Yerli Erkek Ünlüler

Emin Çapa

Emin Çapa Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Emin Capa 2019 Kimdir Fotograflari 13
Tam adı: Emin Çapa
Doğum tarihi: .. / .. /1967
Doğum yeri: İzmit / Türkiye
Mesleği: Ekonomist , Gazeteci
Aktif Yılları: 1984’den beri
Resmi web sitesi: emincapa.com
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi
Başlıklar

Hakkında

Ülkemizin şuan ki durumunu öncesinde fark eden ve bunu ekonomi programlarında öngören ; çözümünü de bilakis söylemesine rağmen işsiz bırakılan Emin Çapa ‘nın biyografisindesiniz. CNN Turk Ekonomi Müdürlüğü görevine kadar yükseldi televizyonda ama artık televizyonlarda yer almıyor. Emin Çapa kimdir? Biyografisinde en geniş ve en bol içerikle bulacağız bilgileri sizlere sunacağım. Tıpkı ekipçe diğer biyografilerde olduğu gibi…

Emin Çapa, 1967 yılında İzmit, Türkiye’de dünyaya geldi. Taşrada büyümüştür.

Eğitimini, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi gazetecilik bölümünden mezun olarak bitirmiştir. Eğitimini gördüğü sırada stajyer olarak Hürriyet gazetesinden çalışıyordu. Ekonomik entegrasyon teorileriyle ilgiliydi. Lisansüstü eğitimini Avrupa Birliği üzerine yaptı. Doktora eğitimini de ekonomi üzerinde yapmıştır.

Kariyerinin ilk yılları az önce de belirttiğim gibi stajyer olarak başladığı Hürriyet gazetesi olmuştur. Daha sonrasında ise 1989 yılında Tempo Dergisinde kadrolu ekonomi muhabirliği yapıyordu.

Emin Çapa, Türkiye’nin ilk özel radyolarından Genç Radyonun kurucularındandır. Aynı zamanda da Gemi Mühendisleri Odasında Oda müdürlüğü yaptı. Endüstri ilişkileri ve maaş konularına olan ilgisinden dolayı, Türkiye İstatistik Kurumunda (TİSK) çalıştı. Burada toplu sözleşme pazarlıklarıyla ilgilendi. Daha sonrasında ise yine gazeteciliğe geri döndü.

Sabah gazetesinde 5 yıl Avrupa Birliği ve Endüstriyel İlişkiler ile ilgili haftalık köşe yazarlığı yaptı. Daha sonrasında da TÜSİAD’da Muharrem Kayhan ve Erkut Yücaoğlu döneminde başkan danışmanı olarak yer aldı.

Emin Çapa, 1999 yılında CNN TÜRK’te editör olarak çalışmaya başladı. Daha sonrasında Ekonomi İstihbarat Şefi, sonra Ekonomi Haber Müdürü en sonunda da Ekonomi müdürlüğü görevini yaptı.

2012 yılında CNN Türk ekranlarında yayınlanan O Sırada adlı programının  yapımcılığını ve sunuculuğunu üstelendi. Bu programda her şeyin arkasındakileri araştırdı.

2013 yılında ise Aklın İzi adlı programın yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı. Bu programda da batıl inançlar, hurafe, bilimsel görünen aldatmacalara karşı bilimin ve aklın peşinde oldu (Bu program benimde takip ettiğim programlarından biriydi).

Aklın izi programlarında:

 • Büyük ne kadar büyük?
 • 21. yüzyılın ilk dâhisi ve Türkiye’de niye dahi yetişmiyor?
 •  En büyük dağ Everest mi? En büyük yıldız hangisi?
 • Hız nedir? En hızlı canlılar ve insan yapımı hız canavarları
 • Neden yaşlanıyoruz, yaşlanma durdurulabilir mi?
 • Tarihi değiştiren aptallıklar
 • En hızlı bilgisayarlar, nasıl bu kadar hızlılar?
 • Lüks endüstrisi, neden lükse para harcarız?
 • Savaşlar ve ekonomi birbirine benzer mi? Savaşta yenilenlerle, iflas edenşirketler arasındaki benzerlikler

CNN Türk ‘te yine hazırlayıp , sunduğu Dünyanın 1001 Hali adlı programıyla ekran başına izleyicileri kitlemeyi başardı (Bu program benimde takip ettiğim programlarından biriydi). Dünyanın 1001 Halinde , yeni teknolojik olaylara farklı bakış, kaybolan eski bilgiler,kentlerdeki yaşantı bilgileri ve uzak yıldızlardaki güncel ve eski bilgilere yer verdi.

Kendi programlarının dışında bir çok ekonomi programına katılmıştır. 18 saatten fazla ekranlarda yer aldığı olmuştur.

Emin Çapa, farklı ve her kesime hitap eden yalın bir dille bilgileri aktarıyor. Ekonomiyi  her kesimden insana sevdiren kişidir diyebilirim (Ayrıca bunu kendim de test ettim).  Analizleri, grafikleri ve araştırma tarzıyla farklı bir ekonomist .

Yine her akşam hazırlayıp sunduğu Paranın İzi programıyla bir çok insanı ekranlara bağlıyordu.

Emin Çapa Uluslar arası bir çok kongrede yer aldı: Turizm Zirvesi, Bursa Kalite Kongresi, Kalite Kongresi, TED X İstanbul ve Konya ,Pazarlama Zirvesi gibi . Üniversitelerde her yıl 20’den fazla seminere gidiyor.

Çapa bahçıvanlık (amatör olarak) , askeri strateji , astrofizik, tarih, astrobiyoloji , arkeolojiyle yakından ilgileniyor. Hatta gazeteci olmasaydım,  astronomi okumayı tercih ederdim demişti. Dünya Astronomlar Birliğinin üyesidir.

Emin Çapa’nın bir oğlu vardır. Mütevazı yaşamıyla , youtube kanalından yayımlarıyla ve yine sunumlarıyla seminerlere gidiyor. Ekranlarda ne yazık ki göremiyoruz. Ancak üzülmeyin, yeni youtube kanalından haftalık program başlattı. İlk programını aşağıda videolar bölümünden izleyebilirsiniz.

Emin Çapa’nın Programları:

 1. 2012 – CNN Türk – O sırada
 2. 2013 – CNN Türk – Aklın İzi
 3. ???? –  CNN Türk – Dünyanın 1001 Hali
 4. ???? –  CNN Türk – Paranın İzi
 5. ???? –  TEDx Konuşmaları

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
Emin Çapa Google AramasıBiyografisiEmin Çapa Youtube Araması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu