Yerli Erkek Ünlüler

Erman Toroğlu Kimdir?

instagram takipçi hilesi

erman 11
Tam adı: Refik Erman Toroğlu
Doğum tarihi: 24 Kasım 1948
Doğum yeri: Mersin / Türkiye
Boyu: 1,77 m
Eşi:Şükran Toroğlu ( ?-2017)
Çocukları: Fırat Toroğlu, Tunca Toroğlu
Mesleği: Eski futbolcu, eski hakem, köşe yazarı
Aktif Yılları: 1991 yılından bu yana

Hakkında

Erman Toroğlu kimdir? Erman Toroğlu 24 Kasım 1948 tarihinde Mersin’de dünyaya gözlerini açtı. Tam adı Refik Erman Toroğlu’dur. Erman Toroğlu, eski kabzımal, eski futbolcu, eski hakem ve şu an da televizyon yorumcusu ve köşe yazarıdır. İlk gençlik yılları Ankara İsmet Paşa mahallesinde geçen Toroğlu, ilk ve orta öğrenimini Mimar Kemal’de tamamladı. Ankara Atatürk Lisesi’nden başarı ile mezun oldu.

Standart bir öğrencinin minimum dört yılda bitirdiği üniversiteyi dokuz yılda ancak tamamlayarak mezun oldu. 1955 yılından 1976 yılına dek 21 yıl boyunca okumuştur. 1991 yılındaki seçimlerde Mersin’de hocası olan Aydın Güven Gürkan’ın karşısında DYP’den aday olmuş fakat seçilemeyince Cavit Çağlar’ın daveti ile politikayı bırakmıştır.

İlginizi çekebilir:

Ahmet Çakar Kimdir?

Gençlerbirliği’nde başlayan futboş yaşamına sırası ile Güneşspor, Mersin İdman Yurdu ve uzun yıllar boyunca kaptanlığını yapmış olduğu Ankaragücü’nde top koşturdu. Futbolu bıraktıktan sonra hakemlik yapmaya başladı ve 1989 yılında FIFA kokartını koluna taktı. Dönemin önde gelen hakemlerindendi. 1991 yılında San Marino ile İsviçre arasındaki Euro 92 eleme maçını yönetmiştir.

12 Eylül zamanında, Gölcük’te askerlik hizmetini yedek subay olarak ifa ederken bankere kaptırdığı paralarını, askeri üniformasının yardımı ile kurtaran Erman Toroğlu; askerliğinin ardından kurtardığı paraları ile ticarete atıldı. Yakın bir arkadaşının “Gel kabzımallık yapalım, iyi para kazanırız” teklifinin ardından Ankara Hali’nde dükkan açmıştır. Bu şekilde adım attığı kabzımallık yaşamını 19 yıl boyunca sürdürmüştür. Mali anlamda yaptığı bir hatadan dolayı Maliye ile başı derde girmiş ve bu durumu gurur meselesi yaparak kabzımallığı bıraktı. Ticareti bıraktığı dönemde hakemliğe başlamıştır.

Dokuz yıllık hakemlik kariyeri boyunca o zamanki adı ile Birinci Lig’e kadar çıktı ve uluslararası düzeyde birçok karşılaşmayı yönetmiştir.

Önce Show TV’de sonrasında da Lig TV’de ekranlara gelen Maraton adlı programda Şansal Büyüka ile birlikte yorumculuk yapmıştır.

Erman Toroğlu, 2010-2013 yıllarında Telegol programında da futbol yorumculuğu yapmıştır. 2015 yılının ilk dönemlerinde TRT Spor kanalında yorumculuk yapsa da kısa bir zaman sonra çeşitli nedenlerden dolayı kanaldan ayrılmıştır. O dönemden bu yana hala A Spor’da yorumculuğa devam ettirmektedir.

Erman Toroğlu nükteli konuşmaları ve şaşırtıcı benzetmeleri ile çok sık şekilde gündeme gelmiştir.

Erman Toroğlu: Bu benzetmelerinden kimileri:

“Sallandıracaksın iki tanesini bak bakalım bir daha oluyor mu!”

“Sağ, sol diye bir şey yoktur. Ekonomiyi iyileştirirsin sağ da sol da taca çıkar”

Erman Toroğlu, lise dönemlerinden tanıştığı Şükran Toroğlu ile 2017 yılında boşanmıştır, iki çocuğu vardır.

01.10. 2018 tarihinden beri “Fotomaç” adındaki spor gazetesinde köşe yazarlığı görevini sürdürmektedir.

Videoları

 

 

 

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfogoogle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu