika geliyor değil mi? Sizin için online müze derlemesi yaptık. Şimdi arkanıza yaslanın ve evde olmanın nimetlerinden sonuna kadar yararlanın.

Türkiye’nin Online Müzeleri

1.İzmir – Arkas Sanat Merkezi

Online müze

İzmir Konak’ta bulunan Arkas Sanat Müzesi Fransız kökenli Lucien Arkas’ın sanata olan ilgisi sayesinde ortaya çıkmıştır. İki katlı tarihi bina çağdaş donanımlı bir sanat merkezine dönüştürülmüştür. 10 adet sergi odası bulunan ve yediden yetmişe herkese sanatı sevdiren Arkas Sanat Merkezi’ni online olarak gezebilirsiniz.

2.İstanbul Oyuncak Müzesi

Online müze

23 Nisan 2005 yılında şair ve yazar Sunay Akın tarafından kurulan Oyuncak Müzesi, oyuncak tarihinin en gözde örneklerine ev sahipliği yapmaktadır. Üç kuşağa hitap eden müze sayesinde hem çocukluğunuza dönebilir hem de çocuğunuza keyifli vakit geçirtebilirsiniz. Müze, pandemi nedeniyle internet üzerinden görüntülenmeye açılmıştır.

3.İstanbul – Ayasofya Müzesi

Online müze

537 senesinde ibadet için açılan Ayasofya Müzesi, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinin ardından Osmanlı mimarileriyle süslendi. 1935’te resmen müze ilan edildi. 104 sütunlu muhteşem mimarili müze, tarihin değerli bir yansımasıdır. Mozaikleriyle cezbeden müze de Türkiye’nin sanal müzeleri arasındadır.

4.Ankara – Anıtkabir

Anitkabir

Anıtkabir şüphesiz ilk görülmesi gereken yerdir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün anıt mezarına giderek atamızdan destek alabilirsiniz. Gidemiyorsanız da sanal tur ile Anıtkabir Mozole, Anıtkabir Kuleler, Anıtkabir Aslanlı Yol ve Anıtkabir Tören alanını sanal olarak gezebilirsiniz.

5.İzmir – Efes Müzesi

Izmir Efes Muzesi e1612094205534

Türkiye’nin en stratejik müzeleri arasında sayılan Efes Müzesi de online müze olarak ziyaret edebileceğiniz bir müzedir. Zaman içinde yeni ekler ile geliştirilen müze farklı kültürleri bünyesinde barındırmaktadır. Efes Müzesi’nde Yamaç Evler ve Ev Buluntuları Salonu, Sikke ve Hazine Bölümü, Mezar Buluntuları Salonu, Efes Artemisi Salonu ve İmparator Kültleri Salonu gibi mekanlar bulunmaktadır.

6.Şanlıurfa – Göbeklitepe

Online müze

Göbeklitepe UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan bir kazıdır. tüm dünya için oldukça kıymetli Göbeklitepe, en eski tapınak merkezlerinden biridir. Göbeklitepe’yi keşfeden Alman arkeolog Klaus Schmidt Göbeklitepe’yi şöyle tanımlamıştır: “Kendi gücünün farkına varan insanoğlunun, doğanın parçası olmaktan çıkıp, ona hükmetmeye giden yolu açtığı yerdir.” Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden de olan Göbeklitepe’yi online olarak gezebilirsiniz.

7.Ankara – Kurtuluş Savaşı Müzesi

Online müze

Sanal müze olarak gezebileceğiniz Kurtuluş Savaşı Müzesi, 1920-1924 yılları arasında TBMM faaliyetlerinin gerçekleştirildiği I. TBMM Binası’dır. Bina Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus Meydanı’ndadır. Lozan Antlaşması ve Sevr Antlaşması ait belgeler, devlet büyükleri tarafından verilen hediyeler ve haberleşme araçları sergilenmektedir.

8. Ankara – Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Muzesi 1

Osmanlı Dönemi yapıları olan Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’dan oluşan Anadolu Medeniyetleri Müzesi 2014’te restore edilerek yenilenmiştir. Müze, Paleolitik Çağ’dan itibaren Anadolu topraklarının özgün eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

9.Samsun – Gazi Müzesi

Online müze

Gazi Müzesi de sanal müze olarak gezebileceğiniz en kıymetli müzelerden biridir. Müze, Mustafa Kemal’in Samsun’a ilk gelişinde kaldığı Mantıka Palas adlı otelin restore edilmiş halidir. Alt katta, Atatürk’ün kullandığı silah ve giysiler; üst katta, Atatürk’ün kullandığı eşyalar, yatak odası, Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleri sergilenmektedir.

10.Çanakkale –  Troya Müzesi

Online müze

Troya antik kentine ait eserlerin sergilendiği Troya arkeoloji müzesi Çanakkale ilindedir. Ulusal mimari proje yarışmasıyla belirlenen müzesi 2018’de açılmıştır. Troya ve kültürlerinin yaşamını yansıtmıştır.

Selen Özcep

Büro Yönetimi mezunuyum. Öğrenmeyi ve günceli takip etmeyi seviyorum. En güçlü sevgi göstergesinin de en güçlü silahın da kelimeler olduğuna inanıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu