Engellerinin Kendilerine Engel Olmasına İzin Vermeyen 8 Başarılı Sporcu

instagram takipçi hilesi

engeller engel değildir

Engel denildiği zaman insanın aklına fiziksel engeller gelir. Fakat asıl engel insanın zihnindedir. Çünkü insan kafasında kurduğu ‘Ben bunu yapamam.’ cümlesiyle kendisini sınırlandırır ve çoğu zaman yapabileceklerinin farkında olmaz.

Oysa aramızda ilham alabileceğimiz bize örnek olabilecek o kadar güzel insanlar var ki.. Engellerine rağmen büyük başarılar elde eden bu güzel insanları öncelikle gönülden kutluyorum. Hayat hikayelerini okuduğunuzda eminim sizler de hayran kalacaksınız.

Unutmayın. Hepimiz birer engelli adayıyız. Bunu bilerek yaşayalım ve kendimizi öncelikle zihnimizde sınırlandırmayalım.

Baxter Humby

baxter humby

Baxter Humby doğuştan engelli. Doğum sırasında kordon bağının koluna dolanması nedeniyle sağ kolunu dirseğinin altından kaybetmiş. Fakat bu engeli hiçbir zaman kendisine engel olmamış. 17 yaşında dövüş sanatları yarışmalarına katılmaya başlayan Humby, aynı zamanda iyi bir koşucu.

1992 ve 1994 yıllarında Kanada Paralimpik Milli Takımı ile birlikte yarıştı, iki yıl sonra ise Kanada Süper Welterweight Kick Boks Şampiyonası’nı kazandı.

Bunların yanında Baxter Hamby, tek eliyle dünya şampiyonluğunu kazanan ve IMTC Dünya Süper Welterweight Şampiyonu olan tek kick boksçudur. 2010 yılında da WBC Süper Welterweight Ulusal Şampiyonu olmuştur.

Chelsea McClammer

 

chelsea mcclammer

Chelsea McClammer, altı yaşındayken bir otomobil kazası sebebiyle omurilik yaralamasından dolayı belden aşağısı felç kaldı. Fakat asla hayatına ara vermeyi düşünmedi ve ​​tenis ve atletizmle ilgilenmeye başladı.

2008 yılında Paralimpik ABD Atletizm takımına, en genç üye olarak katılan McClammer, aynı yıl Pekin’de yapılan 800 metrelik yarışı da sekizinci sırada tamamladı. McClammer, 2011 yılında Guadalajara’daki Parapan Amerikan Oyunları’nda altı kez madalya kazanarak büyük bir başarı elde etti.

Oz Sanchez

oz sanchez

Oz Sanchez, 2001 yılında geçirdiği motosiklet kazası sonrasında felç oldu. Yedi yıl sonra ise paralimpik atlet olarak adından söz ettirmeye başladı. 2008 Pekin Oyunları’nda Paracycling ve yol yaşında madalyalar kazanarak ABD’yi temsil etti.

2009 yılında ise UCI Para-Cyvling Road Dünya Şampiyonası’nda bir başka altın madalya daha kazandı. 012 yılında da Londra’da düzenlenen Paralimpik Oyunları’na katılan Sanchez, takım rölesinde altın madalya ve bireysel zamanlı bir denemede de bronz madalya kazandı.

Alana Nichols

alana nichols 3

17 yaşında snowboard yaparken sakatlanan ve belden aşağısı felç olan Alana Nichols, bu engeline rağmen spordan vazgeçmedi. Kariyerine yarıda bırakmayarak tekerlekli sandalye basketbolu oynamaya başladı.

2008 yılında Pekin’de ABD takımıyla altın madalya kazandı. Aynı zamanda sörf ve kano da yapan Nichols, Vancouver’daki 2010 Paralimpik Oyunları’nda dört kez madalya almayı başardı.

Kyle Maynard

kyle maynard

Maynard da doğuştan engelli sporculardan biri. Nadir görülen bir durum olan kolları ve bacakları olmadan dünyaya geldi. Fakat bu engel onun başarısının önüne geçemedi. İlimanjaro Dağı ve Aconcagua Dağı’nın zirvesine protez yardımı olmaksızın ulaşan ilk dörtlü ampute olarak tarihe geçti.

Bethany Hamilton

bethany hamilton 1

Profesyonel sörfçü olan Bethany Hamilton, 13 yaşındayken köpek balığı saldırısına uğradı ve sol kolunu kaybetti. Fakat protez bir kol kullanmaya kullanarak kısa süre içinde spora geri döndü.

2009 yılında da Avustralya’daki ASP Dünya Gençler Şampiyonası’nda ikinci geldi. 2011’de Soul Surfer filmi ile Bethany Hamilton’ın hayat hikayesi beyaz perdeye taşındı.

Jessica Long

jessica long

13 aylıkken, bir Rus yetimhanesinden alınan Jessica Long, fibula eksikliği ile ayak bilekleri, topukları ve ayak kemikleri olmadan dünyaya geldi. 18 aylıkken de bacakları dizlerinin altından kesildi. Bundan sonra ise Long’un protez bacaklarla yürümeyi öğrenmesi gerekiyordu.

Fakat o engeline rağmen o kadar ileri gitti ki bırakın yürümeyi ; jimnastik, basketbol, buz pateni, bisiklet, koşu ve kaya tırmanışı gibi birçok spor dalıyla ilgilendi

2004 yılında ABD Paralimpik Takımının en genç üyesi olarak, üç altın madalya kazandı. 2006 yılında ise 18 ülkede dünya rekoru kırdı ve Güney Afrika’da düzenlenen IPC Dünya Yüzme Şampiyonası’nda dokuz yarışta dokuz altın madalya kazanarak büyük bir başarıya imza attı. 2008 yılında da Pekin’den, dört tanesi altın olmak üzere altı madalyaya evine geri döndü.

Tatyana McFadden

tatyana mcfadden 1

Tatyana McFadden’ın ayakları doğuştan felçliydi. Altı yaşına kadar yetimhanede yaşadı ve bu süre boyunca tekerlekli sandalyesi olmadığı için ellerinin üzerinde yürüdü. ABD Sağlık Bakanlığı’nda görevli Engelliler Komiseri Deborah McFadden’ın onu evlat edinmesiyle birlikte hayatı değişti.

McFadden, engeline rağmen hayata küsmedi ve  Baltimore’da jimnastik, tekerlekli sandalye basketbolu ve atletizm de dahil olmak üzere birçok spor dalıyla ilgilendi. İlk yarışmasında sadece sekiz yaşındaydı ve 2004’de iki kez madalya kazandı.

Aynı zamanda 2013’de bir hafta içinde Boston ve Londra maratonlarını kazandı. Rusya doğumlu Tatyana McFadden, ABD’ye dört paralimpik oyunda ve 2013 Dünya Şampiyonası’nda dokuzu altın 16 madalya kazandırdı.

Kaynak
iyihisset

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu