Anne ve ÇocukÇocuk Sağlığıİnsan Kaynakları

Ergoterapi Nedir? Ne İş Yapar?

instagram takipçi hilesi

Ergoterapi Nedir? Ne İş Yapar? Ergoterapi, insanların işlerini yapmalarına, hastalık ve engellilikle başa çıkmalarına, kişisel veya sosyal sorunlarının üstesinden gelmelerine ve yaşam kalitelerini artırmalarına yardımcı olmak için insanlarla birlikte çalışma pratiğidir.

ergoterapi amaci

Bireylerin iş ve günlük yaşam için gerekli becerileri desteklemelerine veya yeniden kazanmalarına yardımcı olmak için değerlendirme, planlama ve değerlendirme gibi teknikleri kullanan bir uygulamalı davranış bilimi biçimidir.

Ergoterapist Nedir? Ne İş Yapar?

Ergoterapistler, hastaneler ve uzun süreli bakım tesisleri gibi çeşitli ortamlarda bireylerle çalışır; ayrıca evde bakım işlerini ve diğer türden mesleki faaliyetleri yürüten işçilere terapi hizmetleri de sağlarlar. Ergoterapistler ayrıca okullarda, kolejlerde ve üniversitelerde, NASA tesislerinde; fitness merkezleri, sağlık kulüpleri; ve diğer sağlık ayarları.

Ergoterapistlerin çoğunluğu (%70-80) hastanelerden veya diğer kurumlardan bağımsız olarak çalışmaktadır. Ergoterapistler çok çeşitli ortamlarda çalışırken, çoğunlukla yerel yönetim, okul sistemleri, özel şirketler ve toplum kuruluşları tarafından istihdam edilirler.

ergoterapi nedir ne yapar

Mesleki terapinin fizik tedavi, Fizyoterapi ve konuşma terapisi ile bağlantıları vardır. Bu makale bu bağlantılara odaklanacaktır, ancak ele alınan konular bu alanlara özel değildir. Ek olarak, tamamlayıcı terapilerle birçok bağlantı vardır. Diğer makaleler tıbbi bir bakış açısıyla tamamlayıcı tıbba odaklanmaktadır.

Ergoterapi, Birleşik Krallık’ta düzenlenmiş bir sağlık mesleğidir ve artık bağımsız olarak çalışmak isteyen tüm yeni pratisyenlerin uygun beceri ve bilgiye sahip olmalarını sağlamak için giriş seviyesi uygulama düzenlemeleri bulunmaktadır.

Ergoterapiye yeni girenlerin tümü, İngiliz Ergoterapistler Birliği tarafından akredite edilmiş bir üniversiteden Mesleki Terapi Lisans derecesini tamamlamış olmalıdır. Öğrenciler daha sonra Sağlık Meslekleri Konseyi’ne kaydolmalıdır. Kayıt olduktan sonra, düzenlenmiş istihdam için başvurabilirler.

Kayıt için Lisansüstü Temeli kursu, tanınmış bir lisans derecesini takip eden 2 yıllık bir programdır ve danışanların nasıl değerlendirileceği ve müdahalelerin nasıl planlanacağı konusunda eğitim sağlar: Bu kursun bir parçası olarak Ergoterapi Diploması verilir. GBR kursu Hazırlık Aşamasındadır ve öğrenciye ergoterapi hakkında bazı temel bilgiler vermeyi amaçlamaktadır.

ergoterapi ne demek

CNUT’lar kendi Wandsworth Kolejlerini (çeşitli mesleki nitelikler sunan bağımsız bir ileri eğitim kurumu) kurabilir ve yönetebilir. Ancak bu, bağımsız olarak pratik yapabilecekleri anlamına gelmez.

Ergoterapi, 1 Nisan 2011 tarihinden itibaren Bakımda En İyi Fayda İlkesi (PBC) kapsamında düzenlemeye tabi olan mesleklerden biridir. Bu, bir mesleğin kanunla düzenlendiği her yerde, o meslekteki pratisyenlerin bu düzenlemelere uyması gerektiği veya riskin kabul edilmesi gerektiği anlamına gelir. kayıtsız uygulayıcılar Genel Tıp Konseyi, bu düzenlemelerin ve bunlara tabi olanların bir listesini tutar.

PBC, 1983 Ruh Sağlığı Yasası’nda değişiklik yapan 2005 Zihinsel Kapasite Yasası’nın bir parçasıdır. Yasa, hastanın tedavi ve destekle ilgili karar verme yeteneğine yeni bir vurgu yapmaktadır; yaşamlarında daha fazla bağımsızlık, seçim ve kontrolü teşvik etmek. PBC, bir hastanın bakımı, tedavisi veya desteği hakkında karar verme kapasitesinin nerede olmadığını ve ne zaman onun adına bir karar verilmesi gerektiğini vurgulamayı amaçlamaktadır.

ergoterapi

Yukarıda sıralanan ergoterapistlerin diğer mesleklerle yakın bağlantıları vardır, ancak şu anda en iyi çıkar ilkesine göre düzenlenmiyor gibi görünmektedir. Birleşik Krallık Parlamentosu, tüm milletvekillerinin tutması gereken bir mesleki çıkar kaydına sahiptir. Buna, varsa, tüm milletvekillerinin mesleki çıkarları dahildir.

Ergoterapistlerin Health Care Professions Council’e (HCPC) kayıtlı olmaları için bir gereklilik olmamasına rağmen, Bay/Bayan/Bayan MP, işte en yüksek yarar ilkesine tabi oldukları için mesleki bir ilgi beyan etmiş olacaktır. HCPC, kayıtlı olan her kişiyi ve uygulama kapsamını listeler, böylece halk MP’nin mesleki çıkarlarını beyan edilen mesleki çıkarlarıyla karşılaştırması kolay olur.

İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü (IOSH), İngiltere ve İrlanda’daki iş sağlığı profesyonelleri için önde gelen uluslararası bir kuruluştur. Tam nitelikli ve kayıtlı bir İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulayıcısı (İSG uzmanı) olmak için iş sağlığı, çevre sağlığı veya yakından ilgili bir konuda en az bir HNC’ye (tercihen HND) sahip olmak gerekir. Ayrıca, genellikle iki yıllık bir süre boyunca, onaylanmış bir ön kayıt eğitim kursu almaları gerekmektedir.

Kazanılabilecek ilk yeterlilik, Sağlık ve Güvenlik hukuku, kaza önleme ilkeleri ve risk değerlendirme teknikleri gibi temel konularda beş ayrı modülün başarıyla tamamlanmasının ardından elde edilebilecek İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası’dır (COSH). Ancak bir iş sağlığı departmanında kariyer yapmak isteyenler için başka nitelikler de mevcuttur.

Ergoterapi ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu