Yabancı Kadın Ünlüler

Emma Stone Kimdir?

instagram takipçi hilesi

emma_stone_09
Tam Adı : Emily Jean “Emma” Stone
Doğum Tarihi : 6 Kasım 1988
Doğum Yeri : Scottsdale, Arizona, Amerika Birleşik Devletleri
Boyu: 1,68 m
Ailesi : Krista Stone, Jeff Stone / Kardeşleri: Spencer Stone
Eşi: Andrew Garfield (2011–2015)
Sevgilisi: Dave McCary (2017–)
Mesleği: Oyuncu
Aktif seyıllar : 2004’den beri.
Resmî sitesi : emma-stone.org
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Emma Stone kimdir? Emily Jean “Emma” Stone (d. 6 Kasım 1988), Amerikan oyuncu.

Stone, TV dizisi Drive’ın kadrosunun bir üyesiydi ve ilk çıkışını komedi filmi Superbad’le yaptı. The House Bunny (2008), Ghost of Girlfriends Past (2009), Zombieland (2009) ve Paper Man (2009)’de sahne aldı.

2010’da, Marmaduke’deki Mazie karakterini seslendirdi ve kendisine En İyi Aktris Altın Küre Ödülü adaylığı getiren komedi filmi Easy A’de başrol oynadı. 2011’de, Crazy, Stupid, Love ve The Help’te başrol oynadı.

2012’de, Örümcek Adam serisinin yeniden çekilen filmi, İnanılmaz Örümcek Adam’da oynadı. 2013’te, Gangster Squad’da başrol oynadı ve animasyon filmi The Croods’taki Eep karakterini seslendirdi. Stone, İnanılmaz Örümcek Adam 2’de Gwen Stacy rolünü tekrar canlandıracak.

Eski Hayatı

Stone, ev kadını Krista (kızlık soyadı Yeager) ve müteahhit olan Jeff Stone’un kızı olarak doğdu. Kendisinden iki yaş genç bir erkek kardeşi bulunan Stone’un, baba tarafından olan büyükbabası İsveç kökenliydi ve ailesinin soyadı Ellis Adası’ndan ABD’ye göç ederken “Stone” olarak ingilizceleşirildi. Diğer soyu Pennsylvania Dutch’tur.

Büyürken, Phoenix, Arizona’daki bölgesel bir tiyatro olan Valley Youth Tiyatrosu’nun bir üyesiydi, orada 11 yaşındayken, The Wind in the Willows adlı oyunda ilk sahne deneyimini yaşadı. Sequoya İlk Okulu’na ve daha sonra altıncı derece ile Cocopah Orta Okulu’na katıldı.

İki yıllığına evden eğitim gördü, bu esnada, içlerinde A Winnie the Pooh Christmas Tail, The Princess and the Pea, Cinderella, The Wiz, Titanik, Honk!, The Little Mermaid, Schoolhouse Rock Live!, Alice in Wonderland, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcat oyunlarının bulunduğu Valley Youth Tiyatrosu’ndaki 16 yapımda yer aldı.

Stone, bir ara tatil boyunca, tamamı kız olan bir Katolik lisesi, Xavier College Preparatory ‘e 1. sınıf olarak katıldı. Oyunculuk kariyeri için California’ya taşınmasına ikna etmek adına ailesine, Madonna’nın “Hollywood” şarkısı hakkında hazırlanmış bir PowerPoint sunumu verdi. Liseyi bıraktı ve Ocak 2004’te, 15 yaşındayken annesiyle Los Angeles’taki bir apartmana taşındı ve gün içerisinde yetenek sınavlarını verebilmesi için evden eğitim gördü.

Kariyeri

2004-2012

Stone, VH1 yetenek yarışması In Search of the New Partridge Family (2004)’de Laurie Partridge rolünü kazandıktan sonra televizyon kariyerine başladı. The New Partridge Family (2004), sadece bir bölüm yayınlanarak sona erdi.

Daha sonra Medium, Malcolm in the Middle ve Lucky Louie dizilerinde yer aldı. 2007’de, dizi iptal edilene kadar, Violet rolünü canlandırarak Fox draması Drive ‘da düzenli bir rolü oldu. Ayrıca, Heroes için seslendirme yaptı ve setteyken, onun yerine Claire Bennet olarak kadroya giren Hayden Panettierre hakkında yönetmenlerin “1’den 10’a kadarlık bir derecede, sen 11’sin” dediklerine kulak misafiri oldu. Stone bu deneyimi, “kaya dibi” diye adlandırdı.

Stone, çıkış filmini, 2007’de Jonah Hill’in canlandırdığı ana karakter Seth ‘in hoşlandığı kişi olan Jules ‘u oynadığı gençlik komedi filmi Superbad ile yaptı. 2008’de, Rainn Wilson’un karşısında, komedi filmi The Rocker’da yer aldı.

Şarkıcı Teddy Geiger’in yer aldığı bir grupta bas gitarist Amelia’yı oynadı. Stone, rol için bas çalmayı öğrendi. Bu sene ayrıca, Katharine McPhee, Kat Dennings, Rumer Willis ve Colin Hanks’in yanında, Anna Faris’in baş rolde oynadığı, The House Bunny’de yer aldı.

Filmde bir kızlar birliğinin başkanını oynadı ve “I Know What Boys Like” filminden The Waitress’ın 1982 yapımı bir şarkısının cover versiyonunu söyledi.

2009’da, Mean Girls’ün yönetmeni Mark Waters tarafından yönetilen, Matthew McConaughey ve Jennifer Garner’ın baş rolde oynadığı Ghost of Girlfriends Past’de yer aldı. Charles Dickens’ın A Christmas Carol ‘undan, The Ghost of Christmas Past ‘ın bir takliti, The Ghosts of Girlfriends Past’ta oynadı.

Korku-komedi filmi Zombieland’de, Woody Harrelson ve Jesse Eisenberg’in karşısında başrol oynadı. Proje, Atlanta’da Şubat 2009’da çekilmeye başlandı.Stone, küçük kardeşi Little Rock ile (Abigail Breslin tarafından oynandı) ABD boyunca seyahat eden Wichita’yı oynadı. Filmin sonunda, gerçek isminin “Krista” olduğunu açıklar, ki bu gerçek hayatta Stone’un annesinin adıdır.

Stone ayrıca 2009’da Kieran ve Michele Mulroney tarafından yönetilen Paper Man’de, Jeff Daniels, Ryan Reynolds ve Lisa Kudrow’un karşısında başrolde yer aldı. Daniels’ın karakterinin, Long Adası’na taşındıktan sonra tuttuğu bir bebek bakıcısı, Abby’yi oynadı. 2008’de, kendi filmlerini yapmayı istediğini ifade etti. 11 Kasım 2008’de, Montauk, New York’ta, iyi bilinen yerel konumları kullanarak bağımsız komedi filmi yapmaya başladı.

2010’da, Great Dane hakkındaki bir çizgi öyküden uyarlama bir film, Marmaduke’de seslendirme rolü elde etti. Marmaduke’ün arkadaşı, Avustralyalı erkek fatma bir çoban olan Mazie ‘yi seslendirdi. Stone, Will Gluck tarafından yönetilen komedi filmi Easy A’da, bir lise öğrencisi olarak, Amanda Bynes ile karşılıklı başrol oynayarak, ilk başrolünü bu sene elde etti.

Rasgele cinsel ilişkide bulunduğuyla ilgili yanlış bir dedikodu yayıldıktan sonra, karakteri, öğretmenlerini ve daha tutucu dindar sınıf arkadaşlarını şaşırtır. Senaryo, filmdeki Prynne’ın hayatına göre, Nathaniel Hawthorne’un romanı, The Scarlet Letter ve romanın kahramanı Hester Prynne ile çelişiyor.

Stone, proje prodüksiyon için seçilmeden önce senaryoyu okudu ve hazırlıklar yapılana kadar menajeri ile beraber bir gözünü onda tuttu. Senaryoya hayran oldu, çünkü “eğlenceli ve hoş”du, ve senaryoda çok fazla ayrıntıyla anlatılan karakteri “ilk okumadan itibaren fantastik”ti.

Filmin prodüksiyona başladığını öğrendiğinde, proje hakkındaki hevesini ifade etmek için Gluck’la buluştu. Birkaç ay sonra seçmeler başladı ve Stone, başvuran ilk aktrislerden biri olmak için tekrar Gluck ile buluştu. 2011 En İyi Aktris Altın Küre Ödülü-Müzikal veya Komedi için aday gösterildi. 12 Ekim 2010’da MTV Video Müzik Ödülleri’nde yer aldı ve Linkin Park’ı tanıttı.

Stone, Justin Timberlake ve Mila Kunis’in başrolde oynadığı, Will Gluck tarafından yönetilen Friends With Benefits’de yer aldı. Seks komedisi Temmuz 2010’da New York’da çekilmeya başlandı ve 22 Temmuz 2011’de gösterime girdi. Aynı sene ayrıca Steve Carell, Juianne Moore, Ryan Gosling, Marisa Tomei ve Kevin Bacon ile Crazy, Stupid, Love’da karşılıklı başrol oynadı. Carell’ın evlilikle ilgili problemleri olan ve çocuklarıyla sıkıntı yaşayan bir kocayı canlandırdığı karakteri hakkındaki Warner Bros. filmi, 16 Nisan 2010’da çekilmeye başlandı ve 29 Temmuz 2011’de gösterime girdi.

Ağustos 2011’de gösterime giren, 1960’larda, Jackson, Mississippi’deki bir dönemi konu alan, Kathryn Stockett’ın aynı isimli çok satan romanından uyarlama, The Help’de başrol oynadı. Gözü yazarlıkta olan, Eugenia “Skeeter” Phelan’ı canlandırdı.

2012-Günümüz

Örümcek Adam film serisinin Columbia Pictures ve Marvel Entertainment tarafından yeniden çekilen versiyonu, İnanılmaz Örümcek Adam’da, Andrew Garfield’ın karşısında esas kız olarak başrolde oynadı. Garfield’ın karakteri Peter Parker’ın hoşlandığı kişi olan 17 yaşındaki Gwen Stacy’yi canlandırdı.

3 Temmuz 2012’de gösterime giren filmi Marc Webb yönetti. Film Aralık 2010’da çekilmeye başlandı ve 2011 Nisan’ının sonuna kadar sürdü. Stone, 21 Jump Street’in yeniden çekiminde başrol için düşünüldü.Bununla birlikte, İnanılmaz Örümcek Adam için anlaştıktan sonra rolu almadı.

Stone, DreamWorks Animation’ın 3D bilgisayar animasyonu mağara adamı komedisi, The Croods’un seslendirme ekibine katıldı. Grug (Nicolas Cage tarafından seslendirilen) ve Ugga (Catharine Keener tarafından seslendirilen)’nın en büyük kızları Eep rolünü seslendirdi. Ryan Reynolds, Stone’un karakterinin hoşlandığı Gy’ı seslendirdi. Film 22 Mart 2013’de gösterime girdi.

Stone, Kieran Culkin ile kısa komedi filmi Veronica’da karşılıklı başrol oynadı. Griffin Dune tarafından yönetilen film, Kate Winslet, Gerard Butler, Hugh Jackman, Uma Thurman, Halle Berry ve diğerlerinin yer aldığı antoloji filmi Movie 43 ‘ün bir komedi bölümüdür. Film Farrelly kardeşler tarafından üretildi.

Stone, Zombieland’in yönetmeni Ruben Fleischer’in filmi Gangster Squad’da baş rol oynadı. Sean Penn, Josh Brolin, Anthony Mackie, Giovanni Ribisi ve Michael Pena’nın da başrolde oynadığı suç-dram konulu filmde, 2. kez Ryan Gosling’le çalıştı.

Stone, Gosling’in karakteri komiser muavini Jerry Wooters ve Penn’in karakteri gangster Mickey Cohen arasında bir aşk üçgenine yakalanan Grace Farraday’ı oynadı. Film 11 Ocak 2013’de Kuzey Amerika’da gösterime girdi.

Ocak 2012’de, Little White Corvette isimli bir komedi filminin senaryosuna imza attı. Film 2012’nin ortalarında Miami’de çekilmeye başlandı. 2012’nin ortalarında, suç konulu video oyunu Sleeping Dogs’da yardımcı bir rolü seslendirdi. Oscar ödüllü Cameron Crowe’un yönettiği Deep Tiki ‘de, Rachel McAdams ve Bradley Cooper’ın karşısında baş rol için anlaştı.

Stone ayrıca, 2 Mayıs 2014’de gösterime girmesi planlanan, The Amazing Spider-Man 2’de, Gwen Stacy rolünü tekrarlayacak. Alejandro Gonzales’in komedi filmi Birdman ‘de, Michael Keaton, Zach Galifianakis ve Naomi Watts ile birlikte başrol oynayacak. Film, başlıca fotoğrafçılığına, Nisan 2013’ün ortasında New York’da başladı. 2013’de, Guillermo Del Toro’nun korku filmi Crimson Peak ‘ı bıraktı ve Mia Wasikowska ile yer değiştirildi.

Mayıs 2013’de, Stone’un Woody Allen’ın yeni komedi filminin kadrosuna katıldığı duyuruldu.

Özel Hayatı

Stone alışılmış biçimde işi hakkında röportaj vermekte fakat özel hayatınının detaylarını açıkça tartışmamaktadır. “Emma” ismini Screen Actors Guild’a kaydolduğunda seçti çünkü “Emily Stone” için zaten bir kayıt vardı. Arkadaşları ve ailesi ona Emily diye seslenmektedir.

Mesleki isim olarak ilk önce Riley Stone’u seçti fakat Malcolm in the Middle’da konuk olarak yer aldıktan sonra, annesinin ona verdiği Emma ismiyle daha rahat olduğuna karar verdi. 2009’da, Los Angeles’tan Greenwich Village’e taşındı.

Stone normalde sarışındır. Küçükken ilk rolünü, saçlarını koyu kahverengiye boyadıktan sonra elde etti. Film Yapımcısı Judd Apatow, Superbad’deki rolü için onu esmerden kızıl saça dönüştürdü. İnanılmaz Örümcek Adam’daki rolü için sarı saçlı hale geldi.

İnanılmaz Örümcek Adam’ın kadrosuna girdikten sonra, Stone ve Garfield’ın arasındaki kimyanın, onu kesin tercih haline getidiğini belirtti. Stone, USA Today ile 2012’deki bir ropörtajında Garfield’la tartışmaktaki isteksizliğini ifade etti: “Tek kontrol sahibi olduğunuz şeyin söyledikleriniz olduğunu bilmekte büyük bir rahatlık duygusu var. İnsanlar her istediklerini söyleyebilir ve yapabilirler. Eğer bu sizin kendi ağzınınızdan çıkmazsa, sizin için kutsal olan şeyin bu şeklini hala korumak zorundasınız.”

 Emma Stone Filmleri :

 1. 2007 Superbad Jules
 2. 2008 The Rocker Amelia
 3. 2008 The House Bunny Natalie
 4. 2009 Ghosts of Girlfriends Past Allison Vandermeersh
 5. 2009 Paper Man Abby
 6. 2009 Zombieland Wichita (Krista) En İyi Kadro Scream Ödülü
 7. 2010 Marmaduke Mazie Seslendirme
 8. 2010 Easy A Olive Penderghast En İyi Komedi Performansı MTV Film Ödülü
 9. 2011 Friends with Benefits Kayla
 10. 2011 Crazy, Stupid, Love. Hannah Weaver
 11. 2011 The Help Eugenia Phelan
 12. 2012 Movie 43 Ellen Malloy Yapım aşamasında
 13. 2012 The Amazing Spider-Man Gwen Stacy
 14. 2012 The Gangster Squad Grace Faraday
 15. 2013 The Croods Eep Seslendirme

Televizyon

 1. 2005 The New Partridge Family Laurie Partridge TV filmi
 2. 2005 Medium Cynthia McCallister 1 bölüm
 3. 2006 The Suite Life of Zack & Cody Ivana 1 bölüm (seslendirme) (1. sezon, 24. bölüm, Emily Stone olarak)
 4. 2006 Malcolm in the Middle Diane 1 bölüm (7. sezon, 16. bölüm)
 5. 2006 Lucky Louie Shannon 1 bölüm (1. sezon, 8. bölüm)
 6. 2007 Drive Violet Trimble 7 bölüm (1’i yayınlanmadı)
 7. 2010 Saturday Night Live Kendisi Sunucu (36. sezon, 4. bölüm)
 8. 2011 Saturday Night Live Kendisi Sunucu (37. sezon, 6. bölüm)

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=qucqvQCUuc0

Fotoğrafları

2 Yorum

 1. Biyografi tekrar düzenlenmiştir.Bu arada tekrar tekrar hatırlatmak ta fayda var MaksatBilgi’de yer alan bütün biyografi bilgi yazıları ve görsel içerikler tekrar düzenlenmektedir.Aynı zamanda diğer bilgi yazıları da aynı şekilde tekrardan kontrol edilmektedir.

  BİLGİNİZE!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu