Yaşam

Siyam Kedisi Nedir ?

instagram takipçi hilesi

Siyam Kedisi’nin kökeni binlerce yıl öncesine dayanan ve özellikleri sayesinde de dünya da bulunan en değerli kedi cinsleri arasında gösterilerin bir kedi cinsidir.

siyam kedisi

Kökenin Tayland ükesine kadar dayandığı tahmin edilmektedir. Siyam Kralı tarafından Tayland’da tapınaklar için koruyuculuk görevi verildiği ve tapınak rahipleri ya da rahibeleri tarafından yetiştirildikleri tahmin edilmektedir.

Siyam Kedisi Özellikleri

siyam kedisi ozellikleri

Siyam Kedileri diğer hayvanlara oranla daha zeki ve koruma iç güdüsü yüksek olan canlılardır. Sürekli olarak dikkatli ve tetikte olurlar. Sahip oldukları vücut renkleri ise karakteristik özelliklerini yansttıkları tahmin edilmektedir. En fazla dikkat çeken özellikleri arasında ise kendisini size sevdirebilecek masmavisi gözleri yer almaktadır.

Kısa ve doğuştan gelen krem rengi türleri , büyüdükçe koyulaşarak çeşitli renkler alabilir. Erkek Siyam kedileri 4 ya da 9 kilogram ağırlığa ulaşabilirken , dişi siyam kedileri ise 3 ya da 5 kilogram ağırlığından daha fazla kilo alamazlar. Boyları kıyaslandığı zaman ise erkek Siyam kedileri altmış cm , diş Siyam kedileri ise 55 cm uzunluğa kadar erişebilmektedir.

siyam kedisi nedir

Genel olarak iki farklı cinse ayrılırlar. Bunlar modern ve geleneksel Siyam kedileridir. Geleneksel Siyam kedilerinin aksine , modern Siyam kedileri 1950’li senelerde ortaya çıkmaya başlamıştır.

Modern Siyam kedileri , geleneksel Siyam kedilerine oranla daha sevecen ve iyi bir görünümleri bulunurlar ve gününmüzde de yaygın olarak evcil hayvan olarak tercih edilmektedirler.

Tırnaklarını sürekli olarak patilerinin içlerine saklamaları ile küçük çocuklu aileler için oldukça uygun olan Siyam kedileri , bu özellikler ile de küçük çocuklara istenmeyecek zararlar vermemekte. Buna bağlı olarak çocuklar ile oldukça iyi bir şekilde anlaşabilirler ve oyun oynamayı oldukça severler.

Siyam Kedisi Davranışları

siyam kedisi davranislari 2

Oldukça sıcak kanlı bir kedi türüdür. İnsanlar ile ve diğer kedi türleri ile oldukça iyi anlaşırlar , bu özellikleri ile dünyada ki bulacağınız en sosyal kedi türlerinden birisidir. Fakat oldukça sesli kedi türüdür. Kendi sesleri ile sürekli ses çıkarma ( homurdanma ya da miyavlama) eğilimi gösterirler , bu yüzden sessiz bir kedi arayan hayvanseverler için çok fazla uygun bir kedi olacağı söylenemez.

Sevgi ve ilgiyi oldukça fazla severler . Uzun bir süre evde yalnız kalmaları durumunda kendi kendilerine oyun üretebilmek amacıyla evi birbirine katabilirler. Oldukça meraklı ve zeki yapıları ile bazen hiç beklemediğiniz davranış ya da hareketleri sergileyebilirler.

siyam kedisi davranislari

Sevgi ve ilgiye muhtaç yapıları ile birlikte sürekli oyun oynamayı sevmeleri sebebiyle , çocuklu aileler için en ideal kedi türlerinden birisidir.

Önemli hatırlatma ; kedi gibi hayvanlar pet shoplarda satılmamalıdır , lütfen sizde oralardan almayınız. Hayvan derneğine ya da hayvan barınaklarına bağış karşılığı sahiplendirme olarak sahiplenmeniz daha uygun olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu