Yerli Erkek Ünlüler

Ercüment Ovalı

instagram takipçi hilesi

ercüment ovalı 1
Tam adı: Ercüment Ovalı
Doğum tarihi: ??. ??. 1961
Doğum yeri: Babaeski, Kırklareli, Türkiye
Boyu: 1.7 m
Ailesi: 
Eşi: 
Çocuk (ları): 
Mesleği: Doktor
Aktif Yılları: 1992 yılından bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
facebook-sayfasi twitter-hesabi
Başlıklar

Hakkında

Ercüment Ovalı Kimdir? Ercüment Ovalı, 1961 senesinde Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde dünyaya gelmiştir. Üniversite eğitimine 1979 senesinde Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başlamış, 1985 senesinde Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakütesi İç Hastalıkları Bölümü‘nde tamamlamıştır. İhtisas eğitimini de 1997 senesinde Marmara Üniversitesi Hematoloji Bölümü’nde tamamlamışır.

1992 senesinde Karadeniz Teknik Üniversitesi İç Hastalıkları Bölümü‘nde akademisyenlik hayatına ilk adımı atmıştır. 1994 senesinde Doçent, 1999 senesinde ise Profesörlük ünvanının sahibi olmuştur. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışırken, 1 Aralık 2010 tarihinde İstanbul’da bulunan Acıbadem Labcell Hücre Laboratuvarı‘nda ve Kordon Kanı Bankası‘nda Müdür olarak olarak görev almıştır.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, 59 tanesi yurt dışı olmak üzere toplam da 370 taneden fazla yayımlanmış  makalesi vardır. 2003 senesinde sonra Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ismine ülkemizde ilk kez açılan Good Manufacturing Practice (İyi Üretim Uygulamaları) laboratuvarının kurulmasında büyük emekler sarfetmiştir. Yaptığı çalışmalar sonucunda 14 farklı hücresel tedavi ürününü ülkemize kazandırarak büyük bir başarının altına imzasını atmıştır.

1 Aralık 2010 tarihinde bu yana Acıbadem Hastaneler Grubu bünyesinde Good Manufacturing Practice, tedavi ürünleri danışmanlığı, Mesul Müdürü ve Doku Labaratuvarları’nda görev yapmaktadır. Yarı uyumlu olan nakillerde TCR alfa beta seleksiyonuna ek olarak APC ile nakil mortalitesi’nde 19 rahatsızlık bir defada %50 azalmaya sebep olduğunu göstermiştir. 2013 senesinde bu yana ise yaptığı çalışmalar sonucunda hücresel tedavi ürünü sayısını 24’e çıkarmış ve 4 tane doku mühendisli ürün üretmeyi başarmıştır.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, 2017 senesinde Kök ve Kan Hücreleri‘nden yapay deri de üretmiş ve Amerika Birleşik Devletleri‘nden “En İyi Deneysel Araştırması” ödülüne layık görülmüştür. 2018 senesinde GQ ödül töreninde “Yılın Bilim Ödülü” ne, Şehit Eren Bülbül onuruna ve Afrin harekatında şehit olan mehmetçiklerimiz adına sahip olduğu ödülleri yine askerlerimize hediye etmiştir.

2 Nisan 2020 tarihinde TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) Youtube kanalı’ndan “Covid-19 (Corona Virüsü) Türkiye Platformu İlaç ve Aşı Geliştirme” konulu online konferansta yer almıştır. Ovalı, evlidir. İki çocuğu vardır.

Ercüment Ovalı Ödülleri

  1. 2018 – GQ – Yılın Bilim Ödülü
  2. 2017 – En İyi Deneysel Araştırma Ödülü (Amerika Birleşik Devletleri)

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=MzR4lJnWdL0

Fotoğrafları

Kaynak
Biyografi.info

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu