Tarih

Esrarengiz Olaylar Serisi: Zodiac Katili

instagram takipçi hilesi

Zodiac 1960 yıllarının sonunda ve 1970 yıllarının da başında Kaliforniya eyaletinde kimliğini ortaya çıkarmış seri katildir. Üzerinden seneler geçmiş olmasına rağmen katilin kimliği geçtiğimiz günlerde belirlenmiştir. 6 Ekim 2021 tarihinde seri katilin Gary Francis Poste olduğu belirlenmiş ve seri katil 2018 yılında ölmüştür.

zodiac katili2

1968 yılının Aralık ayında ve 1969 yılının Ekim aylarında Kaliforniya ve San Francisco’da yaşayan 16-29 yaş aralığında değişen dört erkek ve üç kadın öldürülmüştür. Cinayetleri işledikten sonra San Francisco Körfez Bölgesinde bulunan yerel gazetelere mektuplar göndermiştir. Bu mektuplarda kaç kişiyi öldürdüğünü ve cinayetleri nasıl işlediğini anlatmıştır. Gönderdiği mektuplarda dört tanesi şifreli olup, bu şifrelerden sadece ikisi çözülmüştür.

2004 yılının Nisan ayında San Francisco Polis Departmanlığı cinayet dosyasını kapatmıştır. Fakat 2007 yılının Mart ayında dosya tekrar açılmıştır. 37 yıl cinayetten sorumlu olan bu seri katil, FBI ajanlarını en çok meşgul eden seri katildir. 60 yıl önce bir dizi cinayet işlemiş ve polis ekiplerine şifreler bırakmıştır. Katilin robot resmi olmasına rağmen yıllarca bulunamamıştır.

Zodiac katilini 60 yıl sonra ele veren detaylardan birisi, alnındaki yara izleri oldu. Zodiac katilinin kurbanları arasında David Arthur Faraday (17), Betty Lou Jensen (16), Michael Renault Mageau (19), Darlene Elizabeth (22), Bryan Calvin Hartnell (20), Cecelia Ann Shepard (22), Paul Lee Stine (29) bulunuyor.  Bu kişilerin Zodiac katili olduğu bilinse de aralarında kesinleşmemiş olanları da var. İçlerinde yaşayan Darlene Elizabeth, katilin robot resmini çizdiren kişidir. Bryan Calvin Hartnell ile arkadaş olan Elizabeth, yattığı hastanede arkadaşını kaybetmiştir. Kendisi ise uzun bir tedavi sonrasında iyileşip, ifade vermiştir.

Zodiac seri katilinin yolladığı şifreli mesajlar, FBI ajanlarından birisi tarafından çözümlendi. Şifreli mesajında;

“İnsanları öldürmeyi seviyorum çünkü çok eğlenceli ormanda avlanmaktan daha eğlenceli çünkü tüm hayvanlar arasında en tehlikelisi insan bir şey öldürmek bana en heyecan verici deneyimi yaşatıyor bir kızla takılmaktan bile güzel en iyi kısmı ise cennette yeniden doğacak olmam ve öldürdüklerimin benim kölem olacak olması size ismimi vermeyeceğim çünkü beni sonraki hayatım için köle toplayışımı yavaşlatmaya veya durdurmaya çalışacaksınız ebeorietemethhpiti”

zodiac katili1

Aynı zamanda bu şifreli mesajlardan ‘’gaz odası’’ ve ‘’beni yakalamaya çalışırken’ ’kavramları da ortaya çıktı. Fakat bunları birleştirmek konusunda FBI ajanları oldukça zorlandı.

2007 yılında Zodiac adında film çekilmiştir. Filmin konusu bu esrarengiz olayları anlatmaktadır. IMDb puanı 8 olan film, sürükleyici gizem filmidir.

Esrarengiz Olaylar Serisi: Zodiac Katili ile ilgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu