Yaşam

Avustralya Yangını Sebebi ve Sonuçları

instagram takipçi hilesi

Avustralya’da yaşanan yangın tüm dünyayı yasa boğdu. Hayvanların “imdat” bekleyen bakışları görenlerin yüreklerini dağlamaya devam ediyor. 4 aydır bir türlü söndürülemeyen yangınların giderek yayılması ve 500 milyona yakın hayvanın ölmesi insanoğlunun çaresiz kalmasına sebep oluyor. Yazımızda Avustralya yangını ile ilgili birçok detayı anlattık.

Avustralya Yangını Sebebi Nedir?

avustralya yangini 1

Avustralya’da aşırı sıcak havaların yaşanması ve kuraklık problemi yangınların ilk ve önemli sebepleri arasında yer almaktadır. Eylül ayında başlayan yangınlar, hayvanların yanı sıra 25 tane de insanın ölmesine sebep olmuştur.

Yangının sebepleri arasında kuru tarım alanlarına yıldırım düşmesi de etkili olmuştur.

Yaşanan yangın, tarihin gördüğü en büyük yangınlardan bir tanesi olma özelliğini taşımaktadır. Öyle ki yangının boyu zaman zaman 70 metreye kadar uzamaktadır.

Avustralya Yangını Sonuçları Nedir?

avustralya yangini 2

Avustralya yangınlarında birçok hayvanın öldüğünü belirtmiştik. Fakat bu yanan hayvanların yanı sıra; yaşamadan kurtulanların da çok şanslı olduğu söylenemez. Birçok hayvanın vücudundaki yanıklar acı çekmesine ve sonradan ölmesine sebep olmaktadır.

Bölgede birçok hayvan ölmüştür. En çok ölen hayvanlardan bir tanesi de koalalardır. Yapılan açıklamalara göre koala türü de tehlikeye girmiştir. Yani belki de bundan birkaç sene sonra koala diye bir canlı kalmayacaktır.

Bir de develer var tabi. Bölgede yaşanan kuraklık ile mücadele etmek için yönetim yeni bir karar almıştır. Develer çok su tükettikleri gerekçesi ile vurulacaktır. Helikopter ile atış yaparak 10 bine yakın deve öldürülecektir.

Tabi bunca olaydan insanlar da etkileniyor. Bölgede yaşayan insanların bölgeyi terk etmeleri söylenmiştir. Yaşanması muhtemel can ve mal güvenliğinin önlenmesi için birçok insan bulundukları yeri terk etmiştir. Fakat Avustralya yönetimi yaşanan kayıpları daha sonra geri ödeyeceğini belirtmiştir.

Yeşillikler de bölgede kaybedilen değerler arasında yer alıyor. Bir zamanların yemyeşil ağaçları ve yollarının arasında korku filmlerini aratmayacak derecede manzaralar yer alıyor. Yeşilliklerin rengi küle dönmüş durumda.

Avustralya Yangını Yağmur ile Dindi

Avustralya Yangını

Avustralya yangınlarına karşı yapılan çalışmalar aylarca bir türlü sona ermedi. Yetkililerde yangınların bir süre daha kontrol aldığını söyledi. Ta ki bir mucize gerçekleşene kadar. Nedendir bilinmez; yangınların yoğun olarak görüldüğü bölgelere yağmur yağmaya başladı. Bu sayede hava sıcaklığı bir nebze olsun düştü ve yangınlar durdu.

Her ne kadar yetkililer yangınların tam olarak kontrol altına alınmadığını söylese de aylar sonra bu kadar bile yangının durdurulması insanların mucizelere inanmasına sebep oldu.

Avustralya Yangını Hangi Hayvanların Ölmesine Sebep Oldu?

Avustralya yangını

Avustralya’da yaşayan başlıca hayvanlar şunlardır:

  • Koala
  • Kanguru
  • Yalıçapkını
  • Deve Kuşu
  • Deve
  • Tasmanya Canavarı
  • Dingolar
  • Valabi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu