Kültür&Sanat

Etkileyici Tasarım İçin 10 Temel Kural

instagram takipçi hilesi

Etkileyici Tasarım için önerileri: Tasarım, kendine has kuralları barındıran bir disiplindir. Bu kurallar doğrultusunda hareket edildiğinde başarıyı yakalamak da muhtemeldir. Renklerin birbiriyle uyumu ya da tezatlığı, desenlerin ölçüleri, arayüz gibi pek çok faktör tasarımın başarısını etkiler.

altin oran 81559cf7

Farklı parçaları bir araya getirip uyumlu bir bütün yakalamak için bu temel tasarım kurallarını göz önünde bulundurmak gerekir. Peki, nedir bu temel tasarım kuralları?

Etkileyici Tasarım İçin 10 Temel Kural

Planlama

Planlama, her tasarımda olması gereken en önemli unsurdur. Doğru ve yeterli bir planlama ile başarılı işler çıkarmak mümkündür. Planlama yaparken tasarımın taslağı oluşturulur. Taslak hazırlığının grid üzerinde yapılması tavsiye edilir. Böylece daha düzenli bir çalışma elde etmek mümkün olur. Böylece estetik ve işlevsel tasarımlar ortaya çıkabilir.

Hiyerarşi

Tasarımda en önemli unsurlardan biri de, formlar arasındaki hiyerarşidir. Bunun için tasarımda öncelikle öncü form seçilir. Bu öncü form etrafında dağılım gösteren diğer formlar, öncü formla yarışmamalıdır. Lider, tek ve etkileyici olmalıdır.

pool logo

Ritim

Tasarımdaki formların bir arada belirli frekansla tekrar etmesi ritim olarak adlandırılır. Bu tekrar, hem yumuşak hem de etkileyici olmalıdır. Gözü yormayacak şekilde ancak etkisini de belirtecek nitelikte tasarlanmalıdır.

Denge

Denge, sadece tasarımda değil hayatın tüm aşamalarında önem arz eden bir prensiptir. Dengeli bir tasarım, estetik kaygıyı göz önünde bulundurur ve göze hitap eder. Bu nedenle formların ve parçaların dengeli bir şekilde dağılması ve bir araya gelmesi önemlidir.

Vurgu

Vurgu, tasarlanan her hangi bir ürünün hangi parçasının vurgulanmak istediğiyle ilgilidir. Yani, odak noktası halindedir ve dikkatin oraya çekilmesini sağlar.

Uyum

Formların bir aradayken belli bir uyum içinde dans etmesi, tasarımı etkileyici kılan niteliklerden biridir. Bunun için her bir parçanın uyum içinde olmasına ve görsel bütünlük oluşturmasına özen gösterilmelidir.

Zıtlık

Uyum, zıtlıkla da ortaya konabilecek bir olgudur. Doğru planlanmış zıtlıklar, birbiriyle uyum içinde hareket eder. Gözü yormayan ve bütünlüğü bozmayan kontrast tasarımlar enerjiyi ve dinamizmi de çağrıştırır.

altın oran1

Orantı

Tasarım içeriğinde tercih edilen formların birbirleriyle orantılı olmalarına dikkat edilmelidir. Böylece bütünlüğün parçalanması önlenir.

Hareket

Kullanılan parçaların uyum ve kontrast içinde hareket edişi, tasarımı güçlendirir. Dinamik bir görsel sunan bu hareket, kompozisyonun amacına uygun şekilde tercih edilmelidir.

Örüntü

Tasarım elemanlarının ve formların belli bir düzen içerisinde tekrar etmesi güçlü bir etki oluşturur. Bu formların ve tekrarların her biri olan örüntü, belli bir prensiple kullanıldığında etkileyici tasarım meydana gelir.

Etkileyici Tasarım ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu