Cilt SağlığıKişisel Bakım

Soğuk Havalarda Cilt Sağlığını Korumanın 7 Yolu Nedir?

instagram takipçi hilesi

soguk hava 2

Kışın en fazla görülen cilt hastalıklarının içinde; sedef, egzama, pullanma, kuruluk ve ciltte gibi problemler ilk sıralarda yer almaktadır. Uzmanlar, soğuk havalarda cilt ağlığını korumanın 7 farklı yolu nedir?

Odaları Nemlendirin

soguk hava 7

Kış döneminde havaların soğuk olmasından dolayı toplu taşıma, alışveriş merkezi, iş yeri ve ev gibi kalabalık yerler genel itibari ile yeterli oranda havalandırılmamaktadır. Kalorifer, elektrikli soba ve klima ile ısınan bu bölgeler, cildin nemini yitirerek çatlamasına ve kurumasına neden olabilmektedir. Söz konusu durum, farklı egzama türlerini de etkileyebilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için havasız ve kapalı ortamlarda oda nemlendiricileri kullanılabilir. Kalorifer gibi ısıtıcıların üzerlerine kap içine su ya da ıslak havlu konulabilir ve ortam günün belirli saatlerinde havalandırılabilir.

Cildinize Yoğun Nemlendirici Özelliği Olan Krem Uygulayın

soguk hava 3

Yağlı sabunlar, jeller ya da nemlendirici kremler ciltteki çatlamayı, kurumayı engelleyebilmek için özellikle kış döneminin sert geçtiği bölgelerde kullanılabilmektedir. Kişi metroda, otobüste, ofiste ya da yolda ellerindeki kuruluğu farkına vardığı esnada nemlendirici krem uygulanmalıdır.

Alkol İçerikli Tonikler Kullanmayın

soguk hava 9 1

Kuru cilde sahip kişiler kesinlikle alkol içermekte olan tonik kullanmamalıdırlar. Bu gibi ürünler, cilt üzerinde birtakım bakteriyel koruma tabakasını kaldırarak enfeksiyona, kuruluğa ve kaşıntıya neden olabilmektedir. Bununla beraber cilt, sabun içeriği olmayan losyonlar ile temizlenebilmesi mümkündür.

Sağlıklı Beslenmeye Dikkat Edin

soguk hava 1

Sağlıklı beslenmenin de cilt üzerinde önemli etkileri vardır. Omega-3 cilt bakımının etkisini arttırır ve bunun için de haftada en az iki kez balık tüketilmelidir. Kış dönemine özel meyve ve sebzeler tercih edilmeli, kuru baklagiller menülere eklenebilir. Sağlıklı beslenme, mineral, vitamin ve doymamış yağların dengesini sağlayarak cilde parlaklık vermektedir.

Uzun Süreli Sıcak Banyo Yapmayın

soguk hava 8

Soğuk kış günlerinde sıcak banyo, ortalama olarak 20 dakikadan sonra cildin yağ dengesini kaybetmesine neden olur. Bu nedenle suyun sıcaklık derecesi düşürülerek banyo süresi 20 dakikanın altında tutulması oldukça mantıklıdır. Banyonun ardından bedene nemlendirici kremler uygulanmalıdır.

Dudaklarınızın Da Nemli Kalmasını Sağlayın

soguk hava 6

Dudaklar, yağ üretim özelliği olmadığından ötürü ciltte kurumaya en yatkın bölgedir. bu nedenle özellikle dudak kuruluğundan şikayet edenler “balm” adı verilmekte olan ürünleri kullanabilir ve gece uyumadan önce nemlendirici krem uygulanabilir.

Yaz İçin Şimdiden Hazırlığınızı Yapın

soguk hava 5

Kış, dermatolojik işlemlerin uygulanabilmesi için en uygun mevsimdir. Çünkü cilt uygulamalarından hemen sonra güneş ışınlarına maruz kalınması oldukça zararlıdır. Ciltte sarkma, kırışıklık ve leke sorunları olan kişiler, bu dönem içinde bir dermatoloji uzmanına başvurarak uygun işlemleri yaptırabilirler.

Soğuk Havalarda Cilt Sağlığını Korumanın Yolları İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=feQAY9VYSh0

Kaynak
milliyet.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu