Yaşam

Evde Verimli Çalışabilmek İçin Öneriler

instagram takipçi hilesi

Evde verimli çalışma ortamı yaratmak zorunda kaldığımız bugünlerde herkes için alışkanlıklarını değiştirmek bir şekilde zor olmuştur. Evlerde uzaktan eğitim almaya başladığımız, işleri eve taşıyarak home office sisteme geçiş yaptığımız bu dönemlerde yeni bir düzen oluşturuyoruz. Bu süreçte evde verimli çalışabilmek için sağlıklı ortamlar oluşturmak için sizlere öneriler hazırladık.

verimli çalışabilmek

Evde Verimli Çalışabilmek İçin Öneriler

Düzgün Bir Çalışma Alanı

Evde çalışırken verim alabilmek için öncelikle sağlıklı bir ortam yaratmak şarttır. Bunun içinde öncelikle düzenli bir alan hazırlamak gerekir. Ev ortamı insanın kendisini dinlendirmek, rahatlamak amacıyla beyninde kodladığı bir ortam olduğundan dolayı çalışmak için ayrı bir alan yaratmak önemlidir. Evinizin ufak bir bölümünü ofis modunda düzenlemek size artı sağlayacaktır.

İşini evden yapmaya başlayanlar için görüntülü konuşmalara uygun bir boş arka plan, masada çalışmayı engellemeyecek eşyalar bulundurmak önemlidir. Mümkün olduğunda evin seslerinden uzak bir alanda olabilmeniz ise çalışma veriminizi artıracaktır.

Sabah Rutini ve Benzeri Bir Düzen Kurmak

Evde çalışmaya başladığınızda -bu hem ders çalışması hem de iş çalışmaları olabilir- sabah uyanıp çalışma moduna geçmek biraz zor olacaktır. Bunun için belirli rutinler oluşturarak yeni bir düzen kurmanız işinizi kolaylaştırabilir. Özellikle kendinize sabah rutini oluşturmanız, yataktan kalkıp işe başlamanız için gerekli gücü toplamanızı sağlayacaktır. Örneğin, sabah kalktıktan sonra işe veya okula giderken nasıl bir süreç izliyorsanız onu aynı şekilde devam ettirebilirsiniz.

Kahvaltınızı yapın, günlük bakımınız varsa sporunuz devam edin, iyi hissedecekseniz makyaj yapın ve en sonunda işe veya okulunuza gelmiş gibi çalışma masanızın başına geçip oturun ve işlerinize başlayın. Bu rutinleri düzenli olarak her gün uygulayabilirseniz bedeniniz gibi beyninizde bu koşullara alışacak ve ev ortamınızın iş için ayırdığınız bölümünde verimli çalışabilmek için size kolaylık sağlayacaktır.

verimli çalışabilmek

Çalışma Saatlerinizi Düzenleyin

Home office çalışmaya geçen çalışanların zaten şirket ve yöneticilerinden aldığı birçok kural bulunmaktadır. Bu kurallara uymak zorunda olanların yanı sıra evde ders çalışan ve eğitim alan kişilerin çalışma yapacakları saatleri  mutlaka bir programa bağlı tutması gerekmektedir. Çalışanların mesaiye başladığı ve bitirdiği saatlerin aynı düzende olması, öğle aralarına aynı saatlerde çıkarak dinlenmeleri düzenlerini bozmamaları faydalı olacaktır.

İş saatlerinizi tamamladığınızda mesai sonunda evde daha fazla işle alakalı çalışma yapmamanız da sizin yararınıza olacaktır. Böylelikle iki ortamı birbirinden ayırarak ruhsal olarak sıkılmanızı engelleyebilirsiniz. İşle ilgilenmediğiniz zamanlarda hobilerinize yönelebilirsiniz.

verimli çalışma

Duygu ve Düşüncelerinizi Olumlu Yönde Tutun

Evde geçirmek zorunda kaldığımız tüm bu vakitlerin her zaman olumlu yönlerini bulmaya çalışarak motivasyonumuzu artırmamız bu durumda her şeyden önemlidir. Yapılan araştırmalar pozitif yöndeki duygu ve düşünmelerin mental sağlığı iyileştirdiğini ve algıları geliştirip, yaratıcılığı artırdığını göstermektedir. Evde geçirdiğiniz günlere sizleri mutlu edecek işler eklemeyi ihmal etmeyin.

verimli çalışma 3 685x457

Verimli Çalışma Teknikleri ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu