Bilim ve Teknoloji

Etil Alkol (Etanol) Nedir?

instagram takipçi hilesi

Tahıl alkolü ya da etanol olarak da adlandırılan etil alkol, oldukça berrak, renksiz bir sıvıdır. Şarap, bira ya da brendi gibi alkollü içeceklerin içinde bulunan temel bir bileşendir. Suda ve diğer organik bileşiklerde kolayca çözülebildiğinden, etanol, kişisel bakım ve güzellik ürünlerinden boya ve verniklere, yakıta kadar bir dizi üründe de bulunur. Etil alkol, bitki fermantasyonunun doğal bir yan ürünüdür. Aynı zamanda etilenin hidrasyonu yoluyla elde edilebilmektedir.

etil alkol 1

Etil Alkol Kullanım Yerleri ve Faydalar Nelerdir?

Kişisel Bakım Ürünleri

Etil alkol, pek çok kozmetik ve güzellik ürünlerinin içeriğinde bulunan bir bileşendir. Cildi temizlemeye yardımcı olmak için, losyonlarda koruyucu olarak, losyon bileşenlerinin ayrılmamasını sağlamaya yardımcı olmak ve saç spreylerinde, spreyin saça yapışmasına olmak olanak sağlamak için büzücü olarak işlev görür.

Etanol bakteri, mantar ve virüs gibi mikroorganizmaların öldürülmesinde etkili olduğundan, birçok el dezenfektanında yaygın olarak kullanılan bir maddedir. Uzmanlar, sabun ve suyun bulunmadığı durumlarda el dezenfektanlarının kullanılmasını önerir.

Gıda Katkı Maddeleri

Bir gıda katkı maddesi olarak, tahıl alkolü gıda boyalarının eşit bir şekilde dağıtılmasına olanak sağlayabilir. Aynı zamanda gıdaların lezzetini arttırır. Örneğin, yaygın olarak kullanılan ve  bir gıda aroması olan vanilya özü, vanilya çekirdeklerinin bir etanol ve su karışımı içinde vulkanize edilmesi ve işlenmesiyle elde edilir.

etil alkol 2

Ev Ürünleri

Etanol, su ve pek çok organik bileşik ile ratahlıkla karışır. Boyalar, cilalar ve vernikler yanı sıra kişisel bakım ürünleri ve genel temizlik ürünlerinde kullanmak için iyi bir çözücü haline dönüştürür. Temizlik ürünlerine bir katkı maddesi olarak, etil alkol ya da diğer bir adı ile tahıl alkolü de koruyucu olarak kullanılır. Çünkü insanlar için risk taşıyabilecek organizmaların yok edilmesinde oldukça etkilidir.

Araç Yakıtları

Pek çok ülkede kullanan benzininin yüzde 97’sinden daha fazlası, yakıtı oksijenlemek ve araçların saldığı zehirli gazları en aza indirgeyerek ve hava kirliliğini azaltmak için genel olarak yüzde 10 etil alkol ve yüzde 90 benzinden oluşan E10 ismi konulan bir karışım içerir. Uzmanlara göre etanol, benzinden daha yüksek bir oktan sayısına sahiptir. Minimum oktan sayısı gereksinimleri motorun vurulmasını önler ve sürülebilirliği korur.

Güvenli Midir?

Etanol oldukça yanıcıdır ve açık alev yakınında kullanılmamalıdır. Uzmanlara göre, etanol çok fazla solunduğunda öksürüğe ya da baş ağrısına neden olabilir.

Kişisel bakım veya temizlik ürünlerinden saf etanol içilmesini önlemek için, genellikle acı bir tatlandırıcı gibi bir denaturan eklenir. Denaturanlar alkolü insan tüketimi için uygun hale getirmez. Fakat maddenin diğer özelliklerini değiştirmez.

etil alkol 3

Etil Alkol (Etanol) ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu