Film & Dizi ÖnerisiListeler

En İyi Tarantino Filmleri

instagram takipçi hilesi

Sinemanın dahi çocuğu olarak bilinen Quentin Tarantino, 1990’lı yıllardan beri ortaya koyduğu yapımlarıyla sinemaya yön veren isimlerden biri olmuştur. Kurgu tarzı, vahşet dolu cesur sahneleri ve çekim açıları gibi daha birçok özelliğiyle sinema tarihinde en başarılı yönetmenler arasında görülmektedir.

Sizler için Quentin Tarantino’nun bugüne kadar ortaya koyduğu mutlaka izlenmesi gereken başarılı yapımlarını derledik. Keyifli seyirler…

Quentin Tarantino’nun bugüne kadar ortaya koyduğu mutlaka izlenmesi gereken başarılı yapımlar

Pulp Fiction – Ucuz Roman

pulp fiction 1 685x514

Tarantino denildiğinde akla ilk gelen filmlerinden birisi Pulp Fiction olmaktadır. Filmin senaryosunu Roger Avary ile birlikte yazmıştır. 1994 yapımı olan film sinema tarihinin kült eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda En İyi Orijinal Senaryo Oscarı‘nın sahibi olmuştur. Birbirine deli gibi aşık çift, iki gangster ve cesur bir boksörün hayatları beklenmedik bir şekilde kesişir. Birbirinden aykırı bu tiplerin sonları absürt bir hikayeyle ilerlemeye başlayacak ve sonları ne olacaktır?

IMDB puanı 8.9 olan bu film aynı zamanda tüm zamanların en iyi filmleri listesinde 8. sırada yer almaktadır. Filmin kadrosunda John Travolta, Samuel L. Jackson, Bruce Willis, Tim Roth ve Uma Thurman gibi isimler yer almaktadır.

Reservoir Dogs – Rezervuar Köpekleri

reservoir dogs 685x484

1992 yılı yapımı olan Rezervuar Köpekleri filmi de Tarantino adıyla bağdaşlaştırılmış önemli yapımlardan birisidir. Küçük ama etkili bir oyuncu kadrosuna sahip olan bu filmle büyük bir kitleye sahip olan Tarantino, orijinal bir soygun hikayesini konu almıştır. Yine kendisinin yazıp yönettiği aynı zamanda da oynadığı Rezervuar Köpekleri filmi yönetmenin kendi benliğini ilk defa izleyicilerine ‘işte bu benim tarzım’ diyerek tanıttığı bir film olmuştur.

Film, bir soygun için toplanan birbirinin adını bile bilmeyen bir grup hırsızın iş esnasında yaşanan aksaklıklardan ortalığın karışması ve kan gövdeyi götürmesiyle başlayan kaosla ilerler. Aralarında bir casus olduğunu öğrenen ekip hem psikolojik hem de bol kanlı fiziksel bir savaş vermeye başlar.

Filmin Imdb puanı 8.3’dür. Oyuncu kadrosunda Harvey Keitel, Michael Madsen ve Tim Roth gibi isimler yer almaktadır.

Inglourious Basterds – Soysuzlar Çetesi

soysuzlar cetesi 1 685x913

Tarantino’nun eserleri arasında izlemeden geçilmemesi gereke bir diğer yapım ise Soysuzlar Çetesi olmaktadır. 2009 yapımı film, aynı zamanda Tarantino’nun ilk en yüksek gişe hasılatı yapan filmi olmuştur. Filmin yazar ve yönetmenliği Tarantino’ya aittir. İkinci Dünya Savaşı ve Naziler döneminde geçen merkezinde  intikam teması bulunan bir yapımdır. Oyuncu kadrosunda Brad Pitt, Christoph Waltz, Diane Kruger ve  Mike Myers gibi isimleri barındıran film sekiz dalda Oscar’a aday gösterilmiştir. Filmin Imdb puanı 8.3’dür.

Django Unchained – Zincirsiz

django unchinad 685x525

Aykırı yönetmenin 2012 yılında yazıp yönettiği akıllara kazınan bir diğer filmi Django, Zincirsiz isimli western filmidir. Tarantino’nun Soysuzlar Çetesi filminin ardından en yüksek gişe hasılatı yapan yeni filmi olmuştur. Köle olan Django’nun Dr. King Schultz isimli Alman ödül avcısıyla yollarının kesişmesiyle başlayan Tarantino tarzındaki kan absürtlük ve vahşet dolu hikayesi anlatılmaktadır. Kadrosunda Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio ve Samuel Jackson gibi yıldız oyuncular yer almaktadır.

Filmin Imdb puanı 8.4’dür. Zincirsiz, tüm zamanların en iyi filmleri arasında 59. sırada yer almaktadır.

Kill Bill Serisi

kill bill

Tarantino’nun ününe ün katan yapımlarından birisi de ilk filmini 2003 yılında Kill Bill: Volume 1 yayınlanan filmidir. Serinin ikinci filmi de Kill Bill: Volume 2 olarak 2004 yılında yayınlanmıştır. Film aslında bir bütündür ama çok uzun olması sebebiyle ikiye bölünerek izleyici karşısına çıkmıştır. Birbirinden farklı yeteneklere sahip olağanüstü güçlü bir kadın ölüm çetesinin büyük suikastleri ve sonucunda değişen planlardan doğan intikamlar anlatılmaktadır. Filmin başrollerinde Uma Thurman, Lucy Liu, David Carradine ve daha kadroda birçok önemli isim yer almaktadır. Filmin Imdb puanı 8.1’dir.

Fragmanlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu