Evde Sera Nasıl Kurulur?

instagram takipçi hilesi

Kent yaşamından bunalan kişilerin en büyük hayali daha doğal bir yaşama kavuşmaktır. Doğal hayatın avantajı ise kişilerin kendi yetiştirmiş olduğunuz sebzeleri dalından koparıp yiyebilmektir. Evde sera kurmak bu yüzden önem arz eder.

evde sera nasil kurulur 2

Balkonda sera kurmak adına ilk olarak balkonun evin güney cephesinde bulunması gereklidir. Bunun nedeni, seraların asıl amacının güneş ışığından en yüksek oradan yararlanmak ve havadar bir ortamda oksijen sağlamaktadır.

Balkon evin güney cephesinde bulunuyor ve yeterince güneş alıyorsa (günde en az beş ya da altı saat devamlı güneş görmelidir) balkona sera kurulması uygun olacaktır.

Evde Sera Nasıl Kurulur?

Bir sonraki adım, serada yetiştirilmek istenen sebzeleri seçmek olacaktır. Genellikle salatalık, biber ve domates gibi sebzeler tercih ediliyor olsa bile bazı insanlar çiçek serası kurmak isteyebilir. Bu durumda dikkat edilecek olan şey, hangi bitkinin günlük ne kadar suya ve güneş ışığına ihtiyaç duyduğunun bilinmesidir.

evde sera nasil kurulur

Ekilmek istenen bitkilere uygun yer bulunduktan sonra ilk etapta seranın iskeleti hazırlanması gereklidir. Bunun adına metal, ahşap ya da pvc kafesler kullanılabilir. Balkonun boyutuna göre, tüm balkon mu yoksa balkonun bazı kısımları mı sera olarak kullanılacak olana karar verilmelidir.

Üst ve yan kısımları açık bir biçimde yapılan kafesin zeminine istenen bir biçimde toprak ya da saksılar dizilir. Sebze ya da çiçekler toprağa ekilmeden önce seranın en önemli kısmı olan kaplanmasına geçilir.

evde sera nasil kurulur

Seranın üst kısmında kesinlikle açılabilir bir pencere olmak zorundadır. Bu sayede sera havalandırılabilir. Aynı pencerelerden kafesin yan kısımlarında da bırakılacak bir biçimde sera iskeletinin üstü ince plastik, naylon ya da cam benzeri ürünler ile kaplanabilir. Bu malzeme şeffaf ya da yeşil renkte olması gereklidir.

evde sera nasil kurulur 3

Seranın kurulması adına inşa edilen bu yapının içerisine yerleştirilen, yeterince kalın toprak tabakasının üzerine ya da saksılara ekilecek bitkilere ihtiyacı bulunmaktadır. Her bitkinin ne kadar toprağa ihtiyacı olduğu bilinmesi gereklidir.

Balkona kurulacak seranın güneş olmayan günlerde de ışık alması için florasan lambaya ihtiyaç vardır. Evden çekilecek bir kablo ile elektrik sağlanmalıdır. Florasanı bitkilerin üzerine, sera iskeletinin üst kısmına monte etmeniz gerekecektir.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu