Kişisel Gelişim

En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

instagram takipçi hilesi

Kişilerin, özellikle kitap okumayı sevenlerin kendilerine iyi gelebilmek adına yapabilecekleri en faydalı yatırımlar kişisel gelişim kitaplarıdır. Hayatın, işin, eğitimin, kişilerin yaşamınızda sizlere getirdiği çeşitli zorluklarla başa çıkabilmek için güç kazanmak amacıyla birçok yola başvurabilirsiniz. Önemli eğitimler alabilir, filmlerden ve kitaplardan değerli çıkarımlar yapabilirsiniz. Alanında uzman kişiler tarafından yazılan kitaplar ise ihtiyacınız olanı keşfedebilmenizde size yardımcı olacaktır.

İşte okuduğunuza değecek, birçok alandan derlediğimiz, en başarılı kişisel gelişim kitapları!

Duygusal Zeka – Daniel Goleman

duygusal zeka 1 685x990 1

Dr. Daniel Goleman’ın Duygusal Zeka isimli bu kitabı psikoloji alanında çığır açan yapıtlardan olmuştur. EQ’nun ‘IQ’dan önemini daha doğrusu neden önemli olduğunu anlatmıştır.Duygusal zekayı, özbilinç, başkalarıyla duygularını paylaşma empatisi, dürtülerini frenleme gibi özellikleri içeren bir zeka yapısı olarak tanımlıyor. Bunun doğuştan gelmediğini ve beynin yapısı dolayısıyla, çocukken alnan duygusal dersleri, yaşamı  boyunca sergileyeceği davranış tarzını belirlediğini anlatıyor. Zeka konularıyla alakalı bir eser arayanlara mutlaka önerilecek bir kitaptır.

İnsanın Anlam Arayışı – Victor E. Frankl

insanin anlam arayisi 2 685x685

Victor Frankl, 20. yüzyılın önde gelen psikiyatrlarından birisidir. Dünya çapında 12 milyondan fazla satan ve otuz üzerinde dile çevrilen bu eseri ise adından da belli olacağı üzere insanın anlam arayışına yardım ve kaynaklık etmeyi hedeflemiştir. İkinci Dünya Savaşı döneminde bir toplama kampında yaşadığı deneyimleri eşliğinde kurucusu olduğu Logoterapi ilkesini, anlatmıştır. İnsanı insan yapan nedir? sorusuna yanıt arayanlara yol gösterecek önemli psikolojik kitaplardan biridir.

Güçlü Hafıza – Ahmet Yıldız

guclu hafiza 3 685x963

Hafıza, bilimde en çok bilinmezi içerisinde bulunduran bir alandır. Bilinç, bilinçaltı, hafıza… Ahmet Yıldız’ın yazdığı bu kitap unutmayı azaltmak ve hatırlamayı çoğaltmak için kişilere yol göstermeyi amaçlamaktadır. Hafıza, kişi tarafından eğitilmediğinde öğrendikleri arasından %80’ini 24 saat içerisinde unutmaya programlıdır. Bu durumu değiştirmek için beyninize yeni bir program yazmanız gerekir. İşte bu kitapta kapsamlı ve sistematik bir program sunulmaktadır. Beyin gücünü kullanarak eğitimlerinde, kariyerlerinde ve özel hayatında yükselmek isteyenlere önerilen eserlerden birisidir. Özelikle öğrenciler için önemli kişisel gelişim kitapları arasındadır.

Alışkanlıkların Gücü – Charles Duhigg

aliskanliklarin gucu 4 685x513

İş dünyası muhabirlerinden New York Times’tan ödüllü Charles Duhigg, kişide alışkanlıklarla alakalı eğlenceli bir bakış açısı ortaya koymaktadır. Alışkanlıklar nedir, nasıl var olur, nasıl değiştirilebilir tüm bunları eğlenceli bir şekilde anlatırken insanoğlunun doğasına yönelik faydalı saptamalara yer vermektedir. Yeniliğin önemi, kişilerin hatta şirketlerin bile hayatlarında tüm bunların yerini okuyucuya aktarmaktadır.

Üstün Başarı – Acar Baltaş

ustun basari 5 685x1004

Başarı konusunda kendisini geliştirmek isteyenlere yardımcı olabilecek kitaplardan birisi Prof. Dr. Acar Baltaş’ın, Üstün Başarı kitabı olabilir. Çalışmak isteyip çalışamayanlara, stres ve kaygıdan odaklanamayanlara, sınav baskısı yaşayanlara iyi gelebilecek içeriklere sahiptir. Çalışma ve kendini geliştirme için özel yöntemleri ve hafıza geliştirmeye ve kaygı azaltmaya yönelik teknikleri barındırmaktadır. Kitap, okucuyularına üstün başarıya ulaşmaları için bir anahtar olabileceğini vaat etmektedir.

Beden Dili – Joe Navarro

beden dili 6 685x685

Joe Navarro, Emekli bir FBI ajanıdır. Beden dili isimli bu kitabında, 25 yıllık kariyeri boyunca kazandığı tecrübeler, elde ettiği deneyimlerden yola çıkmış ve vücut dilinin şifrelerini ortaya koymuştur. Topluluklarda kendini ifade ederken, çevresindekiler tanımaya çalışırken kişiler beden dilini anlamak ve bilmek durumunda kalabilirler. Kitap yalın diliyle, insan vücudunu kısımlarıyla ayırıp önemli bütününün görülmesini ağlayacak şekilde yazılmış. Aynı zamanda beden dilinin bilinen kalıp bilgilerinin yanı sıra ilk defa duyulan bilgileri de içermesiyle önemli bir kaynak haline de gelmiştir. Beden dili üzerine bir çalışma yapmak veya bu alanda gelişmek isteyenlerin edinmesi gereken kitaplardan birisidir.

İnsan Olma Yolculuğu – Osho

insan olma yolculugu 7 685x1077

Kişisel gelişim alanına kendisini veren çoğu okuyucu insanlık, insan olma, mahremiyet, insanoğlunun nereden geldiği nereye gittiği gibi konulara yönelerek araştırmalara girmektedir. Bu tarz konularda birçok kitap mevcut olsa da Osho’nun İnsan Olma Yolculuğu kitabı bu alandaki mutlaka göz atılması gerekenler arasında yer alır. Osho, 20. yüzyılın en çok ilham veren spiritüel öğretmenleri arasındadır. Kitapta, olağan bir yaşamda gerçek mutluluğu bulmak mümkün müdür? Sorusundan yola çıkar. İnsanı yaşamında mutsuz yaşan sorunlara, çelişkilere yönelir. Ve olması gereken ya da olmayı istedikleri bireye dönüşmenin anahtarını kişiye vererek kendilerini kabullenmelerine yardımcı olur.

Kendine İyi Bak – Uğur Batı (Enneagram İle Kişilik Analiz)

kendine iyi bak

Uğur Batı’nın okuyucuyla buluşturduğu bu kitap kişilik analizi alanında en iyi anlatımlara sahip eserlerden biri olmaktadır. Enneagram, dünyada kişilik tanıma ve kendini tanıma konusunda en etkili yöntemlerden birisidir. Dünyanın en prestijli ve başarılı üniversitelerinden olarak görülen Standford, USC ve UCLA’de MBA programlarında ders programında yer alır. Bu kitapta ise konu iki bölümde işlenmiştir. Birinci bölümde  Ennagram ile kişilik analizi anlatılır. İkinci bölümde Enneagram tiplerinden bahsedilir. Hayatın akışına kapılıp gözden kaçırılan detaylarla, kişilik analizlerini kavrayabilme konusunda yardımcı olan bu kitap, kişiye sorular sorduyı amaçlar.

Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı – Stephen R. Covey

etkili insanlarin 7 aliskanligi 9 685x994

Kişisel gelişim denildiğinde çoğu insanın kendini ilerletmeyi istediği alan genelde insanları etkileyebilme yeteneği kazanmak olmaktadır. En çok okunan kişisel gelişim kitapları arasında yer alan Stephen R. Covey’in bu kitabı etkili insanların alışkanlıklarından bahseder. Herkes ikna yeteneği yüksek, sürekli takdir gören başarılı kişilere bir şekilde gıpta eder. Nasıl bu şekilde başarılı olabildiklerini en az bir kez akıllarından geçirirler. Bu kitapta aslında bu durumun hiç de zor olmadığı anlatılmaktadır. Eğitici ve öğretici bir ders kitabı niteliğinde yazılan bu kitapla kendinizi daha etkili olabilmek için geliştirebilirsiniz.

Her Şey Seninle Başlar – Mümin Sekman

her sey seninle baslar

Mümin Sekman’ın Her Şey Seninle Başlar isimli kişisel gelişim kitabı 2005 yılında yayınlanmıştır. Bugüne kadar en çok satan kişisel gelişim kitapları arasında da yerini almıştır. Başkaları yapabildiyse, sen de yaparsın sözüyle yola çıkan bu kitapta bir başarı yakalamak için adında da olduğu gibi işin kişinin kendisinde başlayıp biteceğini anlatır. Her şeyin istedikten sonra yapılabileceğine dair motivasyonla ilerlediğini anlatan kitapta zirvede her zaman bir kişiye daha yer olduğuna vurgu yapılır. Kişisel gelişim kitaplarını okumayı seven herkesin raflarda mutlaka bir kez denk geldiği bu kitapta alanında en sevilenlerden birisi olmuştur.

Asla Yalnız Yeme – Keith Ferrazzi

asla yalniz yeme 11 685x456

2014 yılında basılan Keith Ferrazzi’nin Asla Yalnız Yeme isimli bu kitabın ana konusu her zaman kişinin birlik içinde olması ve yalnız kalmaması gerektiğiyle alakalıdır. Başarılı insanların, başarısızlıklarla arasındaki önemli noktada ilişkileri olduğunu savunur. İlişkiler üzerine başarılı bir kitap arayanların mutlaka edinmesi gerektiği bir eserdir.

Kişisel Gelişim Kitapları Tavsiyeleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu