Yerli Erkek Ünlüler

Engin Günaydın Kimdir?

Engin Günaydın: Komedi Dünyasının Gururu, Tiyatro ve Sinemada İz Bırakan Yetenek!

instagram takipçi hilesi

Engin Gunaydin Fotograflari 1
Tam adı: Engin Günaydın
Doğum tarihi: 29 Ocak 1972
Doğum yeri: Erbaa, Tokat / Türkiye
Boyu: 1,75 m
Sevgilisi / Eşi:
Mesleği: Komedyen, Oyuncu
Aktif Yılları: 1997’den bu yana
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi

Hakkında

Son filmi “Aile Arasında” ile tekrar beyazperdeden bize merhaba diyen Engin Günaydın’ın biyografi sayfasındasınız. Engin Günaydı’ı en çok Avrupa yakasındaki Burhan Altıntop karakteriyle tanısak da 1997’den beri mesleğini icra etmektedir. Okan Bayülgen‘in Zaga adlı talkshow’unda bir süre yer alan Günaydın birçok yapımda yer aldı.

Engin Günaydın, 29 Ocak 1972 yılında Tokat ‘ta dünyaya gelmiştir. Lise yıllarında her sene icra edilen okullar arası tiyatro yarışmasında aldığı ödülden sonra,jüri üyelerinin ısrarı üzerine konservatuar okumaya başlamıştır. Okul yıllarındaki bu çalışmaları oyunculuk anlamında ilk adımlarını atmış oldu.

Eğitimini Hacettepe Üniversitesi Konservatuar bölümüne girmiş ve 1992 yılında okulun 2.yılında Mimar sinan üniversitesi konservatuar bölümüne geçiş yapmasıyla İstanbul’a taşınmıştır.

İstanbul’a geldiği ilk yıllar için şu demeci vermiştir; “İstanbul’çok korkutucuydu. Uzun süre evden çıkamadım. Korkuyla ilgili değil ama çıkmak istemiyordum. Sonra geze geze, sevgilin ola ola alışıyorsun ve öğreniyorsun İstanbul’u. Benim en büyük mücadelem burada, evimi aramak oldu. Burası bana ait diyemedim hiç. 14 senedir burada yaşıyorum.12. Evimdeyim”

1997 yılında , “Otogargara“nın setinde komiklik yaparken, şans eseri aldığı teklifle “Bir Demet Tiyatro” adlı Demet Akbağ ile Yılmaz Erdoğan’ın oynadığı televizyonda yayınlanan tiyatro programında rol almaya başladı. Buradaki oynadığı karakter ise seyircilerin izlemekten zevk aldığı, bir çok eleştirmen tarafından da beğenilen zabıta İrfan’dı.

2001 yılında Zeki Demirkubuz’un yazıp yönettiği “Yazgı” adlı filmde Necati adlı karakteri canlandırdı.

2003 yılında “Hadi Uç Bakalım” ve “Alacakaranlık” adlı  dizilerde rol aldı. Bir yıl sonrasında ise Okan Bayülgen‘in şov programı olan Zaga ekibine dahil oldu. Yine aynı yıl  “Size Baba Diyebilir miyim?” adlı dizide rol almasının yanı sıra, “Yazı Tura” filminde Sencer karakterine hayat verdi.

Engin Günaydın, mesleği ve kendisiyle ilgili birçok öz eleştirisi var. İcra ettiği mesleğiyle ilgili olarak şunları söylerken bu apaçık belli olurken ne kadar güzel düşüncelere sahip olduğunu anlamanız mümkün:

Aile kurmakla ilgiliTolga Çevik, Erkan Can, Settar Tanrıöğen çocuk sahibi ve üçü de bunun çok güzel bir duygu olduğunu söylüyor. Ben çocuk istemiyorum. Tamamıyla o dünyaya girmek demek, çalışmamak demek.

Mesleğiyle ilgili olarak da , Tiyatronun çöküşü beni çok üzüyor ve ben ölmeden tiyatroyu düzeltmek istiyorum. ‘Hücreler‘ benim en parlak projem . Sinemayla ilgili çalışmalar yapmam lazım. 45-50 yaşına kadar çalışmam gerek. Anneme de bahsettim bundan. O da ’15 yaşına geri döndün. Yaş olarak büyümüyorsun, küçülüyorsun’ diyor.

2005 yılında en büyük çıkışı yapacağı bir projeye başlayacak. Bu projeye başlaması ise Gülse Birsel’in kendisini fark etmesiyle olacaktı. Evet bildiğiniz gibi Burhan Altıntop karakteriyle Engin Günaydın en büyük çıkışını, bu yıllarda Gülse Birsel‘in Avrupa Yakası adlı dizinin kadrosuna dahil olmasıyladır. İyi de olmuştur! Peker Açıkalın ile bilrikte hatta öyle bir performans gerçekleştirmiştir ki , “Avrupa Yakası” mı bu ikiliyi meşhur etmişti, yoksa onlar mı diziyi?

Komedyenliğe de devam eden Engin Günaydın, “O hikayedeki mal benim” adlı stand up şovu sahnelemiştir.

İstanbul Plus dergisinin Temmuz 2006 sayısına verdiği röpörtajda; Boğazda dolaşmayı, ormanda yürüyüş yapmayı, kişilikli binalara bakmayı, denizi yakından yada uzaktan seyretmeyi, Cihangir’de Symrna ve Porte’de yemek yemeyi sevdiğini söylüyor.

1 Aralık 2017’de vizyona giren ve çok merak edilen film olan “Aile Arasında” ile sinemada oyunculuk mesleğine devam etmektedir.

Aldığı Ödüller

 1. 2001 – Ankara Film Festivali En İyi Yardımcı Oyuncu (Yazgı)
 2. 2010 – 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali En İyi Senaryo (Vavien)
 3. 2012 – 31. Uluslararası İstanbul Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu (Yeraltı)
 4. 2013 – 45. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu (Yeraltı)
 5. 2013 – 19. Altın Koza Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Yeraltı)
 6. 2015 – 20. Sadri Alışık Sinema Ödülleri, Müzikal ya da Komedi dalında “Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” (İçimdeki Ses)

Engin Günaydın Filmleri ve Dizileri

 1. (2017): Aile Arasında – Fikret (Film)
 2. (2017): Nerelerdesiniz – Numan  (Film)
 3. (2015): İçimdeki Ses – Selim  (Film)
 4. (2013 – 2014): Galip Derviş – Galip (Dizi)
 5. (2012): Yeraltı – Muharrem  (Film)
 6. (2011): Muhteşem Yüzyıl – Gül Ağa  (Dizi)
 7. (2011): Üsküdar’a Giderken – Muhtar  (Dizi)
 8. (2009): Vavien – Celal  (Film)
 9. (2005): Takva – Erol  (Film)
 10. (2005 – 2009): Avrupa Yakası – Burhan Altıntop  (Dizi)
 11. (2004): Yazı Tura – Sencer  (Film)
 12. (2004): Gora – Dergi Editörü  (Film)
 13. (2004): Size Baba Diyebilir Miyim? – Mahir  (Dizi)
 14. (2003): Hadi Uç Bakalım – Senayi  (Dizi)
 15. (2003): Alacakaranlık (Dizi)
 16. (2002): Zor Baba – Bilal  (Dizi)
 17. (2001): Yazgı (film, 2001) – Necati  (Film)
 18. (2001): Aşkım Aşkım – Tarık Usta  (Dizi)
 19. (2000): Güneş Yanıkları – Sacit  (Dizi)
 20. (1997): Bir Demet Tiyatro – Zabıta İrfan  (Dizi)

Videoları

Beyaz Show- Engin Günaydın ile ilgili sorulan soru kahkahalara neden oldu!

engin gunaydin-zaga-marketci

Engin Günaydın / Ömür Gedik Cinemania 2012

Zaga Engin Günaydın İngilizce Dersi

Zaga – Damatlar

Fotoğrafları

Kaynak
GoogleBiyografiYoutube

İbrahim İbil

MaksatBilgi'nin kurucusu ve geliştiricisidir.Daha önce yüksek hitli web siteleri ve reklam ajans şirketi kurmuştur.Şimdi ki hedefi ise MaksatBilgi'de , İnsanların aradığı içeriği ;düzenli ve anlaşılır ,bol içerikli sunmayı hedeflemiştir.MaksatBilgi, 2013 yılından beri yayında olup öncesinde araştırma ve ekip kurmayla çalışma yapmak için bir sene boyunca çalışılmış bir projedir.Sürekli geliştirilmektedir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu