Ev ve BahçeKişisel FinansYaşam

Evinizde Yapabileceğiniz Ekonomik Değişikler

instagram takipçi hilesi

Evinizde Yapabileceğiniz Ekonomik Değişikler: Kendi başınıza da basitçe yapabileceğiniz bu kolay fakat hepsi de birbirinden hoş fikirler, evinize hoşluk katarken yaz neşenizi de bir kat daha arttıracak.

Canlı bitkileri Kullanın

canli bitkilerle mutfaginizi costurun

Mutfaklar evlerimizin en dinamik, en yoğun ve belki de en fazla faaliyetin olduğu bölümleridir. Hayatın doğal döngüsünde havadan ve sudan sonra en fazla ihtiyacımız olan şey, yemeklerimiz mutfakta yapılır. Mutfağınızın tarzı, karakteri ve ruh hali, orada yaptığınız her şeye de yansıyacaktır. Bu yüzden eğlenceli ve canlı bir mutfak, hayatınız üzerinde direkt olarak bir pozitif etki yaratacaktır.

Bugüne kadar mutfağınızda canlı bitkilere bir şans vermediyseniz, bu bahar bunu yapmanın tam zamanı olabilir! Her türden yeşil bitki mutfağınıza rastgele diğer bir dekorasyon objesinden daha fazla yakışacaktır. Üstelik roka, maydanoz, dereotu, biberiye ve nane gibi taze baharatları mutfağınızda ufak saksılara ekerseniz, yemeklerinizde dalından taze koparılmış malzemeler kullanmanın da keyfini yaşayabilirsiniz.

Mutfak Dolaplarınızı Boyayın

evinizde mutfak dolaplarinizi boyayin

Evimizin duvarlarını birkaç senede bir boyamak, renk değiştirmek oldukça sıradan bir durumken, nedense mutfak dolaplarını boyamak pek aklımıza gelmez. Oysa mutfak dolaplarınızı boyamak bir mutfağı baştan aşağı değiştirmeye yakın bir etki yaratan, üstelik uygulaması da oldukça basit olan bir iştir.

Mutfak dolaplarınızın rengini değiştirirken birkaç ayrıntıya dikkat etmenizde fayda var. Öncelikle çok koyu renklerden ve mutfağınızın geri kalanıyla ahenksiz olacak renklerden kaçınmaya çalışın. Bir diğer önemli konu da boyayacağınız dolapların yüzeyidir. Eski boyanın dökülen ya da kabaran yerleri varsa buraları iyice temizlemeli, yüzeyin pürüzsüz ve bilhassa de tozsuz olmasından emin olmalısınız.

Boya yaparken tezgâh ve diğer mutfak araç gerecini kirletmemeye de özen gösterin. Aksi halde boyadan çok bunların temizliğine vakit harcamanız gerekebilir.

Dolap kulplarını Değiştirin

evinizde dolap kulplarini

Çok az zahmetle ve masrafla büyük değişiklikler yaratmanın bir diğer yolu da dolap kulplarınızı değiştirmek olabilir. İster mutfağınızda, ister diğer odalarınızda bulunan dolaplarda uygulayabileceğiniz bu kolay fakat etkili proje, bu ufak parçaların ne kadar büyük bir etki yarattığını gördüğünüzde sizi de çok şaşırtacak.

Yer Karolarınızı Boyayın!

evinizde yer karolarinizi

Evimizde tadilat yaparken veya yeni bir ev yaptırırken çok fazla sayıda ve çeşitte malzeme satın almak halinde kaldığımız için, bazı zamanlar tam istediğimiz ürünler için bütçe ayırmakta güçlük çekebiliyoruz. Örneğin zeminlerde daha düz, desensiz karoları tercih etmemiz gerekebiliyor. Sizin de düz ve desensiz zeminleriniz varsa ve bu durumu değiştirmek istiyorsanız, bunun için büyük bir tadilat zahmetine katlanmanıza gerek yok.

Dilediğiniz desenler arasından seçerek kalın kartonlardan kalıplara yapacağınız stencil programları ile ister mutfağınızda dilerseniz de evinizin diğer bölümlerindeki karolarda kusursuz bir değişim yaratabilirsiniz.

Perdelerinize Hayat Verin

evinizde perdelerinize

Satın alırken ne kadar beğenirsek beğenelim, aynı perdeyi seneler boyu sürekli görmekten bir müddet sonra sıkılmamız kaçınılmazdır. Bu durumda gidip yeni perdeler satın alabilirsiniz, fakat takdir edersiniz ki bu son derece masraflı olacaktır. Peki ya mevcut perdelerinizi boyamaya ne dersiniz?

Daldırma kumaş boyaları ile perdelerinize ikinci baharı yaşatabilirsiniz. Veya koyu renk perdeleriniz varsa çamaşır suyu sıçratarak modern desenler de elde edebilirsiniz. Her şey sizin hayal gücünüze kalmış. Geri dönüşümün ve Kendin-Yap‘ın gücüne inanın, gerisi esasen gelecektir!

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu