Sağlıklı Yaşam

Esansiyel Yağlar Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Esansiyel yağlar son zamanların baş ağrısı, uyku sorunları ve kronik hastalıklar gibi pek çok problemin tedavisi için tercih edilen doğal çözümlerde kullanılır. Çoğu kişinin merak ettiği konsantre bitkisel yağları gerçekten faydalı mıdır gelin öğrenelim.

Esansiyel yağ olarak bilinen bu uçucu yağlar herkeste işe yarayacak diye kesin bir şey söylenemez ancak bunlar güvenli bir şekilde kullanıldığında, denemenin de bir zararı olmadığı kanıtlanmıştır. Bu yağlar ruh halini iyileştirerek kişinin kendisini olumlu yönde hissettirmesini sağlayarak fayda etmektedir.

5 685x444

Esansiyel Yağlar Nedir?

Temelde bitki özleri olan bu yağlar, Koku üretmek için bitkinin çeşitli kısımlarından press sıkım ile elde edilmektedir. Bir şişe yağ üretebilmek için bir bitkiden fazla miktarda işlem yaparak üretim gerçekleştirilir.

Uçucu Yağlar Niçin Faydalıdır?

İnsanlar uçucu yağları bazı rahatsızlıkları için doğal çare olduğundan kullanmayı tercih ederler. Henüz kesin bir bilimsel kanıtı olmasada yapılan çalışmalar ve laboratuvar sonuçları ümit vericidir. Örneğin bu yağlardan bazılarının Lyme bakterisi adındaki bir türü antibiyotiklerden daha çabuk ve iyi öldürebildiği ortaya çıkmıştır ve insanlar içinde klinik denemeleri devam etmektedir. Bu klinik çalışmalar uçucu yağların insanlar üzerinde kaygı, depresyon, mide bulantısı, uykusuzluk, iştahsızlık gibi problemleri giderip gideremeyeceği üzerine halen yoğun bir şekilde test edilmektedir.

2 685x428

Esansiyel Yağlar Güvenle Kullanılır Mı?

Piyasalarda günümüzde çok fazla esansiyel yağ bulunur. Kaliteleri saflıklarına göre değişir. Saf olan uçucu yağlar daha az pahalı olan bileşenlere sahipleriyle büyük ölçüde değiştirilir. Bu yüzden kalitesine çok dikkat edilmelidir. Markalar her yağın içeriğini ürün etiketine listelemeyebilirler. Ne olursa olsun bu yağların asla yutulmaması gerekir.

Kokulu buhar aletleri son zamanlarda yaygınlaşmıştır. Bu aletlerde kullanılan esansiyel yağların her ortamda kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar olabilir. Bir kalabalık mekan bu yağlar herkes için farklı sonuçlar doğurabilme ihtimali bulunur. Mesela 30 aylıktan küçük çocukların bulunduğu ortamlarda olumsuz etkileri olabileceğinden dikkat etmek gerekir.

Alerjik reaksiyonlara sebep olabilecek yağ ve bileşenlerine de dikkat ederek tedbir almak önemlidir. Saf esansiyel yağlar çok kuvvetli olabileceğinden direkt olarak cilde uygulamamak gerekir. Uygulamanın ardından ortaya çıkan kaşıntı ve kızarlıklık durumunda alerjik reaksiyon geçiriyor olabilirsiniz, bu durumda hemen doktora başvurulmadır.

3

Aroma Terapi Nedir?

Terapötik fayda için kullanılan Aroma Terapi yüzyıllardır uygulanan yağlardır. Solunduğundan veya temas halinde sakinleştirme ve gevşetme etkileri görülür. Bu yağlardaki koku molekülleri, kokuyu alan sinirlerden beyne doğrudan gider. Etkilerinden ötürü masaj esnasında veya banyoda kullanılır.

Uçucu

Hangi Yağlar Ne İçin Kullanılabilir?

Her kokunun ve yağın farklı etkileri bulunmaktadır. En bilinen ve tercih edilen yağlar ise şunlardır:

  • Lavanta Yağı: Kokusunun en rahatlatıcı etkisine sahip olduğu bilinen yağdır. Stresi ve kaygı hissini hafifletir ve iyi bir uyku için yardımcı olur.
  • Çay Ağacı Yağı: Melaleuca olarakta bilinen bu yağ, Avustralya’nın halkı tarafından yara iyileştirme amaçlı kullanılmaktadır. Sivilce ve böcek ısırıklarına iyi geldiğini bilinir.
  • Nane Yağı: Gerginlik ve baş ağrısına en iyi gelen doğal bir çözüm için kullanılan yağdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu