Beslenme ve Diyet

En Zararlı Gıdalar Neler? Ömrü Kısaltan 10 Besin

instagram takipçi hilesi

Yiyeceklerin sağlığa zararları hakkında sayısız araştırma vardır. Bu araştırmalara göre marketlerde satılan ve yaygın olarak tüketilen birçok gıdanın sağlığa ciddi oranda zarar verdiği tespit edilmiştir. Birazdan anlatacağımız 10 gıdanın birçok araştırma ile tespit edilmiş ve ömrü kısaltabilecek kadar zararlı etkileri bulunur. İşte kesinlikle tüketmemeniz gereken en zararlı gıdalar…

En Zararlı Gıdalar

En Zararlı Gıdalar Neler? Ömrü Kısaltan 10 Besin

Nugget ve Şinitzel

en zararli gidalar nugget

Marketlerde satışa sunulan nugget ve şinitzel genellikle göğüs etiyle hazırlanıyor. Hazır paketler halinde günlerce hatta aylarca bekletiliyor. Bozulmaması için katkı maddeleri ekleniyor. Dolayısıyla sağlığı ciddi oranda tehlikeye atıyor. Özellikle çocukların bu besinleri tüketmesi sağlığını ve gelişimini olumsuz yönde etkiliyor.

Sosis, Salam

en zararli gidalar salam

Sağlığınıza yapabileceğiniz en büyük kötülükler arasında salam, sosis ve sucuk gibi işlenmiş et ürünlerini tüketmeniz yer alır. Bu besinler sigarayla aynı düzeyde, birinci derece kanserojen desek şaşırır mısınız? Evet, Dünya Sağlık Örgütü bu gıdaları birinci sırada kanserojen olarak ilan etti. Eğer her gün bu gıdalar tüketilirse kanser riski %20 oranında artacaktır.

Tavuk – Et Bulyon

tavuk zehirlenmesi nedir belirtileri nelerdir4

Bulyon çeşitlerinin sağlığa zarar verdiği artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bulyon sinir hücrelerine zarar verir. Vücutta yağ birikimine yol açar. Obezite, diyabet gibi sorunların yanı sıra; epilepsi, parkinson, huntingon gibi hastalıklara neden olur.

Patates Kızartması

patates kızartması tarifleri

Sağlığı riske atan gıdalardan bir tanesi de patates kızartmasıdır. Sıkça tüketilen patates kızartması birçok kanser hastalığına yakalanma riskini arttırır. Ayrıca damar sertliği ve tıkanıklığına yol açar. Bunun yerine patatesi daha sağlıklı yöntemlerle tüketebilirsiniz. Örneğin airfryer ile pişirmeniz daha sağlıklı bir yöntemdir.

En iyi airfryer marka ve modelleri hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklayın.

Enerji İçeceği

enerji içeceği 4

Enerji içeceği nabzın hızlı artmasına yol açar. Kalpte çarpıntı meydana gelir. Kan basıncı artar ve kan şekerinde yükseklik oluşur. Ayrıca uyku bozuklukları da enerji içeceği tüketmenin zararları arasında yer alır.

Margarin

İnsan sağlığına en büyük zarar veren gıdalar arasında margarin yer alır. Margarinin ham maddesi olan yağlar, bitkisel özellik taşır. Ancak üretim süreci sentetik ve yapaydır. Ortaya çıkan madde kalp sağlığını olumsuz yönde etkiler. Kolesterol yükselir. Bunun dışında:

 • Anne sütünün az ve verimsiz olmasına yol açar
 • Kilo almaya neden olur
 • Bağışıklık sistemini bozar
 • Pankreasta insülin oranını azaltır.

Kola

İnsanın kendine verebileceği en büyük zararlar arasında kola tüketimi yer alır. Kolanın içeriği o kadar zengindir ki neredeyse her besin, vücudun farklı bir bölgesine olumsuz yönde etkide bulunur. Bilinen ve başlıca kolanın zararlı etkileri şunlardır:

 • Diş minesinin zarar görmesine ve çürümeye neden olur.
 • Kafein içeriği nedeniyle uykusuzluğa yol açar.
 • Obezite riskini arttırır.
 • Yüksek tansiyonun nedenlerindendir.
 • Böbrek hastalıklarına davetiye çıkarır.
 • Kalp damar tıkanıklığı yapar.
 • Kalp çarpıntısına yol açar.

Hazır Kahve Çeşitleri

Marketlerde satışa sunulan hazır ve paketli kahveler sağlığı tehlikeye atıyor. Bu tarz kahvelerin birçoğu yüksek oranda “acrylamide” içerir. Acrylamide, sinir hücrelerinde hasara yol açar. Ayrıca hazır kahvelerin birçok işlemden geçmesi sonucu antioksidan özelliği yok olur. Normal kahvenin iki katı oranında kimyasal içerir ve kanserojen etki taşır.

Hazır Meyve Suyu

Marketlerde satışa sunulan meyve suları yüksek oranda glikoz içerir. Glikozu bu kadar yüksek seviyede almak metabolizmanın olumsuz yönde etkilenmesine yol açar. Ayrıca obezite, kanser ve diyabet gibi ciddi hastalıklar da yüksek oranda glikoz tüketimi sonucunda ortaya çıkar.

Mısır Gevreği

Genellikle zayıflamak amacıyla tüketilen bu besin, vücudun temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda yetersizdir. Hayvansal protein açısından zayıftır. Anemi ve kas kayıplarına yol açar. Sabahları tüketilmesi kan şekerini ve insülini arttırır.

En Zararlı Gıdalar Neler? Konusu Hakkında Videolar

 

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu