Kişisel Bakım

Evde Fön Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Kuaföre sürekli para ödemeden saçlarınıza kolayca evde fön çekmek ve daima bakımlı durmak ister misiniz? Kim istemez dediğinizi duyar gibiyiz. Fön çekmeyi bilmiyorum diye dert etmeyin. Evde fön nasıl yapılır sorusunun cevabı bu yazıda!

Evde Fön Nasıl Yapılır?

Evde fön nasıl yapılır

Uygun bir şampuan kullanın

Saç tipinize göre uygun içerikli şampuanları tercih ederek işe başlamalısınız. Onarıcı şampuan ile saçınızı yıkayın. Ardından ısı nedeniyle yıpranmayı önlemek için saç kremi kullanın. Düz saç için şampuan ve krem uygulamasının ardından saçlarına durulanmayan saç kremi uygulayabilirsiniz.

Saç kesimine göre fön türüne karar vermelisiniz

Saçlarınız aynı uzunluktaysa bir başka ifadeyle kat kesim modelinde değilse düz fön; katlı ise daha canlı ve hareketli fön çekmelisin. Saçınızdaki dalgaların doğal görünmesi için hareketli fön kullanın. Saçınız röfleli, balyajlı ve ombreliyse hareketli fön tercih etmelisiniz.

Evde fön nasıl yapılır

Doğru fırça, doğru makine

Evde fön nasıl yapılır sorusu için en kritik nokta makine ve fırça. İnce telli ve uzun saçlıysanız aralıklı dişleri olan bir fırçayı, kalın telli saçlıysanız sık dişli bir fırça kullanmalısınız. Fön sırasında saçlarınızın daha kolay taranıp şekil almasını sağlamak için saçlarınızı nemliyken geniş dişli taraklar kullanarak tarayabilirsiniz. Ucuz plastik uçlu taraklar, fön sonrasında saçlarınızın elektriklenmesine neden olacaktır.

Gelelim fön için kullanılacak makineye. Saç kurutma makinesi fön çekmek için yeterli olmayabiliyor. belirli bir ısıya ulaşan saç kurutma makinesi koruma rezistansını devreye sokarak durabileceğinden veya aşırı yüklemeden bozulabileceğinden fön makinesi ile fön çekmelisiniz. Kalın telli zorlu saçlara sahipseniz 2500 Watt makine tercih etmelisiniz. İnce telli ve kısa saçlara sahipseniz 2000 Watt-2300 Watt makine yeterli olacaktır.

Uzama yönünün aksine doğru fön çekin

fon cekme yontemleri

Evde fön nasıl yapılır sorusunun en önemli yanıtı saçları doğru ayırmak ve fönü doğru yönde uygulamak. Saçlarınızın ön ve arka kısımlarını 3 ya da 4 parçaya ayırıp klipsli toka ile tutturun. Fön çekmeye ense kısmından başlayın. Saçlarınızın hacimli görünmesi için uzama yönünün aksine doğru fön çekin.

Serum, yağ, sprey ve fön suyu kullanın

Fönün uzun süre dayanması ve fön çekmenin kolaylaşması için saç düzleştirici fön suyu kullanın. Saçlarınızı serum ve saç bakım yağı kullanarak güçlendirmeyi unutmayın.

Makinesiz fön nasıl çekilir?

Doğal yöntemlerle saç düzleştirme elbette mümkün. Evde fön nasıl çekilir sorusunu bilmeden de düz saçlara sahip olabilirsiniz. Saçlarınızı saç tipine uygun şampuan kullanarak yıkayın. Ardından saç kremi uygulayıp durulayın. Saçlarınızın elektriklenmesine engel olmak için havlu kullanmayın. Bez sıkar gibi saçlarınızı sıkıp fazla suyu akıtın.

Saçlarınızdaki suyu iyice akıttıktan sonra tarayın ve durulanmayan saç kremi uygulayın. Ardından saçlarınızı kalınlığına göre dörde veya altıya ayırın. Her tutamı tel tokalarla tutturun. Bir gece bu şekilde yatın. Sabah tokaları yavaşça çıkartın ve bakım yağı uygulayın. Sonrasında bir defa düz tarakla tarayın.

İlgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu