Yerli Erkek Ünlüler

Erkan Özerman Kimdir?

Moda Dünyasının İkonu Erkan Özerman'ın Ardında Bıraktığı Miras ve Anılar!

instagram takipçi hilesi

erkan ozerman 1
Tam adı: Erkan Özerman
Doğum tarihi: 4 Kasım 1938
Doğum yeri: İstanbul /  Türkiye
Ölüm tarihi: 13 Şubat 2024
Ölüm yeri: İstanbul / Türkiye
Kaç Yaşında öldü: 86 yaşında
Boyu: 1, 6 m
Burcu: Akrep
Ailesi:
Eşi: 
Çocuk (ları): 
Mesleği: Prodüktör
Aktif Yılları: 1950’li yıllardan bu yana
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Erkan Özerman Kimdir? Erkan Özerman, Best Model of Turkey ve Best Model of World‘ün kurucusudur.

Erkan Özerman, 4 Kasım 1938 tarihinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açmıştır. Sadrazam Pepe Mehmet Paşa‘nın torunlarından bir tanesidir.

1948 yılında ilkokul eğitimini bitirdikten sonra, ortaokul eğitimini Karaköy’de yer alan Saint Benoit Lisesi‘nde başlamış, Galatasaray Lisesi‘nde bitirmiştir.  50 yaşından sonra Paris Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nü okumuş ve mezun olmuştur.

Galatasaray Lisesi’nde yer alan resim atölyesini 18 yaşına kadar idare etti. 1955 yılında yağlı boya resimleri sergilendi. Daha 18’li yaşlarında tiyatro oyunları yazdı. Galatasaray Lisesi‘nde Türkiye’nin ile sineme kulübünü açtı. Daha sonra Türkiye Radyoları Eğlence Yayınları ve Ankara Radyosu Müdürlüğü, Prodüktörlüğü ve DJ’liği yaptı.

Pek çok gazetede tiyatro ve sinema eleştirmenliği de yapmış olan Özerman, 1960 senesinde Ankara Radyosu’nda direktörlük yaptı. Galatasaray Lisesi’nde dergiler çıkardı. 18 yaşında iken hem zafer gazetesinde çalıştı hem de Ankara Hukuk Fakültesi’nde okudu. 27 Mayıs olayları sonrasında çalıştığı gazete kapatıldı.  İlk olarak Öncü, daha sonra da Tanin gazetelerinde çalıştı.

Erkan Özerman, onu 8 yaşından beri tanıyan Türkiye Radyoları‘ndan sorumlu aynı zamanda da Deniz Kuvvetleri mensubu olan Albay Cavit Aslan yardımı ile hayatı değişti ve Ankara Radyosuna girdi. Daha sonra Türkiye Radyoları Eğlence Yayınları Müdürlüğü görevine getirildi. O dönem Ankara’da kapalı olan Bulvar Palas isminde bir kulüp var idi. Bu kulübü yeni müzik kariyerine başlayan kişilere fırsat olması için açtı.

Radyoda stajyer olarak şarkıcılık yapan Emel Sayın‘da bu mekanda çıktı. 17 Aralık 1968 günü Esin Afşar, Nesrin Sipahive daha sonra Dario Moreno ile program yaptı. Yıldırım Gürses, Zerrin Özer, Sezen Aksu, Gönül Akkor, Ajda Pekkan, Ayla Gürses, Ruhi Su ve GüngörBayrak gibi isimler ile birlikte çalıştı.

1976 senesinde 1. Uluslararası İstanbul Pop Müzik Festivali Başkanlığı görevine getirildi. 1979 senesinde Türk – Fransız Dostluk Derneği Başkanı oldu. Yine 1979 yılında Eyfel Kulesi’nde Ayla Algan ile birlikte “Binbir Gece” isimli bir şov yaptı. 1989 senesinde güzellik yarışmaları olan “Best Model of Turkey” ve “Best Model of World” yarışmalarının kurucu başkanlığını yaptı. 2001 yılında da Sportif Salon Dansları Derneği’ni kurdu.

Erkan Özerman’ın adı son günlerde taciz iddiaları ile gündemdedir. Best Model of Turkey yarışmasına katılan Elmas Yılmaz, Özerman’ın kendisine masaj yapmasını istediği dile getirdi. Geçtiğimiz yıllarda yarışmaya katılan Furkan Şahin ve Arda Büyük de bu iddiaların aynısının kendi başlarına da geldiğini söyledi.

Yarışmaya katılan mankenlerde Oğuzhan Dalsız da Erkan Özerman’ın kendisine “ünlü olmak istiyor musun? Eğer istiyorsan cinsiyetin olmayacak. Bana bir masaj yap yakın olalım” dediğini iddia etti.

Erkan Özerman, 21 Ekim 2021 günü TV 8 ekranlarında yayınlanan ve sunuculuğunu Müge Dağıstanlı ve Gülşen Yüksel Salt‘ın yaptığı “2. Sayfa” programına konuk oldu. Verdiği tepki ve yaptığı açıklamalar ile iki sunucu tarafından da tepki aldı.

Bir süredir kanserle mücadele eden 86 yaşındaki Türk tasarımcı ve organizatör, bugün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Özerman’ın vefatını duyuran Film-San Vakfı, “Film-San Vakfı’nın kurucularından biri olan organizatör için başsağlığı diliyoruz. Mekanı cennet olsun” açıklamasında bulundu. 2022 yılında pankreas kanserinin nüks ettiği ve ardından karaciğerine yayıldığı bilinen Özerman, konuk olduğu bir programda hastalığını şans eseri öğrendiğini ifade etmişti.

Programda yaşananları aşağıdan izleyebilirsiniz.

Erkan Özerman Layık Görüldüğü Ödüller

  1. 1977 – Midem Cannes FIDOF Özel Ödülü
  2. 1980 – Paris Altın Eyfel Ödülü
  3. 1986 – Oscar de France Ödülü
  4. 1997 – Best Model of The World 10. Yıl Uluslararası Başarı Ödülü
  5. 2001 – Chevalier Dans l’Ordre National du Mérite (Fransa Devlet Liyakat Madalyası)
  6. 2004 – TC Dışişleri Bakanlığı, Japonya Türk Yılı Özel Madalyası

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu