Kişisel Bakım

Evdeki Malzemeler İle Doğal Yüz Maskesi Yapımı

Yüz nemlendirme ve sıkılaştırma için doğal yollarla yapılan maskeler vardır. Hangi malzemeler ile nasıl doğal maske yapılır?

instagram takipçi hilesi

Yaz aylarında cildimiz sıcaktan yıpranarak zarar görür, nemini kaybeder. Kış aylarında ise soğuktan çatlar ve gözenekler tıkanır. Böyle durumlarda kadınların en çok başvurduğu yollardan biri maskelerdir. Yıpranmış olmasına gerek yok. Yıpranmamış ciltleri korumak için de çeşitli maskeler vardır. Evde basit malzemelerle doğal yüz maskesi yapacağınız maskeler ile cildin kaybettiği nemi geri kazanmak mümkündür.

yuzmaskesi

Evdeki Basit Malzemeler İle Yüz Maskeleri

Yeşil Çay

Tüm ciltler için kullanabilen yeşil çay maskesi, cildi rahatlatır ve gözenekleri sıklaştırır. Kullanılan 5 adet poşet çayı dolaba koyun ve 2-3 saat bekletin. Daha sonra alıp yüzünüze koyun. Poşet çaylar ısınana kadar bu işlemi bas çek yöntemi ile yapmaya devam edebilirsiniz. Daha sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

yesil cay ile maske

Yoğurt

Bu maskemiz yağlı ve karma ciltlere uygundur. Tüm maskeler içinde en çok kullanılan ve etki veren maskelerden biridir. Cilt temizleyicidir. Ayrıca yüzünüzü yumuşatır ve nemlendirir. 2 yemek kaşığı süzme yoğurdu yüzünüze ince bir şekilde sürün 20 dakika bekledikten sonra soğuk suyla yıkayın.

Elma Sirkesi

Yağlı ve parlak ciltler için uygun olan bir maske türü olarak elma sirkesini söyleyebiliriz. Cilt tonunu korur ve besler. Bir bardak suyun içine bir yemek kaşığı elma sirkesi eklenerek karıştırılır. Karışım yüze sürülerek 10 dakika bekledikten sonra yıkanır.

Soda

Tüm ciltler için uygun olsa da çok yağlı ciltlerin daha çok tercih ettiği bir diğer maske de soda maskesidir. Soda doğal bir cilt temizleyicisidir. Ayrıca nemlendirici özelliği de vardır. 2 yemek kaşığı sodayı parmağınız ile yüzünüze sürün. Maske yüzünüzde kurusun. Yıkamanıza gerek yoktur. 

soda

Muz

Kuru ciltleri nemlendirmek ve güçlendirmek için ideal bir maskedir. Bir adet muzu püre haline getirerek yüzünüze sürün. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. İsteğe bağlı olarak muzun içine bir tatlı kaşığı bal da eklenebilir. Bal da cildinizin parlamasını sağlayacaktır.

Limon

Limon maskesi kuru ve karma cilt tipine hitap eder. Cildinizi nemlendirir ve içerisindeki asit sayesinde cildinizi düzenler. Bir su bardağının çeyreği kadar zeytinyağına bir adet limon sıkın. Yüzünüze sürüp 10 dakika beklettikten sonra silebilirsiniz. Cildiniz çok yağlı ise limon ve yağın ölçülerini eşit tutarak maskeyi uygulayabilirsiniz.

limon maskesi

Avokado

Kuru ve karma ciltlere hitap eden maskelerden biridir. Avokado cildi beslemek ve nemlendirmek için birebirdir. 1 adet avokado içini püre haline getirin. İçine 1 yumurtanın beyazını ve 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyin. Yüzünüze ince tabaka sürün. Kalın sürerseniz bekleme süreniz artar, kuruması zor olur. Maske yüzünüzde 30 dakika beklesin. Daha sonra soğuk su ile yıkayın.

Bal

Evde sadece bal mı var? O zaman sadece bal ile bir maske deneyebilirsiniz. Bu maske kuru ciltler içindir. Cildi parlatır, yumuşatır ve nemlendirir. 2 yemek kaşığı balı yüzünüze sürün ve 20 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayın. 

bal maskesi

Salatalık

Her cilt tipine uyumlu bir maske olan salatalık maskesi çok yaygın kullanılan bir maskedir. İçindeki mineral ve su sayesinde cilde nem ve parlaklık kazandıracaktır. 1 adet orta boy salatalığı ezerek püre haline getirin. İçine isteğe bağlı bal da eklenebilir. Püre haline gelen maskeyi yüzünüze sürün ve 20 dakika beklettikten sonra soğuk su ile yıkayın.

salatalik maskesi

Püf noktası maskeleri düzenli yapmaktır. Bir kere deneme ile mükemmel sonuç beklemek yanlış bir düşüncedir. Düzenli yapılan maskelerde gözle görülür bir fark olur.

Doğal Yüz Maskesi İlgili Videolar

Meltem Acar

1996 yılında İstanbul'da doğdum. Yabancı dil ve internet ile ilgilenmeyi seven bir öğretmenim :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu