Ev ve BahçeKişisel FinansYaşam

Evde Tasarruf Etmenin 8 Yolu Nedir?

instagram takipçi hilesi

tasarruf 11

Para, hayatta kalmanı mücadelesi verirken ihtiyacımız olan yegane nesnelerin başında gelmektedir. Gerek yiyecek içecek alırken, ısınırken, aydınlanırken, yıkanırken, giyinirken, yolculuk ederken, eğlenirken… Hemen hemen her anda gerekli olan en önemli nesne hiç kuşku yok ki para! Evinizde tasarruf yapmanıza yardımcı olacak püf noktalarını yazımızda bulabilirsiniz.

1-) Buzdolabınızı A Enerji Sınıfı Alın

tasarruf 1 1

Bir evin en fazla enerji tüketen ürünü yaz kış demeden çalışan buz dolaplarıdır. Yazın yiyeceklerin sıcak havadan bozulmasını engellerken kışın da yine besinlerin ısınarak ya da çözülerek bozulmasına engel olur. Bundan dolayı buzdolabı satın alırken A enerji sınıflı olanı tercih etmek kadar doğru biçimde kullanmak da önemlidir.

2-) Gıdaları Sıcak Koymayın!

tasarruf 10

Buzdolabının içine gıdaları henüz soğumadan koyduğunuz taktirde buzdolabının çok daha fazla çalışarak elektrik tüketmesine neden olabilirsiniz. Onun için gıdaların tamamen soğuduğundan emin olduktan sonra buzdolabına yerleştirmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

3-) Örtü Sermeyin

tasarruf 2 1

Ev hanımları arasında yaygın olarak kullanılan buzdolabına örtü serilmesi durumu enerji tüketimini artıran önemli bir unsurdur. Buzdolabının temizliğini daha rahat yapmak ve buzdolabının içine renk katmak adına serilen örtüler dolabın içindeki hava akışını keseceği için enerji sarfiyatını da arttırmaktadır.

4-) Derecelerini İyi Ayarlayın

tasarruf 9

Buzdolabını ideal sıcaklık ayarlarında çalıştırmak oldukça önemlidir. Buzdolabı için uygun sıcaklık 4 derece, derin dondurucu içinse -18 derecedir. Daha yüksek veya daha düşük sıcaklıkta gerçekleşen kullanımlarda, gereğinden fazla oranda elektriğin tüketilmesi ve gıdaların bozulmasına neden olacaktır.

5-) Gereğinden Fazla Deterjan Kullanmayın

tasarruf 3 1

Çamaşır makinelerini az bir yükle çalıştırmak enerji tüketimini arttıracağı gibi olması gerekenden fazla deterjan kullanımı da makinenin durulamak için daha çok çalışmasına neden olacağından oldukça fazla enerji tüketecektir.

6-) Kısa Program Kullanın

tasarruf 5

Çamaşır makinesinden maksimum tasarrufu sağlamak için çok kirli olmayan çamaşırlar için kısa program seçeneklerini tercih etmek doğru olacaktır. Çamaşırların olması gerekenden fazla sıcak suda yıkanması hem elektrik tüketimini artıracak hem de çamaşırları yıpratacaktır.

7-) Bulaşıkları Makinede Yıkayın

tasarruf 4

Yaygın olarak bilinen bir yanlış da bulaşık makinelerinin gereğinden fazla su harcadığı efsanesidir. Yapılan araştırmalar neticesinde bulaşıklar elde yıkanırken çok daha fazla su tüketildiği ortaya çıkmıştır. 12 kişilik yemek takımı elde yıkandığı sırada 126 litre su harcanırken bu işlem bulaşık makinesinde gerçekleştiğinde ise harcanan su miktarı yalnızca 12 litredir.

😎 İhtiyacınız Kadar Su Doldurun

tasarruf 7

Kendileri küçük fakat meziyetleri büyük ürünlerinden başında su ısıtıcıları gelmektedir. Su ısıtıcılarını ihtiyaç olan su miktarı kadar doldurmak elektrik tüketimi konusunda oldukça önemlidir.

Evde Tasarruf Etmek İle İlgili Videolar

Kaynak
neoldu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu