Yaşam

Evde Parmak Boyası Yapımı

instagram takipçi hilesi

Anne ve babaların çocukları doğduktan ve artık çevreyle ilgisi olmaya başladıktan sonraki en büyük arayışları, birlikte kaliteli vakit geçirmektir. İlk başlardaki aylarda sadece beslenme, altını değiştirme, uyutma gibi eylemlerle vakit geçer. Fakat zaman geçtikçe küçük bebekler, büyük bir kaşif halini alır ve her şeyi merak ederler. Özellikle dokunarak ve tadarak keşfetmek onlar için paha biçilmez bir olaydır.

Ebeveynler genelde çocukların beyin ve oyun gelişimleri için, piyasadaki en sağlıklı ürünleri tercih ederler, organik ürünler onlar için vazgeçilmezdir.  Ancak bütün oyuncak çeşitlerinin ve oyun materyallerinin sağlıklısını bulmak her zaman için kolay değildir. Diğer ürünlere göre de biraz pahalıdır. Neyse ki evinizde kolaylıkla ve güvenilir bir şekilde yapabileceğiniz ve çocuğunuzun gelişimini önemli ölçüde etkileyecek pek çok oyun malzemesi bulunmaktadır. Bunlardan biri de, evinizde hazırlayacağınız parmak boyasıdır. Parmak boyası, çocuklarınızın büyük bir zevkle oynayacağı ve iç dünyasını dışa yansıtacağı bir malzemedir. Her ne kadar çocuklar için sağlıklı olarak bilinen markaları alsak da, hiçbir zaman için tam olarak içeriklerini bilemeyiz.

p.b 2

Siz anne ve babalar ise içiniz rahat bir şekilde bu parmak boyalarını kendiniz yapabilir ve resimler çizebilirsiniz.

Parmak Boyası İçin Gerekli Malzemeler:

  • 3 tatlı kaşığı tepeleme nişasta ( nişasta, mısır, buğday ya da patates nişastası olabilir )
  • İstediğiniz renkte gıda boyası
  • 4 çay bardağı su
  • 1 çorba kaşığı sıvıyağ ( sıvıyağ boyaya parlaklık verecektir.)
p.b 3
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Parmak Boyasının Yapılışı

Küçük bir tencereye su ve nişastayı koyun. Pişinceye kadar karıştırın. Kaynadıktan sonra, karışım şeffaf bir hal alacak ve aynı zamanda da pelte pelte olacaktır. Ocaktan aldığınız karışımın içine sıvıyağ koyarak, küçük kaplara ayırın. Ayırdığınız her kaba gıda boyası ekleyerek karıştırın. Ve artık organik parmak boyalarınız hazır.

Not: Gıda boyasından her renk almak yerine, sarı, kırmızı ve mavi renkler alabilir ve bu renkleri kendi arasında karıştırarak yeni renklerin oluşmasını ağlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuz iki rengin bir araya gelerek yeni bir rengin oluştuğunu gözlemleyecektir.

Sarı – kırmızı = mavi

Sarı – mavi = yeşil

Kırmızı – mavi = mor   gibi.

p.b 1

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu