Yaşam

Eve Şans Getiren Şeyler

Evde bulunduğunda şans getirdiğine inanılan şeyler burada!

instagram takipçi hilesi

Her evde dekorasyona hiç uyum sağlamasa bile bulunan bazı objeler vardır. Aslında bu objeler geçmişten beri eve şans getiren şeyler arasında yer alır.

Bazıları ise, evdeki kötü enerjiyi kovması gerekçesiyle vazgeçilmeyen dekorasyon öğelerindedir. Bu objeler, sadece Türk kültüründe değil farklı kültürlerde de yaygın kullanıma sahiptir. İşte yaşam alanına şans getiren objeler ve anlamları:

1- Yedi Tane Fil

eve şans getiren şeyler

Artık neredeyse her evde bulunan 7 adet fil biblosu, eve uğur getireceğine inanılır. Evinde 7 adet fil bulunduran kişinin ev sahibi olacağı da inançlar arasında yer alır.

2- Eve Şans Getiren Şeyler: Nazar Boncuğu

eve şans getiren şeyler

Nazar boncuğu, geçmişten günümüze gelen adettir. Bazı insanlar üzerinde bulundurmayı adet ederken, bazıları evinin bir bölümüne asmayı tercih eder. Nazar boncuğunun kötü enerjiden ve kem gözlerden insanları koruduğuna inanılır. Özellikle yeni doğan bebeklere mutlaka küçük bir nazar boncuğu takılır.

3- Eve Şans Getiren Şeyler: At Nalı

eve şans getiren şeyler

At nalı figürü, hem takılarda hem de objelerde sıklıkla tercih edilir. Özellikle duvara asılarak kullanılan at nalı figürü, vazgeçilmez olmayı başarır.

4- Nar

eve şans getiren şeyler

Evinde nar bulunduran kişinin tıpkı nar taneleri kadar bol ve bereketli bir yaşama sahip olacağı düşünülür. Özellikle zengin olmak isteyen kişiler mutlaka evinde nar bulundurur.

5- Eve Şans Getiren Şeyler: Peygamber Kılıcı Bitkisi

eve şans getiren şeyler

Peygamber kılıcı çiçeğini herkes bilir. Ancak çiçeğin bir de farklı anlamı vardır. İnanışa göre; peygamber kılıcı çiçeği bir metreye ulaşırsa bulunduğu evdeki kişiler ev sahibi olurlarmış.

6- Rüya Kapanı

rüya kapanı

Eski bir kızıl derili inanışına göre, evinde rüya kapanı bulunduran kişiler kabus görmezler. Çünkü rüya kapanı, kötü rüya görülmesini engeller. Bu nedenle birçok evde yatağın başucuna rüya kapanı konulur. Eğer kişi, kötü rüya görürse rüya kapanı atılır, yerine yenisi konulur.

7- Eve Şans Getiren Şey: Fatma Ana’nın Eli

fatma ana

Birçok inanışa göre Fatma Ana’nın Eli, evde bulundulmalıdır. Fakat sadece şans değil, bulunduğu eve bereket ve huzur da getirir. Bu nedenle Fatma Ana’nın Eli sembolü takılarda da sıklıkla kullanılır.

8- Kaplumbağa

dekorasyon

Kaplumbağa objesininde eve şans getiren şeyler arasında olduğuna inanılır. Kaplumbağa sabrı, bereketi, huzuru sembolize eder. Bu nedenle ev sahipleri genellikle misafir odasına kaplumbağa şeklinde biblo koyarlar. Genellikle görünen yere konan kaplumbağa başarıyı da sembolize eder. Bu nedenle iş yerlerinde de kaplumbağa bulundurulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu