Ejder Meyvesi Nedir? Nereden Bulabiliriz? Ejder Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

instagram takipçi hilesi

Ülkemizin güneyinde bulunan Mersin’de üretimi yapılan ejder meyvesi bir başka adıyla pitaya birçok yöre çiftçisinin gelir kaynağı durumuna geldi. 30 Ağustos resepsiyonunda konuklara ikram edilen pitaya meyvesi ile ejder suyu en çok merak edilen bilgiler arasında. O halde ejder meyvesi nedir? Bilinen faydaları nelerdir?

ej 4

Ejder Meyvesi Nedir?

Ejder meyvesi, bilimsel tarifi ile Hylocereus cinsi birçok kaktüs çeşitlerinin tatlı pitaya ile bilinen meyvesidir. En yaygını ve bilineni de Hylocereus cinsidir. Fakat bu cinsin yanında dünyanın birçok yerinde milletlerce Stenocereus yani ekşi pitaya cinsinden kaktüs çeşitlerinin meyvesi de bu isimle bilinmekte ve birçok ülkede bu türlerin can verdiği meyveler de yetiştirilmektedir. Şöyle ki bir grup bilim insanı Hylocereus cinsinin bilinenden bağımsız bir cins değil, Stenocereus familyası içinde yerini almaktadır. Bununla birlikte Peru halkı (Cereeae) cinsi bulunması pek mümkün olmayan Peru elma kaktüsü (Cereus repandus) da tıpkı pitayaya benzer bir adla tanınmaktadır.

ej 2

Meksika kaktüslerin anavatanı olarak bilinir ve Hylocereus türü ejder meyvesinin en çok bulunduğu ülkedir. Meksika ile birlikte Güney Amerika ve Orta Amerika da bu paydaya ortak olurlar. Ayrıca Asya’da Vietnam, Endonezya, Malezya, Güney Cava, Sri Lanka, Tayvan, Filipinler, Tayland ve yeni yeni Bangladeş’te üretim safhasına geçilmiş ayrıca kültür halinde türler de yetiştirilmektedir. Ayrıca İsrail, Kuzey Avustralya, Okinawa, Güney Çin ve Hawai’de de yetiştirilmektedir. Son yıllarda Türkiye’nin güneyinde Mersin’de de üretilip yetiştirilmeye başlanmıştır.

ej 3

Ejder meyvesi, yapısı itibar ile yalnızca geceleri çiçek açar. İri beyaz koku yayan çiçekleri şeklinden dolayı ay çiçeğine de benzetilir. Tatlı pitayalar kreme benzer yapısı ve etli bir şekli vardır. İlginç şekli kadar tadı da oldukça lezzetlidir. Şöyle ki salon bitkisi olarak iş yerlerinde ya da evlerde bahçe bitkisi haliyle de havadar yerlerde yetiştirilebilir.

ej 6

Ejder Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Ejder meyveleri bünyelerinde bulundurdukları minareller, vitaminler ve lifli yapıları itibari ile pek çok faydası bulunmaktadır. Kırmızı kabuk şeklindeki pitayalar C vitamini özünü barındırır. Pitayalar, mineral ve lif yönünden varsıldır, örneğin kalsiyum ve fosfor. Genel itibari ile pitayalar bu bağlamdan dolayı varsıl olarak sayılırlar. sarılar bunun ardındadır. Tohumları ise doymamış yağ asidi yönünden varsıldır ve genel olarak kırmızı ejder meyveleri minimum düzeyde doymuş yağ asidi içerir.

ej 5

Ayrıca pitayalar önemli oranda fitoalbumin ve antioksidan yani kanseri önleyen serbest radikaller barındırır. Bu sayede birçok virüse de antioksidan savunması kurar.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu