Film & Dizi ÖnerisiListeler

En İyi 7 Dönem Filmi

En İyi Dönem Filmleri ve Konuları

instagram takipçi hilesi

Mükemmel kıyafetleri, konuları ve çekimleri ile dönem filmleri hemen hemen herkesin ilgisini çekmektedir. Dönem filmlerinde yaşanılan aksiyon, aşk, tutku gibi duygular oldukça üst seviyededir ve seyirciye de bu şekilde yansıtılmaktadır. Her konudan, her telden olan en iyi dönem filmlerinden 7 tanesini sizler için sıraladık. İyi seyirler.

The Pianist

Film 1939 yılını işlemektedir.  İkinci Dünya Savaşı sırasında Varşova’da yaşanan gerçek hikâyeyi konu alması filmi daha heyecanlı bir hale getirmektedir. Piyanist olan Wladyslaw Szpilman’ın, nazi işgali altında olan şehirde esir kampına gitmekten kurtulmasını ve yaşam mücadelesini konu almaktadır. IMDb puanı 8,5 olan filmin, başrol oyuncuları arasında Adrien Brody ve Thomas Krestschmann vardır. Filmin yaklaşık olarak 6 ödülü vardır. İzlenmesini şiddetle tavsiye ederiz.

Gladiator

8,5’lik IMDb puanı ile dönem filmleri en iyiler arasında ilk sıralara kolaylıkla yerleşebilmektedir. Film M.S. 180’li yılları anlatmaktadır. Roma tahtının varisi olan Commodus karakteri, imparatorluk için savaşan ve bu savaşı kazanacak gibi durak General Maximus’un ailesinin öldürülmesini istemektedir.

Maximus ölümden kurtulsa da köleliğe mahkum edilir. Maximus yıllar sonra bunun intikamını almak için tekrar Roma’ya döndüğünde ise tek amacı Commodus’u öldürüp, eşinin ve çocuğunun intikamını almaktır. Başrol oyuncusu Russel Crowe olan filmin 3 ödülü bulunmaktadır.

Belle

Gerçek hikâyesi ile bilinen, Belle filminin, başrolü Dido adında bir kadındır. Melez olan Dido’nun hikâyesi 18. Yüzyıla aittir. Amcası ve eşinin Dido’yu ayrıcalıklı olarak büyütmüşlerdir. Fakat Dido’nun ten rengi sosyal hayatında sorunlar çıkarmaktadır.  Dido’nun hayat hikâyesi oldukça entrikalı ve tarih kokmaktadır. IMDb puanı 7,3 olan filmin başrol oyuncusu Gugu Mbatha-Raw’dır.

Jane Eyre

2011 yılında yayımlanan filmin başrol oyuncuları Mia Wasikowska, Michael Fassbender ve Jamie Bell’dir.

Victoria döneminde geçen filmde, farklı sınıflara ait olan iki kişinin birbirine olan aşkını anlatmaktadır.  Toplumda yaşanan baskıyı, sınıf ayrımını, dini ayrıcalığı ve erkek egemenliğini konu alan filmin IMDb puanı 7,3’dür.  1847 yılında Charlotte Brontë’nin yazmış olduğu romandan esinlenilmiştir. Aynı zamanda roman üzerine çok fazla müzikalde yapılmıştır.

The Duchess

Düşeş filmde başrol oyuncusu kadın, inanılmaz bir güzelliğe sahiptir. 18. Yüzyıl sonrasında geçen film, döneminin en güzel kadınıdır. Fakat güzel olması onun izlediği yanlış politika ve yaşadığı yanlış aşk onun itibarını zedelemiştir. Kendisinden yaşça büyük biri ile evlenen Georgiana, aynı zamanda oldukça kurnazdır.

Yaptığı evlilik ile Georgiana moda ikonu haline gelmiştir. Kurnazlık için yaptığı evlilikte aşk yoktur ve Georgina hâlâ bulamadığı aşkını aramaktadır. IMDb puanı 6,9 olan filmde başrol oyuncusu Keira Knightley, Oscar ödüllerine aday gösterilmiştir.

Becoming Jane

Aşkı ve tutkuyu iliklerinize kadar hissedeceğiniz filmin IMDb puanı 7’dir. Oldukça sürükleyici olan bu filmin yönetmeni Julian Jarrold’dur. Filmde fakir bir genç kızın, zengin bir erkek ile evlenerek hayatını kurtarabileceği düşüncesi vardır.  Fakat bu genç kız yazarlık konusunda oldukça başarılıdır.

Ama bu yeteneklerin, erkek olmadığı sürece bir önemi olmadığını düşünmektedir. Fakat Jane bu düşüncelerin hepsine karşı çıkmaktadır. Ailesinin baskılarına direnmeyi sürdürmektedir. Bu süre zarfında avukat ile tanışan Jane, her şeyi elinin tersiyle iterek sadece aşkını yaşamak istemiştir.

Pride&Prejudice

Jane Austen’in, Gurur ve Önyargı kitabından 2005 yılında uyarlama yapılarak çekilmiştir. Filmin IMDb puanı 7,8’dir. 1810’lu yılları anlatan filmde, 5 kız kardeşinin ailesi ile yaşadıkları problemleri anlatmaktadır. 5 kız kardeşin annesi, evlerinin yakınlarına taşınan zengin ailelerden birine kızlarını vermek istemektedir. Annesinin türlü oyunlarıyla, kızlar gururlarını yok sayıp, aşklarını ön plana atacaklardır. Oldukça sürükleyici olan filmin, her dakikasında farklı bir aksiyon ve tutku vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu