En Sıcakkanlı ve Uysal 10 Kedi Cinsi

instagram takipçi hilesi

En sıcakkanlı ve uysal 10 kedi cinsi yazımızda sizler ile bazı kedi cinslerini birlikte inceleyip, tanıyacağız. Sevimli can yoldaşlarımız arasından kediler aslında oldukça enerjik ve hareketli olarak bilinirler. Ama bilmediğimiz aralarında gayet sakin olabilecek cinslerinde bulunduğu. Genelleme yapmak çok doğru olmasa da aralarında köpekler kadar sıcakkanlı ve sadık dostlarımızda bulunmaktadır. Haydi birlikte bakalım bu sevimli canlara;

En Sıcakkanlı ve Uysal 10 Kedi Cinsi

Siyam Kedisi

En Sıcakkanlı ve Uysal

Kökeni Tayland’a dayanan siyam kedileri Siamese cinsidir. Tayland’da kutsal bir varlık olarak kabul edilirler.  Ortalama yaşam süreleri 12-14 yıl arasında değişir. Kocaman mavi gözleri olan siyam kedileri insanlarla en iyi anlaşan kedi cinslerinden biridir.

Dünyada en fazla tercih edilen kedi cinslerinden biri olan Siamese cinsi sürekli sahibinin etrafında yer almak ister. Sıcakkanlı yapıları vardır ama yabancılara öyle kolayca ısınamadıkları için itici bulunabilirler. Bu da onların sahiplerine çok fazla bağlı olmalarının bir sonucudur.

Ragdoll Kedisi

kedi 2

Eğer istediğiniz efendi bir kedi ise sahiplenmeniz gereken kesinlikle Ragdoll kedisidir. Çünkü kendileri dünyanın en efendi kedi cinsi olarak bilinirler. Oldukça sevimlidirler ve çocuklarla da köpeklerle de iyi geçinirler. Kıpır kıpır değillerdir ama eğlenceli bir yapıya sahiptirler. Köşelerinde uyuklamayı severler. Eve geldiğinizde sizi karşılayan oldukça nazik bir kedi cinsidir.

Maine Coon

kedi 3

Görüntüleriyle sizleri korkutabilecek bir yapıya sahip olan Maine Coon cinsi kediler püsküllü pençeye ve tüylü kulaklara sahiptirler. Ama görüntülerine rağmen en sakin ve en şefkatli kediler arasında yerlerini almışlardır. Maine Coon kedileri çocuklara, köpeklere ve insanlara son derece sevecen yaklaşırlar. Asla çekinmez kucağınıza yatarlar ve kendilerini sevdirirler.

Suyla oynamayı çok seven Maine Coon cinsi kediler diğer kedilerden farkını bu yönüyle de ortaya koymaktadır. Oldukça zeki olan bu ırk basit komutları öğrenebildikleri için köpek gibi kedi olarak da anılırlar. Çok sosyaller ve iletişim kurmayı severler.

Exotic Shorthair

kedi 4

En sevimli kedi cinslerinden biri olan Exotic Shorthair cinsi kediler tatlı, sakin ve sevecen olarak bilinir. Basık bir yüz ve şaşkın bakışlar onların ayırt edici  özelliklerindendir.

Ailedeki bireyler ile çok derin bağlar kuran Exotic Shorthairlar  ilgi için uğraşmazlar. Ama aile bireyleri ile vakit geçirmeyi de çok severler. Oyunlarını oynar sonra da köşelerine çekilirler.

Kucakları pek sevmeyen bu ırk zorlama hareketlere karşı tepki verebilir. Gün içerisinde pek hareket etmedikleri ve yemeyi sevdikleri için kilo sorunları Exotic Shorthair cinsi kediler de baş gösterebilir.

Persian (İran Kedisi)

kedi 5

Persian cinsi kedileri İran kedisi olarak da bilebilirsiniz. En eski ve dünyanın en popüler kedi ırklarından biridir. Uzun tüylere ve basık suratlara sahip olduğundan kolayca ayırt edilebilir. En uysal kedi cinslerindendir. Sessiz ve sakin bir yapıya sahiptirler. Tam bir kucak kedisi olarak da adlandıracağınız Persianlar oyun oynamak yerine yanınıza kıvrılıp uyumayı tercih ederler.

Öyle ki evinize birileri geldiğinde kaçarlar ve saklanıp kalabalık ortama girmezler. Çocuklu ailelere önerilen İran kedileri muhteşem ev arkadaşlarıdır. Sahipleri tarafından oyunlara çağrıldığında cevapsız bırakan Persianlar pek oyuncu değillerdir. Aynı zamanda hareketsiz de oldukları için obeziteye yatkın olabilirler.

Burmese

kedi 6

Eski bir kedi ırkı olduğu düşünülen Burmese siyam kedilerinin kuzenleri olduğu yönünde kabul görmektedir. Parlak ve kısa bir tüy yapısına sahiptirler.  Eski zamanlarda Burmese cinsi kedilerin tapınak ve saraylarda rahipler tarafından tutulduğu rivayet edilmektedir.

Tam bir aile hayvanıdır Burmese cinsi kediler. Her bir aile bireyi ile iyi bir şekilde anlaşabilir. Eşya getirme oyununa bayılırlar ve oldukça enerjiktirler. Kucağınızdan bir an olsun ayrılmak istemeyen ve sizi her an takip eden Burmese cinsi kediler oldukça zeki ve özgüvenlidirler. Kedi sevmeyenlere bile adeta sevdiren bir ırktır.

Birman

kedi 7

Birman kediler uzun  tüylere ve mavi gözlere sahiptirler. Bu yüzden siyam cinsi kediler ile karıştırılabilir. Ayırt edici özellikleri arasında boyun bölgelerindeki aslan yelesini andıran uzun tüyleridir. Nazik ve oldukça girişken olarak bilinirler. Birman cinsi kediler en sakin kedi cinsleri arasında yer almaktadır.

İstedikleri zaman ilgi görürler. Aile ve ev hayatına son derece uyum sağlarlar. Birman cinsi kedilerin bazen kıskanç tavırlarına da şahit olabilirsiniz.  İnsanlarla ve diğer hayvanlar ile birlikte vakit geçirmeyi severler. Uyumlu ve sabırlı bir cins oldukları için çocuklu ailelerin  de favorisidir. Çok konuşkan özelliğe sahip değillerdir. Birmanlar dikkat çekmeden kendi hallerinde dururlar.

Scottish Fold

kedi 8

Her ortama ayak uydurabilen, sevimli ve zeki canlılar olan Scottish Fold cinsi kediler ilgi istemez sessiz ve sakin bir şekilde otururlar. Adeta koy bir köşeye dursun cinsinden kedilerdir. Diğer hayvanlarla da çocuklarla da çok iyi anlaşırlar. Scottish Fold cinsi kediler oyun oyun diye diretmez siz oradaysanız kucağınıza gelir ya da yavaşça sokulurlar.

Sphynx

kedi 9

Sphynx cinsi kediler Sfenks kedisi olarak bilinir. Tüysüz bir ırk olduklarından korkutucu görünebilir ama son derece arkadaş canlısı, akıllı ve sosyal canlılardır. Sahipleriyle vakit geçirmeyi çok seven Sphynx cinsi kediler ilgi odağı olmayı çok severler. Yoruldukları zaman yattıkları yerden kaldırmanız pek mümkün görünmez.

Himalayan

kedi 10

İran ve Siyam cinsi kedilerinin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkan Himalayan kedileri asık suratlı gözükseler de oldukça sıcakkanlı bir yapıya sahiptirler. İlgi çekmeye çalışmazlar ama gösterilen ilgiye de kayıtsız kalmazlar. Ailede herkes ile yakın olmaz sadece güvendikleri kişileri seçer ve farklı bir sevgi ile yaklaşır.

Çocuklarla iletişime geçmeyi pek sevmezler ama agresifleşmezlerde tabii. Oyun oynanacak ise kendi oyununu seçer ve siz uymak zorunda kalırsınız. Hareketli oyunlardan ziyade yatarak oynayacağı oyunlar tercihleridir.

En Sıcakkanlı ve Uysal 10 Kedi Cinsi ile İlgili Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu