Yaşam

Emzik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

instagram takipçi hilesi

Bebek sahibi olan ya da bebek bekleyen birçok kişi emzik konusunda mutlaka kararsız kalmıştır. Birçoğu kullanıp kullanmamayı düşünürken birçoğu da emzik seçerken dikkat edilebilecek konuların olup olmadığını araştırır.

Tabii ki de emzik seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Bebeğin Kaç Aylık Olduğuna Göre Seçilmeli

emzik secimi nasil olmali3
the very beautiful little baby , lie on stomach, on white background, isolated

Sadece bir adet emzik alarak çocuğunuzu büyütmeniz pek fazla mümkün değil ne yazık ki . Eğer siz de emziklerin aralarında ki farka bakarsanız yani doğan bebeklerin emzikleri ile ileri aylarda kullanılacak emziklerin boylarının arasında fark olduğunu görürsünüz.

Bu sebeple de yeni doğan bir bebekte kullanabileceğiniz 0-3 ya da 0-60 aylık bebekler için uygun olabilecek emziklerden kullanabilirsiniz.

Yapısına Dikkat Etmelisiniz

emzik secimi nasil olmali 5

Alacağınız emziğin damaklı ya da damaksız olup olmamasını bilmeniz gerekmektedir. Çünkü damaksız emzikler bir yaşını geçmiş bebeklerde diş yapısının ve damak yapısının bozulmasına neden olabilir.

Bir yaşına kadar bebeklerin anne memesine daha fazla benzetmiş oldukları damaksız emzikleri kullanırken bir yaşından sonra da damaklı emziklere geçiş yapabilirsiniz.

Yapıldığı Madde Bilinmeli

emzik secimi nasil olmali 2

Emzikler silikon ya da kauçuk madden yapılır. Silikon ya da kauçuk olmasının kendisine göre avantajları vardır. Silikon emzikler kauçuk emziğe göre daha uzun ömürlü olurlar , tatları ya da kokuları yoktur. Fakat diş darbelerine çok fazla dayanıklı olmadığından dolayı diş çıkarmaya başlayan bebekler için uygun değillerdir.

Bu sebeple bebeğinize isterseniz ilk aylarda silikon , ilerleyen zamanlar da ise kauçuk bir emzik tercih edebilirsiniz.

Hava Delikleri Olmalı

emzik secimi nasil olmali

Emziğin taban kısmında bulunan hava delikleri hayati önem taşımaktadır. Bu delikler bebeklerin emziği yutabilme olanağına karşılık yapılmıştır. Örneğin , bebeğiniz emziğin hepsini ağzına soktu ya da yuttu ve sıkıştı . Bu delikler bebeğinizin böyle kötü bir olayda nefes almaya devam etmesini sağlar.

Deliksiz emzikler de yaşanabilecek bir diğer olumsuz durum ise ; bebeğin hassas cildinde dolaylı yoldan tahrişe neden olmalarıdır. Bebeğin birikmiş olan salyaları uzun süre emzik içerisinde kalırsa cildinin tarhiş olmasına neden olaiblir. Hava delikli emzikler ise bu konuda da kullanım kolaylığını arttırır.

Kapaklı Olmalı

emzik secimi nasil olmali4

Kapaklı olması aslında şart değil fakat emzik seçiminde emziğin kapaklı olması hijyen ve kullanım rahatlığı bakımından avantaj sağlayacaktır. Emziğin kapağını kapatıp hemen bebek çantasına atabilir ve tekrar ihtiyacınız olduğu zaman aynı hızda temiz bir biçimde tekrar bebeğinize verebilirsiniz.

Bunların yanı sıra ; emzik seçiminde bilinen , güvenilir markaları tercih etmek , emziği aldığınız da iyice temizlemek ve yıpranan emzikleri değiştirmek gereklidir.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu