Yemek Tarifleri

Evde Oyun Hamuru Yapımı

instagram takipçi hilesi

Küçük yaşta ki çocukların kabiliyet ve el işi becerisini arttırmak için en iyi yöntemlerden biriside oyun hamurlarıdır. Çocuk oyun hamurları ile eğlendiği kadar kendini de geliştirerek kendisine yeni değerler katmaktadır.

evde oyun hamuru yapimi 2

Küçük yaşta ki çocukların gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Son dönemlerde dışarıdan alınan yiyeceklere bile temkinli yaklaşan anneler , bu tarz içerisinde kimyasal ürün bulunan oyuncaklar çocukların sağlığı açısından epey tehlikeli olduğunu düşündükleri için evde oyun hamuru yapılıyor.

Durum böyle olduğundan dolayı anneler birçok şeyi evde hem az maliyet hem de daha sağlıklı bir şekilde yaparak küçük yaştaki çocuklarını korumuş hem de gelişim çağında ki çocuklarımıza zarar verebilecek olan bu kimyasal maddelerden uzak tutmuş oluyorlar.

Evde Oyun Hamuru Yapımı

Evde oyun hamuru yapmak hem çok basit hem de daha az maliyetli . Hatta küçük yaşta ki çocuğunuz ile birlikte yaparak aranızda ki bulunan bağları güçlendirirken aynı zamanda eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Evde yapabileceğiniz oyun hamuru iki çeşide ayrılmaktadır. Biri pişirilerek yapılan oyun hamuru diğeri ise pişirmenize ihtiyaç olmayan oyun hamurlarıdır.

evde oyun hamuru yapimi 3

Pişirmeden Oyun Hamuru Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

 • 3 su bardağı un
 • 2 çorba kaşığı sıvı yağ
 • 1 su bardağı su
 • ¼ su bardağı tuz
 • Farklı renklerde gıda boyası

Eğer evinizde gıda boyası yok ise renklendirici özelliği bulunan meyve ve sebzeleri kullanarak hamuruzunu renklendirebilirsiniz. Bazı renklendirici meyve ve sebzeler ; Zerdeçal , pancar , vişne ve kahve kullanabilirsiniz.

evde oyun hamuru yapimi

Oyun Hamuru Hazırlanışı

Gıda boyası hariç tüm malzemeleri bir kap içerisine ekleyerek birbirlerine karışıncaya kadar karıştırıyoruz. Daha sonra yapmış olduğunuz hamur karışımını küçük parçalara ayırarak istediğiniz gıda boyası ya da renklendirici özelliğe sahip meyve ve sebzeler ile renk vererek oyun oynamaya hazır hale getiriyoruz.

Pişirerek Oyun Hamuru Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 su bardağı un
 • 1 su bardağı su
 • 2 çorba kaşığı sıvı yağ
 • 2 çorba kaşığı üzüm ya da elma sirkesi
 • Yarım su bardağı tuz
 • Gıda boyası

Hazırlanışı

Isıya dayanıklı bir kabın içerisine un , tuz ve diğer gerekli olan su ve sirkeyi ekleyin. İyice harmanlayarak homojen hale getirin. Daha sonra meydana gelen hamuru küçük parçalara ayırın. Gıda boyalarını ve sıvı yağı küçük hamur parçalarının üzerine dağıtın.

Bir kaşık yardımı ile baskı uygulayarak kap içerisinde pişirmeye başlayın. Oyun hamuru kaptan ayrılmaya başlayınca ocaktan alın ve hamuru soğuması için bir köşeye alın.

evde oyun hamuru yapimi 1

Evde yapmış olduğunuz bu oyun hamurlarını korumak ve kurumaması için plastik bir saklama kabında saklayarak uzunca bir süre kullanabilirsiniz.

Sıra geldi oyun hamurları ile çocuğunuzun hayal gücü ile yarattığı eğlenceli şekilleri izlemeye . Çocuğunuz ile eğlenceli vakit geçirmenizi dileriz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu